Shkrirja e Arktikut po ndikon në dietën e arinjve polarë

Ariu Polar

Ari polar, grabitqarët më të mëdhenj të Polit të Veriut, janë bërë simboli i ndryshimit të klimës. Në këtë pjesë të botës, temperatura mbetet disa gradë nën zero, konkretisht, nga -43 në -26 gradë Celsius afërsisht. Kështu, këto kafshë madhështore kanë qenë në gjendje të gjuajnë vulat, të cilat janë ushqimi i tyre kryesor, pa shumë telashe, por me ngrohjen globale situata juaj po ndryshon shumë.

Sipas një studimi të botuar në »Journal of Animal Ecology», ata janë të detyruar të hanë vezët e rosave, patave dhe pulëbardhave te mbijetosh.

Charmain Hamilton, një shkencëtar në Institutin Norvegjez Polar, shpjegoi se përpara se ngrohja globale të fillonte të bëhej e ndjerë në Polin e Veriut, akulli i tokës mbeti në zonat bregdetare përgjatë frontit të akullnajës deri në fund të verës. Kështu, vulat mund të pushonin pranë aparateve të frymëmarrjes dhe arinjtë mund t'i gjuanin ato.

Sidoqoftë, në Svalbard, një arkipelag Norvegjez i vendosur në Oqeanin Arktik, temperatura është rritur tre herë më shpejt sesa në zonat e tjera të planetit Tokë, kështu që akulli bëhet shumë më i brishtë dhe i rrezikshëm, veçanërisht për arinjtë polare.

Ari polar i rritur

»Ndërsa tërheqja e akullit të detit ua ka bërë të vështirë për të ndjekur vula të rrethuara, arinjtë polarë tani kalojnë më pak kohë në afërsi të akullnajave të baticës, duke udhëtuar në distanca më të mëdha në ditë dhe kaloni më shumë kohë duke qëndruar rreth burimeve alternative të ushqimit, të tilla si kolonitë e shumimit të rosave dhe pataveTha Hamilton.

90% e dietës së këtyre gjitarëve varet nga kafshët e tjera. Për shkak të shkrirjes, ata kanë gjithnjë e më shumë vështirësi për të marrë ushqimin e tyre bazë. Nëse vazhdon kështu, zinxhiri ushqimor mund të ndryshojë aq shumë sa mund edhe t'i shuajë, pasi që numri i zogjve është shumë i vogël krahasuar me popullatën e arinjve polarë.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.