Shkrirja e përhershme të ngrirjes në Arktik po çliron metan!

Disa ditë më parë një raport shkencor që u botua në "Raportet Shkencore" 7 (numri i artikullit është 5828 i vitit 2017), dha më shumë se konkluzione alarmante. Metani i bllokuar në akullin e Arktikut nga ngrica e përhershme po lirohet. Për të kuptuar rëndësinë e ashpërsisë së kësaj ngjarje, së pari duhet të kemi parasysh se ato janë xhepa të gazit metan të bllokuar në akull që, pasi të shkrihen, shkrihen përgjithmonë. Lirimi i gazit metan ka një efekt serrë shumë të fuqishëm. 20shtë 30/XNUMX herë më i fuqishëm dhe negativ në lidhje me dioksidin e karbonit.

Sipas statistikave të studimeve, gazi i metanit është shkaku i 3-të i rritjes së temperaturave në planet. Problemi këtu qëndron në liberalizimin e atij metani që ishte bllokuar dhe grumbulluar nën akull, i cili tani është duke u lëshuar. Ngrica e përhershme e ndërprerë, e cila është emëruar për ndryshimet e saj nga shtresat më të fundit dhe të ngrirë, u formua në Pleistocen. Ndikimi që kjo mund të ketë do të jetë i lartë për shkak të efektit të tij të feedback-ut. Gazi metan i lëshuar rrit ngrohjen, e cila rrit shkrirjen, e cila rrit çlirimin e gazit metan nga zonat që nuk do të ngrihen përsëri ... etj.

Si u realizua studimi?

shkrihet akulli polar

Studimi, i cili u krye në deltën Mackenzine prej 13.000 km2. Delshtë delta e dytë arktike. Zona e studiuar ishte 320 km nga perëndimi në lindje dhe 240 km nga veriu në jug. Matjet u morën në bordin e anijes Polar 5 nga Instituti Alfred Wegener Helmholtz, Qendra për Shkencat Polare dhe Maribas. Megjithëse studimi është botuar së fundmi, periudha që studimi zgjati në aeroplan ishte midis 2012 dhe 2013. Përfshirë një total prej 5 ditësh fluturimi dhe 44 itinerare fluturimi për vitin e parë, dhe 7 ditë fluturimi plus 40 linja vitin e dytë.

Matjet e anijes kozmike u bënë me një kokë hunde 3 metra, duke përfshirë një sondë me 5 vrima për të matur vektorin 3D të erës që ishte montuar në pjesën e përparme të avionit. Ajri i mostrës u mor nga një hyrje mbi kabinën, dhe vetëm përqendrimet e gazit metan u analizuan në një RMT-200 në 2012. Në vitin 2013, u analizua në një analizues të Fast Greenhouse Gas FGG24EP, për të dy gazin e metanit, dioksidin e karbonit dhe avujt e ujit.

Çfarë konkluzionesh nxirren nga studimi?

Studimi u krye në ngrirjen e përhershme të Mackenzie Delta, Kanada. Emetimet e forta të gazit metan që po përjetohen u matën në 10.000 km2. Permafrost u tregua se vepronte si një shtresë e madhe akulli që ruan burimet minerale dhe fosile.

Rrallimi i permafrostit

Së pari, hollimi i ngricës së përhershme në një klimë më të ngrohtë jo vetëm që mund të rezultojë në rritjen e emetimeve të gazit biogjen të metanit. Por edhe në rritjen e emetimeve të gazit gjeologjik të metanit, i cili aktualisht është bllokuar nën ngrirjen e vazhdueshme dhe të trashë. Ndërsa rrugët e reja të shkarkimeve hapen për shkak të shkrirjes së përhershme të ngrirjes.

shkrirja e përhershme e alaskës

Shkrirë permafrost në Alaskë. Foto e siguruar nga NASA

Ka më shumë zona përveç asaj të studiuar me kushte të ngjashme

Së dyti, rajone të tjera të Arktikut me rezerva të gazit natyror dhe naftës, të cilat aktualisht janë mbuluar nga ngrirja e përhershme, mund të përfshihen kur adresohen emetimet e ardhshme të gazit të metanit, nëse vazhdon shkrirja e përhershme e ngrirjes.

Efekti i feedback-ut

Së treti, rezultatet e marra nga shkencëtarët tregojnë se emetimet gjeologjike të gazit metan mund të kontribuojnë ndjeshëm në efektin e feedback-ut. Permafrost-Carbon-Climate (më teknikisht). Sidomos në zonat e përhershme të ngrira të ndjeshme ndaj shkrirjes dhe për këtë arsye meritojnë më shumë vëmendje.

Dëmtimi që po shkakton ngrohja globale janë gjithnjë e më të dukshëm në të gjitha vendet. Pyetja është nëse do të jetë e mjaftueshme vetëm për të zvogëluar emetimet e CO2, apo do të duhet të bëhet diçka më shumë për këtë. Në rrethin vicioz që po futet, duket se nuk do të ndalet ashtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.