Si të shikoni një eklips diellor

Eklipsi i diellit

Eklipset diellore janë ato në të cilat dielli mbulohet pjesërisht ose plotësisht nga hëna. Dihet se shikimi i drejtpërdrejtë i një eklipsi diellor mund të shkaktojë dëme serioze në shikimin tuaj, edhe nëse duhet. Për këtë arsye, shumë njerëz pyesin si të shikoni një eklips diellor pa shkaktuar asnjë dëm.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë këshillat më të mira për të mësuar se si të shikoni në mënyrë të sigurt një eklips diellor.

Çfarë është një eklips diellor

si të shikoni një eklips diellor të sigurt

Një eklips diellor është një nga fenomenet natyrore më të njohura në mesin e turmës. Një eklips ndodh kur një trup fsheh një tjetër nga këndvështrimi i një pale të tretë, një lëvizje që ndërhyn me shkëlqimin e trupit të eklipsuar. Ky eklips diellor mund të ndodhë në diell kur hëna kalon midis tokës dhe diellit, dhe një eklips hënor mund të ndodhë në hënë kur toka është midis hënës dhe diellit.

Këto dukuri janë të rralla, dhe nëse dimë gjithashtu se eklipset hënore ndodhin më shpesh se eklipset diellore, është normale të kemi pritshmëri të mëdha kur një eklips diellor do të ndodhë.

llojet e eklipseve

Siç thamë, një eklips diellor ndodh kur pozicioni i hënës ndërhyn midis diellit dhe tokës. Megjithatë, Hëna është shumë më e vogël se Dielli, kështu që Hëna duhet të vendoset në një distancë të përshtatshme për të ndërhyrë me shkëlqimin që Dielli hedh në Tokë.

Për këtë arsye, ndodhin llojet e mëposhtme të eklipseve:

 • eklipsi total diellor: Ndodh kur hëna arrin të fshehë plotësisht diellin. Që kjo të ndodhë, Hëna duhet të jetë 400 herë më larg nga Dielli sesa Toka nga Hëna. Kur ndodh ky fenomen, Toka zhytet në errësirë ​​absolute, sikur të ishte natë.
 • Eklipsi unazor diellor: Kur tre planetë rreshtohen, por hëna është më pak ose më shumë se 400 herë distanca midis Tokës dhe Hënës. Në këtë rast, hëna nuk e mbulon plotësisht diellin, duke na lejuar të shohim një unazë të ndritshme rreth saj.
 • Eklipsi i pjesshëm diellor: Ky fenomen ndodh kur Hëna është midis Diellit dhe Tokës, por ato nuk janë në një linjë. Me fjalë të tjera, hëna mund të mbulojë vetëm një pjesë të diellit, dhe nëse mund të shihet një eklips diellor varet nga numri.

Si të shikoni një eklips diellor

si të shikoni një eklips diellor

Megjithatë, duhet mbajtur një mbrojtje e duhur kur shikoni këtë fenomen të mrekullueshëm, pasi shikimi direkt në diell mund të shkaktojë dëmtim të përkohshëm ose të përhershëm të syve. Edhe pse gjatë pak minutave që zgjat një eklips total diellor, është e nevojshme të përdoret mbrojtja sepse rrezet e diellit filtrojnë. Duhet të përdoret gjithmonë në rast eklipsi unazor ose të pjesshëm.

Kur vëzhgoni një eklips diellor, për shkak të mungesës së dritës së ambientit, bebëzat nuk ngushtohen dhe depërton më shumë dritë, ndaj ndodhin lezione fotokimike. Rrezet e diellit mund të dëmtojnë retinën, edhe nëse e shikoni drejtpërdrejt pa shqetësime. Dëmtimi mekanik mund të ndodhë nga një ekspozim i shkurtër ndaj dritës shumë intensive.

Lëndimi termik (fotokoagulimi) shkaktohet nga ekspozimi intensiv por i shkurtër që rrit temperaturën e retinës. Dëmtimi fotokimik shkaktohet nga reaksionet fotokimike në retinë të shkaktuara nga ekspozimi i zgjatur ndaj dritës, madje edhe në intensitet të ulët të dritës.

Për të mësuar se si të shikoni në mënyrë të sigurt një eklips diellor, duhet:

 • Përdorni syze speciale me filtra të miratuar të disponueshme në optikë, planetariume dhe dyqane të specializuara. Është shumë e rëndësishme që ato të miratohen sipas Direktivës Evropiane 89/686/CEE për pajisjet mbrojtëse personale dhe që udhëzimet e përdorimit të jenë të printuara në etiketën e tyre.
 • Përdorni syze saldimi të madhësisë 14 me xham të errët, E disponueshme në dyqane harduerike ose të specializuara.
 • Edhe me syze speciale, mos e shikoni direkt diellin për më shumë se një minutë në të njëjtën kohë, më pas pushoni sytë për gjysmë minutë dhe më pas vazhdoni të kërkoni për një minutë tjetër.
 • Meqenëse përdorimi i teleskopëve specialë është pak më i komplikuar, mund të përdoren fletë plastike Mylar të aluminizuara. Këta filtra e bëjnë diellin të duket blu.
 • Ndërtoni një kamerë me vrima për të shmangur shikimin direkt në diell dhe shikoni butësisht projeksionin. Hapni një vrimë rreth 3 mm në një kuti kartoni drejtkëndëshe, më pas kthejeni shpinën nga dielli dhe përpiquni të projektoni imazhin e tij përmes vrimës në një copë letre të bardhë në fund.
 • Asnjëherë mos përdorni kamera, dylbi, filtra shtëpiak ose ndonjë pajisje tjetër që nuk është miratuar ose e përgatitur për të parë një eklips diellor.

Rreziqet për të mos ditur se si të shikoni një eklips diellor

shikoni eklipsin diellor

Shikimi i një eklipsi diellor të plotë ose të pjesshëm pa mbrojtje adekuate mund të ketë pasoja shumë të rënda. Një nga pasojat kryesore të mundshme të shikimit të një eklipsi diellor pa mbrojtje janë fototrauma në retinë ose retinopati fotike.

Në rrethana normale, rrezet e diellit shpërndahen vetëm një herë para se të arrijnë në sytë tanë, por gjatë një eklipsi diellor ato shpërndahen shumë herë. Ne e dimë se sa herë që rrezet e diellit i afrohen dritës blu në spektrin e dukshëm, ajo lëshon rrezatim që është veçanërisht i dëmshëm për sytë.

Shikimi i drejtpërdrejtë i Diellit pa mbrojtje gjatë një eklipsi diellor (me përjashtim të fazës më të madhe të fenomenit, kur sateliti ynë errëson plotësisht yllin tonë) mund të dëmtojë seriozisht qelizat tona të retinës, apo edhe t'i shkatërrojë ato plotësisht.

Pasojat dhe pasojat e retinopatisë solar ndonjëherë mund të jenë të përkohshme, por kini parasysh se ato mund të jenë edhe të përhershme. Këtu, është e rëndësishme të dini se koha që duhet për të perceptuar këtë lloj dëmtimi është e ndryshueshme.

Ju konsiderohet se keni lënduar sytë gjatë një eklipsi diellor nëse përjetoni ndonjë nga simptomat e mëposhtme: ulje e shikimit qendror, vizion i shtrembëruar ose ndryshime në shikimin e ngjyrave. Nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma pas vëzhgimit të një eklipsi diellor, rekomandohet që të vizitoni një oftalmolog sa më shpejt të jetë e mundur.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të shikoni në mënyrë të sigurt një eklips diellor.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.