Shpërthimi i mundshëm i vorbullës polare

shpërbërja e vorbullës polare

Teksa gjendemi në mes të një vjeshte të ngrohtë të paparë, të shoqëruar nga një sistem impozant anticiklonik që shtyp efektivisht çdo shenjë stuhie, perspektiva për fundvitin duket e zymtë. Ashpërsia e thatësirës aktuale ka arritur një fazë kritike dhe rajone të shumta në të gjithë vendin po përballen me realitetin alarmues se uji është i papërshtatshëm për konsum njerëzor për shkak të ndotjes së rrezikshme. Është e mundur që një prishja e vorbullës polare dhe është ajo që i jep shpresë Spanjës.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është thyerja e vorbullës polare dhe situata aktuale e thatësirës në Spanjë.

Ngrohje e papritur stratosferike

Mes kaosit, ai përmendi se meteorologët kanë filluar të shqiptojnë një treshe fjalësh: "ngrohje e papritur stratosferike". Këto tre fjalë mund të duken të parëndësishme, por ato kanë fuqinë të ndryshojnë rrjedhën e gjithçkaje.

Termi "Ngrohja e papritur stratosferike" ka fituar popullaritet vitet e fundit, por të kuptuarit e kuptimit të saj mund të jetë i ndërlikuar. Është e rëndësishme të pranohet se atmosfera përbëhet nga disa shtresa, secila prej të cilave funksionon sipas parimeve të veta unike. Për rrjedhojë, ato funksionojnë në mënyrë të pavarur dhe shfaqin sjellje të ndryshme.

Në këtë skenar të veçantë, modelet e qarkullimit të ajrit në troposferë (shtresa më e afërt me sipërfaqen) dhe stratosferë (shtresa direkt sipër) janë të ndërlidhura, por në thelb, ato funksionojnë në mënyrë të pavarur.

Në fenomenin e njohur si "flicet stratosferike" ndodh ngrohja e shpejtë e troposferës, duke shkaktuar një depërtim në stratosferë dhe një shqetësim të konsiderueshëm në qarkullimin në lartësi të mëdha. Ky ndërprerje rezulton në një përmbysje të plotë të kushteve normale për një periudhë të shkurtër kohe.

Prishja e vorbullës polare

vala e ftohtë në Spanjë

Vorbulla polare, e njohur për qarkullimin e ajrit të ftohtë në gjerësi të mëdha, po përjeton dobësim dhe fragmentim të mundshëm. Ky fenomen, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për ne, shpesh rezulton në dobësimin dhe prishjen e mundshme të vetë vorbullës polare. Vorbulla polare (arktike). një rrymë ajrore mbizotëruese që rrethon polin verior në drejtim nga perëndimi në lindje është fokusi kryesor i këtij vëzhgimi.

Nëse kjo rrymë mbizotëruese ruan rrjedhën e saj të fuqishme dhe të vazhdueshme, ajo do të bllokojë në mënyrë efektive çdo lëvizje drejt zonave të tilla si Spanja. Megjithatë, nëse vorbulla destabilizohet dhe erërat e saj dobësohen (të shkaktuara nga fenomene të tilla si ngrohja e papritur), nuk është e pazakontë që masat e ajrit të ngrirë të çlirohen dhe të shkojnë në jug. Si pasojë, rajonet jugore pushtohen për pak kohë nga prania rrënqethëse e "Dimrit të Përgjithshëm", i cili sjell me vete temperatura të ftohta, shi dhe ngrica të bollshme.

Thyerja e vorbullës polare nuk është një kërkesë. Mjafton një zhvendosje e thjeshtë nga Arktiku në gjerësi më të ulëta. Kjo lëvizje sjell me vete një sasi të konsiderueshme ajri të ftohtë, duke prodhuar një rezultat gjithnjë të njohur: të ftohtit drithërues, i aftë të shqetësojë çdo komb, pavarësisht nga niveli i tij i gatishmërisë.

Arsyeja për të diskutuar këtë aktualisht është për shkak të parashikimeve gjithnjë e më të dukshme që tregojnë fillimin e afërt të ngrohjes stratosferike. Ky zhvillim potencialisht mund të çojë në ndryshime në vorbull, siç e përmendëm më lart.

Çrregullime dhe ndërprerje të tjera të vorbullës polare

shpërbërja e mundshme e vorbullës polare

Çrregullime të shumta vorbullash kanë ndodhur pa asnjë ndikim tek ne. Megjithatë, Stormchasers sqaron se ka më shumë gjasa që qarkullimi i stuhisë të zhvendoset në gjerësi më të ulëta, duke rezultuar në infiltrimin e ajrit të akullt nga rajonet arktike, polare ose kontinentale në zonën tonë.

Vendi mund të përjetojë ndërprerje të konsiderueshme kur përballet me të ftohtin ekstrem të shkaktuar nga rënia e ajrit polar. Në fakt, megastuhia e Amerikës së Veriut që shkaktoi temperatura të ftohta për të arritur në Karaibe në fillim të këtij viti, si dhe stuhia Filomena që paralizoi rajonin qendror të gadishullit në vitin 2021. Ata ndajnë një faktor të përbashkët: shqetësimet dhe thyerja e vorbullës polare. Kur kushtet bëhen të pafavorshme, ndikimi mund të jetë i konsiderueshëm dhe të rezultojë në periudha të gjata pushimi.

Pavarësisht rrethanave fatkeqe me të cilat përballemi aktualisht, lajmet për një mundësi paksa të shtuar për afrimin e një stuhie të fortë, çuditërisht pranohen si lajme të shkëlqyera. Dhe, megjithëse në disa vende të Spanjës, si në pjesën veriore, ka rënë shi gjatë vjeshtës, reshjet e shiut nuk e kanë rikthyer paketimin në nivele më pak shqetësuese.

Zona më e prekur nga thatësira është Andaluzia, pa dyshim. Në veçanti, provinca e Malaga është prekur rëndë nga thatësira. Paketimi si ai i Viñuelës është në minimum, praktikisht në prag të zhdukjes. Megjithatë, shirat e shumëdëshiruar dhe të nevojshëm nuk bien.

Siç mund ta shihni, situata e ndryshimit të klimës në lidhje me thatësirën në Spanjë na bën të dëshirojmë një stuhi në vend që të vazhdojmë me këtë stabilitet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për shpërbërjen e vorbullës polare dhe stuhinë e mundshme që na pret.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.