Sondat Voyager

sonda në hapësirë

L Sondat Voyager ato janë një moment historik i jashtëzakonshëm në eksplorimin e hapësirës dhe përfaqësojnë një nga bëmat më të mëdha shkencore të njerëzimit. Këto anije kozmike, të njohura si Voyager 1 dhe Voyager 2, u nisën nga NASA në 1977 me qëllimin e studimit të planetëve të jashtëm të sistemit tonë diellor.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat, rëndësinë dhe arritjet e sondave Voyager.

Sondat Voyager

sondat voyager

E nisur nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Kepin Canaveral, Florida, Voyager 1 është një sondë hapësinore pa pilot që u nis në misionin e saj më 5 shtator 1977 nëpërmjet një rakete Titan IIIE. Ai mbetet funksional dhe aktualisht është në rrugë për në skajet e jashtme të sistemit diellor. Objektivi i tij kryesor është të ekzaminojë dhe hetojë këto territore të paeksploruara të kozmosit.

Qëllimi kryesor i udhëtimit të parë të Voyager 1 ishte të eksploronte Jupiterin dhe Saturnin, duke përfituar nga vendndodhja e tyre dhe duke përdorur teknikën e re të rritjes gravitacionale. Kjo qasje i lejoi misionit të hetonte planetë të shumtë, duke rezultuar në kursime të konsiderueshme të kostos dhe kohës për projektin.

Voyager 1, megjithëse u lëshua pas binjakëve të tij, Voyager 2, kishte një trajektore misioni me shpejtësi më të lartë, gjë që e lejoi atë të arrinte Jupiterin më parë. Fotografitë e tij fillestare të Jupiterit u bënë në janar 1979 dhe afrimi i tij më i afërt u arrit më 5 mars 1979, kur ishte vetëm 278 km larg. Gjatë misionit të tij në Jupiter, ai kapi gjithsej 000 imazhe në një hark kohor që përfundon në prill.

Rezultatet e sondave Voyager

bëmat e sondave voyager

Si rezultat i afërsisë së anijes me hënën, Jupiteri ishte në gjendje të dëshmonte aktivitetin vullkanik jashtë planetit tonë për herë të parë. Ky zbulim është bërë pas analizimit të një fotografie që është marrë disa orë pas fluturimit, gjë që më parë nuk ishte e mundur për Pioneer 10 dhe 11. Shumica e vëzhgimeve të fushës magnetike të Jupiterit, hënave, kushteve të rrezatimit dhe unazave u kapën brenda një harku kohor prej 48 orësh për shkak të rezolucionit maksimal që mund të arrihet nga ky fokus i ngushtë.

Pasi u shty nga tërheqja gravitacionale e Jupiterit, më 12 nëntor 1980, ai arriti me sukses në Saturn, duke iu afruar 124 km nga planeti. Gjatë udhëtimit të tij, ai mblodhi të dhëna të rëndësishme për atmosfera e Saturnit dhe hëna e tij më e madhe, Titan, vetëm 6.500 km nga kjo e fundit. Përveç kësaj, ai zbuloi gjithashtu struktura të ndërlikuara brenda sistemit të unazave të planetit.

Pasi konfirmoi praninë e një atmosfere në Titan, ekuipazhi i ngarkuar me misionin Voyager 1 mori vendimin për të devijuar kursin drejt këtij sateliti. Kjo nënkuptonte mungesën e fazave të ardhshme të misionit drejt Uranit dhe Neptunit, të cilat në vend të kësaj u eksploruan nga Voyager 2. Fluturimi i dytë i Titanit rezultoi në një rritje të tërheqjes gravitacionale të sondës, duke e bërë atë të largohej nga rrafshi i ekliptikës dhe përfundoi . misionin e tij planetar.

Karakteristikat e të dyjave

eksplorimi i hapësirës

Me një shpejtësi prej 17 km në sekondë, Voyager 1 është padyshim objekti më i largët i krijuar nga njeriu nga Toka dhe që nga 17 gushti 2010, u regjistrua të jetë 17,1 milion km larg diellit.

Ashtu si homologu i tij, Voyager 2, Voyager 1 është rreth 3,35 metra i gjatë. Shumica e pjesëve të tij elektronike janë të vendosura brenda anijes kozmike. I vendosur në majë të trupit qendror të anijes është një reflektor Cassegrain 3,7 metra, i cili shërben si një antenë me fitim të lartë. Për më tepër, katër platforma shtrihen nga anët e anijes kozmike.

Anija kozmike Voyager 1, e cila udhëton një distancë të madhe nga Dielli, mbështetet në tre gjeneratorë termoelektrikë me radioizotop (RTG) për fuqinë e saj. Këta gjeneratorë e shndërrojnë nxehtësinë nga shpërbërja e plutoniumit në energji elektrike, të aftë për të gjeneruar deri në 475 W. energji elektrike. Ndryshe nga sondat e tjera ndërplanetare që përdorin panele diellore, Voyager 1 mundësohet nga këta gjeneratorë.

Nga ana tjetër, Voyager 2 shquhet për qëndrueshmërinë e tij. Pavarësisht se ka qenë në funksion për më shumë se katër dekada, sonda vazhdon të dërgojë të dhëna të vlefshme nga skajet e sistemit tonë diellor. Forca dhe aftësia e tij për t'i bërë ballë kushteve të vështira të hapësirës së thellë janë një testament i inxhinierisë moderne dhe kujdesit të përpiktë që ka hyrë në projektimin e tij.

E pajisur me një gamë të gjerë instrumentesh shkencore më të fundit, Voyager 2 ka dhënë informacion të paprecedentë për planetët gjigantë në sistemin e jashtëm diellor. Në bord është një "rekord i artë" i njohur si "Earth Sound Record". Ky disk përmban një përzgjedhje të tingujve dhe muzikës nga planeti ynë, së bashku me imazhe dhe mesazhe në gjuhë të ndryshme, të destinuara për të komunikuar diversitetin dhe jetën në Tokë me çdo formë jete inteligjente që sonda mund të hasë në udhëtimin e saj të gjatë nëpër hapësirë.

Për sa i përket shpejtësisë, ai e kalon Voyager 1. Ndërsa largohet nga Toka, ka arritur të kapërcejë kufijtë e sistemit tonë diellor dhe të hyjë në hapësirën ndëryjore, duke u bërë vetëm anija e dytë kozmike që e bën këtë pas binjakut të saj, Voyager 1. Kjo arritje e jashtëzakonshme i ka lejuar shkencëtarët të studiojnë kushtet në periferi të lagjes sonë yjore dhe të fitojnë njohuri të vlefshme për heliopauzën, rajonin ku takohet era diellore. takohet me yjet e mesme.

Misioni që është zgjatur

Më 8 Prill 2011, Voyager 1 kishte udhëtuar 17.490 miliardë kilometra larg Diellit, duke arritur një pikë të njohur si Heliopause. Ky është kufiri ku fuqia e Diellit fillon të zbehet dhe hapësira ndëryjore përtej fillon të pushtojë. Në këtë rajon të gjerë, efektet e rrezatimit nga trupat qiellorë të largët ndihen më fort.

Deri me sot, asnjë sondë tjetër e lëshuar nuk ka mundur të tejkalojë Voyager 1. Sipas kontrollorëve të misionit, parashikohet që nëse anija kozmike mbetet funksionale ndërsa kalon heliopauzën, e cila shënon largimin e saj nga sistemi ynë diellor, ajo do të bëhet objekti i parë i krijuar nga njeriu që do të hyjë në hapësirën ndëryjore. Kjo ngjarje historike do t'i lejojë shkencëtarët të masin drejtpërdrejt kushtet e hapësirës ndëryjore, të cilat mund të ofrojnë informacione thelbësore për origjinën dhe karakteristikat e universit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për sondat Voyager dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.