Shndërrimi i gazrave serë në gurë, një masë efektive për të frenuar ngrohjen globale

Gazra serë

Çdo qenie njerëzore dëshiron të ketë gjithçka të nevojshme për të qenë në gjendje të jetojë mirë, tani dhe përgjithmonë, gjë që është plotësisht logjike. Por nëse marrim parasysh se ata prej nesh që jetojmë në të ashtuquajturat "vendet e para të botës" jemi njerëz që ndjehen të nevojshëm dhe bëjnë gjëra që ndotin, të tilla si drejtimi i automjeteve që punojnë me benzinë ​​ose naftë, ose hedhjen e mbeturinave në Duke i ricikluar ato, ne nuk kemi zgjidhje tjetër përveç se të gjejmë mënyra efektive për të frenuar, ose të paktën të ngadalësojmë, ngrohjen globale.

Një nga më të zbuluarit së fundmi është ajo e propozuar nga kompania zvicerane Climeworks i cili, së bashku me Reykjavik Energy, do të fillojë të nxjerrë dioksid karboni nga ajri në Islandë me synimin për ta shndërruar atë në shkëmb nën sipërfaqe.

Projekti, i mbështetur nga Bashkimi Evropian, përbëhet nga varrosni 50 tonë dioksid karboni nga atmosfera në një vit duke përdorur tifozë dhe kimikate hapësinore. 50 tonë CO2 është afërsisht ajo që një familje e vetme Amerikane lëshon në atmosferë në dymbëdhjetë muaj dhe duke marrë parasysh që jemi në rrugën e dhjetë miliardë qenieve njerëzore, pa dyshim që ky eksperiment mund të jetë një mënyrë shumë interesante për të luftuar efektet të ngrohjes globale. Për më tepër, është një metodë e mirë për mjedisin.

Gazi tretet në ujë dhe dërgohet rreth 1000 metra nën tokë, ku kompania Energjia e Reykjavik Ai thotë se karboni reagon me shkëmbin e bazaltit dhe shndërrohet në gur për rreth dy vjet. Problemi i vetëm është kostoja: Nxjerrja e çdo ton gazi do të kushtojë qindra dollarë. Megjithatë, drejtori dhe themeluesi i Climeworks Ai tha se për momentin ata po e bënin atë në një shkallë të vogël, por që qëllimi është që të jetë në gjendje ta bëjë atë në një shkallë të gjerë. Kur kjo mund të ndodhë, kostot me siguri do të ulen.

Terreni i Islandës

Çfarë mendonit për këtë masë? A mendoni se do të funksionojë vërtet?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.