Sistemi planetar

formimi i planetit

Sistemi ynë diellor, ose sistemi planetar siç quhet edhe ai, është i mbushur me një shumëllojshmëri të gjerë trupash qiellorë, duke përfshirë diellin, planetët, planetët xhuxh dhe asteroidët, dhe në Tokë, vetë jetën. Kometat herë pas here hyjnë në sistemin e brendshëm diellor në orbita shumë eliptike nga ana e largët e sistemit diellor. Një sistemi planetar është një grup objektesh jo yjore që janë të lidhur në mënyrë gravitacionale në orbitë rreth një ylli ose sistemi yjor. Me fjalë të tjera, sistemet planetare përshkruajnë sisteme me një ose më shumë planetë, megjithëse këto sisteme mund të përfshijnë gjithashtu trupa qiellorë si planetët xhuxh, asteroidët, satelitët natyrorë, meteoritët, kometat dhe asteroidët, si dhe veçori të identifikueshme, duke përfshirë disqet rreth yjore.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për sistemin planetar, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Çfarë është një sistem planetar

karakteristikat e sistemit planetar

Një sistem planetar është emri ynë më i zakonshëm për sistemin diellor në të cilin gjejmë trupa qiellorë që janë pjesë e një sistemi binar yjor dhe që rrotullohen rreth diellit, Tokës dhe planetëve.

Karakteristikat kryesore të sistemeve planetare janë si më poshtë:

 • Në rastin e sistemit diellor, i formuar nga një yll qendror që ne e njohim si Dielli dhe trupi qiellor që e shoqëron atë.
 • Ai përbëhet nga një ose disa yje qendrorë të quajtur sistem yjor dhe objekte të ndryshme që rrotullohen rreth tij.
 • Tetë planetët e sistemit diellor rrotullohen në mënyrë gravitacionale rreth diellit në orbita eliptike.
 • Planetët e sistemit diellor ata janë të rregulluar në orbitë në distanca në rritje.

Llojet e sistemeve planetare

planetët e sistemit diellor

Astronomët i klasifikojnë ato sipas llojit. Disa lloje të yjeve dihet se krijojnë lloje specifike të sistemeve planetare dhe ato klasifikohen sipas llojit spektral të yllit pritës. Yjet e sekuencës kryesore si dielli përbëjnë shumicën e zbulimeve në sistemet planetare. Ata në përgjithësi klasifikohen sipas madhësisë dhe llojit të planetëve dhe konfigurimeve të tyre orbitale.

Sistemi më i zakonshëm i nxehtë i Jupiterit i gjetur deri më tani ka një planet gjigant gazi shumë afër yllit, dhe gjithashtu Janë gjetur sisteme të nxehta të tipit Neptun.

Teori të tilla si shpërndarja janë propozuar për formimin e planetëve të mëdhenj pranë yjeve të tyre mëmë. Disqet e pluhurit me unaza të mëdha pluhuri dhe kometa janë një tjetër lloj sistemi i zakonshëm.

edhe Disqet protoplanetare u gjetën ende në proces formimi. Aktualisht, shumë pak sisteme me analoge të përshtatshme janë gjetur në planetët tokësorë afër yjeve të tyre mëmë.

formimi i sistemeve planetare

Formimi i sistemeve planetare ndodh në faza:

 • Në fazën e parë, i njohur si kolapsi i reve ndëryjore, shpjegon se këto sisteme e kanë origjinën nga retë gjigante molekulare të përbëra nga hidrogjen, helium dhe litium, si dhe elementë të ndryshëm të rëndë. Nga secila prej këtyre reve do të lindte një yll dhe ndoshta një sistem planetar.
 • Faza e dytë është formimi i planetezmaleve, të cilat janë agregate të lëndës që prodhojnë objekte me masë më të madhe. Këto grimca kombinohen në formacione të gjata disa kilometra dhe rezultati është një tufë e madhe.
 • Faza e tretë quhet formimi i embrioneve planetare, dhe duhen 1 deri në 10 milionë vjet për tu formuar. Përplasja bëri që ata të ndaheshin dhe graviteti i bëri orbitat e tyre shumë kaotike.
 • Faza e katërt është formimi i planetëve të parë gjigantë, të cilat quhen embrione planetare dhe rriten me shpejtësi. Procesi i rritjes prodhon shumë nxehtësi në mënyrë që Toka të shkëlqejë si një yll. Ndërsa rritet, ndodhin fazat përfundimtare, duke përfshirë formimin e planetëve të tjerë gjigantë, formimin e planetëve shkëmborë dhe heqjen e gazit të tepërt.

Modele

sistemi planetar

Gjatë historisë ekzistojnë modele të ndryshme të sistemeve planetare, nga të cilat mund të përmendim më të rëndësishmit:

 • Modeli i Aristotelit: ai mendon gjënë më të rëndësishme, ai thotë se toka zë qendrën e universit. Toka përbëhet nga katër elementë, toka, uji, ajri dhe zjarri. Ai thotë se zona e qiellit ka sfera koncentrike rreth tokës dhe secila sferë ka trupa qiellorë.
 • Modeli gjeocentrik: Ptolemeu propozoi një model me Tokën në qendër, të palëvizur, me planetët, hënën dhe diellin që rrotullohen rreth saj. Ptolemeu propozoi një teori gjeometrike që shpjegonte në mënyrë matematikore lëvizjet dhe pozicionet e planetëve, diellit dhe hënës.
 • Modeli heliocentrik: Dielli është qendra e universit dhe Toka dhe planetët kanë shtigje rrethore rreth tij. Yjet janë të palëvizshëm, larg diellit, dhe toka rrotullohet rreth boshtit të vet.

Ejemplos

Disa shembuj të sistemeve planetare janë si më poshtë:

 • Alfa centauri: Më e afërta me Tokën. Ende nuk ka asnjë konfirmim për ekzistencën e botëve rreth yjeve të tyre. Ai është 4,3 vite dritë nga sistemi diellor dhe ka dy yje rreth të cilëve planetët mund të orbitojnë.
 • Epsilon Eridani: Ky sistem planetar është identifikuar dhe është më i afërti me Tokën. Rreth 10,5 vite dritë nga Toka, ajo ka një yll pak më të vogël se dielli dhe një planet më të madh se Toka, të formuar në një disk pluhuri dhe një rrip asteroidi.
 • Epsilon India: Ai përbëhet nga tre yje, një më i madh, rreth dy të tretat e masës së Diellit, dhe dy më të vegjël, të quajtur xhuxhë kafe.
 • Tau Ceti: brenda ka një yll të ngjashëm me diellin dhe 5 planetë që rrotullohen rreth e qark. Sipas shkencëtarëve, ky sistem planetar mund të jetë një opsion për të pritur jetën, sepse dy nga ekzoplanetët mund të jenë në zonën e banueshme.

Sistem diellor

Sistemi Diellor është mjedisi planetar në të cilin banon Toka jonë: një qark prej tetë planetësh që rrotullohen vazhdimisht rreth një ylli të vetëm, Diellit.

Sigurisht, ne nuk jemi i vetmi sistem planetar që ekziston. Në të gjithë galaktikën dhe universin, ekzistojnë sisteme të forcës dinamike rreth forcës gravitacionale të një ose më shumë yjeve, kështu që është relativisht e sigurt të supozohet se ekzistojnë sisteme të tilla që nuk mund të llogariten.

Sistemi ynë diellor është pjesë e resë lokale ndëryjore, e vendosur brenda flluskës lokale të Krahut të Orionit, në rreth 28.000 vite dritë nga qendra e ndritshme e galaktikës sonë, Rruga e Qumështit. Vlerësohet se ai u formua 4.568 milionë vjet më parë, si rezultat i kolapsit të reve molekulare, duke krijuar një disk protoplanetar ose që rrethon yjet, një grup i çrregullt i materies që rrethon diellin. Prej aty do të formohen planetët e ndryshëm dhe objektet astronomike të lagjes sonë hapësinore.

Ashtu si sistemet e tjera planetare, objektet e Sistemit Diellor mbajnë orbita eliptike rreth yjeve më të mëdhenj dhe kështu kanë tërheqjen më të fortë gravitacionale në sistem. Në rastin tonë, sigurisht, dielli, një yll i tipit G me një diametër total prej 1.392.000 kilometrash, që përmban 99,86% të masës totale të sistemit diellor.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për sistemin planetar dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Ky informacion është fantastik dhe magjepsës për mua, të gjitha temat që kanë të bëjnë me UNIVERSIN e madh më lëvizin fizikisht dhe mendërisht drejt pafundësisë së Sistemit Diellor.Faleminderit dhe një përshëndetje e përhapur...