Si formohen rrezet

si formohen rrezet në qiell

Njerëzit gjithmonë janë magjepsur nga rrufeja. Shtë një shkarkesë e fuqishme natyrore elektrostatike. Zakonisht ndodh gjatë stuhive elektrike që gjenerojnë impulse elektromagnetike. Ky shkarkim rrufeje shoqërohet me emetimin e dritës të quajtur rrufe dhe një tingull të quajtur bubullima. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë si formohen rrezet.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si formohen rrezet dhe cilat janë llojet e ndryshme të vitit.

tipare kryesore

si formohen rrezet

Shkarkimi i rrufesë shoqërohet me emetimin e dritës. Ky emetim i dritës quhet rrufe dhe shkaktohet nga kalimi i një rryme elektrike që jonizon molekulat në ajër. Menjëherë më pas, luan një tingull i quajtur Thunder, i zhvilluar nga valët e goditjes. Energjia elektrike e prodhuar kalon nëpër atmosferë, ngroh atmosferën, bën që ajri të zgjerohet me shpejtësi dhe prodhon një zhurmë të veçantë nga toka. Rrezet janë në gjendje plazmatike.

Gjatësia mesatare e një rrezeje është rreth 1.500-500 metra. Interesante, në vitin 2007, goditja më e gjatë e vetëtimës në rekord ka ndodhur në Oklahoma, duke arritur një gjatësi prej 321 kilometrashMe Rrufeja zakonisht udhëton me një shpejtësi mesatare prej rreth 440 kilometra në sekondë, deri në 1.400 kilometra në sekondë. Diferenca e mundshme është miliona volt në lidhje me tokën. Prandaj, këto rreze kanë një rrezik të lartë. Rreth 16 milionë stuhi rrufeje regjistrohen në të gjithë planetin çdo vit.

Gjëja më normale është se midis llojeve të ndryshme të rrezeve, këto prodhohen nga grimca pozitive në tokë dhe grimca negative në retë. Kjo është për shkak të zhvillimit vertikal të reve të quajtura kumulonimbus. Kur reja kumulonimbus arrin tropopauzën (zona përfundimtare e troposferës), ngarkesat pozitive në re janë përgjegjëse për tërheqjen e ngarkesave negative. Kjo lëvizje e ngarkesave elektrike në atmosferë formon rreze. Zakonisht formon një efekt mbrapa dhe me radhë. I referohet pikëpamjes se grimcat ngrihen menjëherë dhe kthehen për të bërë që drita të bjerë.

Rrufeja mund të prodhojë 1 milion vat energji të menjëhershme, e cila është e krahasueshme me një shpërthim bërthamor. Disiplina përgjegjëse për studimin e rrufesë dhe gjithçka që lidhet me meteorologjinë quhet shkenca e tokës.

Si formohen rrezet

rrufe

Se si filloi goditja elektrike mbetet një çështje e diskutueshme. Shkencëtarët ende nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë se cili është shkaku rrënjësor. Më të famshmit janë ata që thonë se shqetësimet atmosferike janë arsyeja e origjinës së llojeve të rrufesë. Këto shqetësime në atmosferë janë për shkak të ndryshimeve të erës, lagështisë dhe presionit atmosferik. Shumë diskutohet ndikimi i erës diellore dhe akumulimi i grimcave diellore të ngarkuara.

Akulli konsiderohet një komponent kryesor i zhvillimit. Kjo ndodh sepse është përgjegjëse për nxitjen e ndarjes së ngarkesave pozitive dhe negative në renë kumulonimbus. Rrufeja gjithashtu mund të prodhohet në retë e hirit nga shpërthimet vullkanike, ose mund të jetë rezultat i pluhurit nga zjarret e dhunshme të pyjeve që mund të gjenerojnë ngarkesa statike.

Në supozimin e induksionit elektrostatik, ngarkesa elektrike mendohet se drejtohet nga një proces për të cilin njerëzit nuk janë ende të sigurt. Ndarja e ngarkesave kërkon një rrjedhje të fortë ajri lart, e cila është përgjegjëse për transportimin e pikave të ujit lart. Në këtë mënyrë, kur pikat e ujit të arrijnë një lartësi më të madhe ku ajri përreth është më i ftohtë, do të ndodhë ftohje e përshpejtuar. Normalisht këto nivele janë super të ftohura në temperatura prej -10 dhe -20 gradë. Përplasja e kristaleve të akullit formon një kombinim të ujit dhe akullit, të quajtur breshër. Përplasja bëri që një ngarkesë e lehtë pozitive të transferohej në kristalet e akullit dhe një ngarkesë e lehtë negative në breshër.

Rryma shtyn kristalet më të lehta të akullit lart dhe bën që ngarkesa pozitive të grumbullohen në pjesën e prapme të reve. Së fundi, efekti i gravitetit të Tokës bën që breshri të bjerë me një ngarkesë negative, sepse breshri bëhet më e rëndë ndërsa afrohet me qendrën dhe pjesën e poshtme të reveMe Ndarja dhe akumulimi i ngarkesës vazhdon derisa potenciali të bëhet i mjaftueshëm për të filluar shkarkimin.

Një hipotezë tjetër në lidhje me mekanizmin e polarizimit ka dy përbërës. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Akulli dhe pikat e ujit që bien polarizohen kur bien në fushën elektrike natyrore të tokës.
 • Grimcat e akullit në rënie përplasen dhe ngarkohen nga induksioni elektrostatik.

Si formohen rrezet dhe llojet e tyre të ndryshme

llojet e rrezeve karakteristike

 • Rrufeja më e zakonshme. është vërejtur më shpesh, i njohur si rrufe brezi. Kjo është pjesa e dukshme e gjurmimit të rrezeve. Shumica e tyre ndodhin në re dhe prandaj nuk mund të shihen. Le të shohim se cilat janë llojet kryesore të rrezeve:
 • Rrufeja re në tokë: është më e famshmja dhe e dyta më e zakonshme. Shtë kërcënimi më i madh për jetën dhe pronën. Mund të godasë tokën dhe të shkarkojë midis reve kumulonimbus dhe tokës.
 • Pearl Ray: ky është vetëtima re-tokë që duket se është e ndarë në një seri pjesësh të shkurtra e të ndritshme.
 • Staccato vetëtima: Ky është një rrufe rrufe afatshkurtër nga toka në tokë dhe duket se është ndezja e vetme. Zakonisht është shumë i ndritshëm dhe ka një ndikim të konsiderueshëm.
 • Rreze pirun: janë ato rrezet nga reja në tokë që shfaqin degëzimin e shtegut të tyre.
 • Rrufeja e terrenit të reve: është një shkarkim midis tokës dhe reve që fillon me një goditje fillestare lart. Mustshtë më e rrallë must.
 • Vetëtima nga reja në re: ndodh midis zonave që nuk janë në kontakt me tokën. Zakonisht ndodh kur dy re të ndara krijojnë një ndryshim në potencialin elektrik.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth asaj se si formohen rrezet, karakteristikat e tyre dhe llojet e ndryshme që ekzistojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.