Si mbijetojnë bimët në shkretëtirë

si bimët mbijetojnë në adaptimet e shkretëtirës

Shkretëtirat janë zona të botës, karakteristikat klimatike të të cilave janë ekstreme. Ka kushte mjaft armiqësore që jeta të zhvillohet në kushte të mira. Prandaj, shumë bimë dhe kafshë duhet të gjenerojnë përshtatje të reja në mënyrë që të mbijetojnë në këto mjedise. Sot do të flasim si mbijetojnë bimët në shkretëtirë. Ka adaptime të pabesueshme që kanë lejuar bimët të mbijetojnë në këto shkretëtira të mëdha.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si bimët mbijetojnë në shkretëtirë dhe cilat përshtatje u duhen për ta bërë këtë.

Klima e shkretëtirës

si mbijetojnë bimët në shkretëtirë

Në klimën e shkretëtirës, ​​mbretëron procesi i avullimit. Isshtë humbja e lagështisë që lokalizohet në një sipërfaqe për shkak të avullimit të drejtpërdrejtë të shkaktuar nga rrezatimi diellor dhe temperaturave të rritura. Kësaj i shtohej edhe djersa e vogël që ekziston nga uji i bimëve. Fenomeni i avullimit dhe frymëzimit bën që sasia e reshjeve të mbetet në a vlera shumë e ulët gjatë gjithë vitit. Vlerat që mbeten në 250 mm në vit. Shtë një e dhënë mjaft e pakët, e cila karakterizon mungesën e bimësisë dhe lagështisë në mjedis. Një nga vendet më të njohura në planet si një shembull i një skenari të klimës së shkretëtirës është shkretëtira e Saharasë.

Klima e shkretëtirës karakterizohet përgjithësisht duke qenë e vendosur afër tropikëve. Gjerësia gjeografike në të cilën gjenden më shumë shkretëtira është rreth 15 dhe 35 gradë. Në këtë lloj moti avullimet janë më të mëdha se reshjet. Shkalla e avullimit ka një vlerë më të lartë se ajo e reshjeve. Kjo është ajo që bën që tokat të mos lejojnë shtatzëninë e jetës së bimëve.

Në zonat e Lindjes së Mesme ata kanë mesatarisht 20 centimetra shi në vit. Sidoqoftë, sasia e avullimit tejkalon 200 centimetra. Kjo do të thotë që shkalla e avullimit është deri në 10 herë më e lartë se shkalla e reshjeve. Për shkak të kësaj, lagështia është shumë e ulët.

Si mbijetojnë bimët në shkretëtirë

çarçafë të përshtatur nga nxehtësia

Sapo të dimë cilat janë karakteristikat e klimës së shkretëtirës, ​​do të shohim se cilat seri adaptimesh u është dashur të krijojnë bimët për të mbijetuar në këto klima. Le të shohim se cilat janë ato:

Konservim më i madh i ujit

Bimët që mësojnë se si të mbijetojnë në shkretëtirë janë më të afta të ruajnë ujin. Ne e dimë që bimët humbin ujin përmes procesit të avullimit dhe frymëzimit. Ky proces është lëvizja e ujit përmes bimës në atmosferë. Bimët që kanë një sipërfaqe më të madhe janë ato që djersiten më shpejt dhe humbin një sasi më të madhe uji. Ata duhet të kenë sa më shumë ujë për të mbijetuar. Shumë prej bimëve të thata kanë gjethe ose gjemba miniaturë që zvogëlojnë sipërfaqen e tyre për të minimizuar humbjen e ujit përmes procesit të avullimit.

Gjembat jo vetëm që zvogëlojnë humbjet e ujit, por gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e kafshëve nga ngrënia e bimës. Ka shumë kafshë që vetëm Ata hanë bimë në shkretëtirë për të furnizuar me ujin e tyre. Një grup i bimëve që ka këtë strategji për ruajtjen e ujit është Sclerolaena.

Mbrojtja e nxehtësisë

Një strategji tjetër për të mësuar se si bimët mbijetojnë në shkretëtirë është mbrojtja nga nxehtësia. Ne e dimë që shkretëtirat kanë temperatura shumë të larta gjatë ditës dhe shumë të ulëta gjatë natës. Bimët me gjethe jeshile mund të thithin nxehtësinë. Kjo do të thotë që në një shkretëtirë ato nuk janë interesante. Në një shkretëtirë, thithja e nxehtësisë është gjëja e fundit që një bimë dëshiron. Prandaj, një tjetër nga përshtatjet e këtyre bimëve është që gjethet të kenë një ngjyrë gri, blu ose një përzierje të ngjyrës gri, blu dhe jeshile. Kjo përzierje ngjyrash ndihmon në zvogëlimin e thithjes së nxehtësisë. Për shembull, një kaçubë ose gri-kaltërosh mund të zvogëlojë thithjen e nxehtësisë së gjetheve të saj falë ngjyrës së tij kaltërosh-gri.

Si mbijetojnë bimët në shkretëtirë: riprodhimi

bimë shkretëtirë

Riprodhimi është një aspekt tjetër për t'u marrë parasysh kur ka shumë nxehtësi në një vend. Njerëzit shpesh ikin nga nxehtësia duke qëndruar brenda. Kjo është bërë gjithashtu nga një numër i llojeve bimore vjetore. Dhe ka disa bimë vjetore që përfundojnë ciklet e tyre të shkurtra të jetës gjatë sezonit të shiut. Cikli i tij është të rritet, të prodhojë fara dhe të vdesë. Farat mbeten të fjetura dhe janë në gjendje të mbijetojnë në mjedise të thata.

Kur kushtet mjedisore jashtë janë të favorshme, farat mbarojnë dhe bimët mund të përfitojnë nga ato kushte të favorshme lagështie. Normalisht gjatë kësaj kohe kur ata kanë më shumë lagështirë është kur në shkretëtirë mund të shihni më shumë bimë.

Toleranca ndaj thatësirës

Një tjetër prej adaptimeve që gjenerojnë bimët në shkretëtirë është toleranca ndaj thatësirës. Gjatë muajve të verës ose periudhave të zgjatura të thata, bimët tolerante ndaj thatësirës priren të duken të ngordhura. Ato janë bimë që e zvogëlojnë aktivitetin e tyre në minimum. Gjëja më normale është se ato duken si bimë të thjeshta si mungesa e gjetheve dhe pa gjeth që kanë ngordhur. Sidoqoftë, ata janë në një gjendje të fjetur ndërsa presin shiun.

Më në fund, një tjetër përshtatje për të ditur se si bimët mbijetojnë në shkretëtirë është shkalla e fotosintezës. Fotosinteza nuk është asgjë tjetër veçse shndërrimi i dioksidit të karbonit, ujit dhe energjisë nga dielli në sheqer dhe oksigjen. Bimët thithin dioksidin e karbonit përmes stomave. Në mot të nxehtë stomakët fryhen dhe uji na avullon. Kjo ndihmon në zvogëlimin e humbjes së ujit. Përkundrazi, në klimat e ftohta stomatat janë gjithmonë të hapura. Rruga C4 është ajo që i ndihmon bimët e shkretëtirës të thithin dioksid karboni pa humbur ujë. Isshtë një strukturë tjetër brenda qelizave tuaja që ju lejon të rregulloni dioksidin e karbonit në përqendrime shumë të ulëta të ujit dhe temperatura të larta.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si bimët mbijetojnë në shkretëtirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.