Shkretëtirat e botës

Ka shumë lloje të shkretëtirave në botë. Ato janë bioma tokësore që marrin sasinë më të vogël të shiut dhe sasinë më të lartë të rrezatimit diellor gjatë gjithë vitit. Shumica e tyre kanë temperatura shumë të larta, në disa raste duke arritur 60 gradë në nivelin e tokës gjatë orëve të rrezeve të diellit. Sidoqoftë, jo të gjitha shkretëtirat e botës kanë temperatura të larta. Ka edhe nga ato në të cilat mbizotërojnë temperaturat e ulëta.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat e shkretëtirave të botës.

Karakteristikat e një shkretëtire

fauna e shkretëtirave të botës

Vendndodhja e këtyre llojeve të biomave është midis 15 dhe 35 gradë gjerësi në të dy hemisferat. Në këto rajone gjejmë një qarkullim të ajrit që prodhon lagështi të ulët në mjedis. Shumica e shkretëtirave të botës zakonisht kanë të bëjnë me reshje orografike. Këto reshje janë ato që gjenden me një mal me lartësi të lartë. Kur një masë ajri ngrihet në faqen e malit, ajo ftohet dhe lagështia kondensohet, duke gjeneruar reshje në formën e shiut. Problemi është se reshjet e shiut shkaktohen në mal dhe është delikate që pjesa tjetër e shpatit të ketë lagështi të ulët dhe gradualisht të nxehet.

Nëse hedhim një vështrim në vargjet më të mëdha malore në botë, kështu që në pjesën më të qetë është vendi ku ka shkretëtira për shkak të kushteve që kemi përmendur. Zonat më të shkreta në botë janë ato ku ka presione të larta atmosferike që mbeten pothuajse konstante gjatë gjithë vitit. Ne do të shohim se cilat janë shkretëtirat kryesore të botës dhe zonat e nxehta. Shkretëtira Sahara, Shkretëtira Australiane dhe Shkretëtira Atacama janë disa nga më të rëndësishmet.

Llojet dhe ekosistemet e shkretëtirave të botës

shkretëtirat e botës

Por në atë planet ekzistojnë lloje të ndryshme të shkretëtirave në varësi të karakteristikave të tyre. Le të shohim cilat janë secila prej tyre:

 • Shkretëtirat kontinentale me gjerësi të mesme: Ata janë ata që janë në anën e kundërt të ankesës së vargmalit Lee vuan nga kushtet e thatësirës dhe temperaturat e larta për shkak të faktit se reshjet shkarkohen në zonën malore.
 • Shkretëtira e Amerikës së Veriut: këto shkretëtira karakterizohen nga temperatura të larta dhe thatësi shumë e lartë.
 • Shkretëtirat bregdetare: janë ato që ndodhen afër bregdetit.
 • Shkretëtira Australiane: E gjithë kjo zonë shquhet për të pasur një nivel shumë të lartë të ajrit.
 • Shkretëtirat e ftohta nënpolare dhe malore: këto shkretëtira dallohen për të patur temperatura të ulëta dhe një nivel shumë më të ulët të biodiversitetit për shkak të kushteve ekstreme të mjedisit.
 • Shkretëtirat tropikale dhe subtropikale: ato kanë një shtrirje më të vogël për faktin se klima tropikale zakonisht është e prirur për krijimin e mjediseve të favorshme për zhvillimin e biodiversitetit.

Ekosistemet e shkretëtirës janë ato në të cilat mbizotërojnë nivele të larta të thatësisë, duke shkaktuar kushte ekstreme mjedisore. Disa shkretëtira, të tilla si shkretëtira e Saharasë, praktikisht nuk bien reshje gjatë gjithë vitit. Kjo i bën format e jetës që gjenden në këto vende pothuajse zero. Në raste të tjera, kemi shkretëtira që marrin reshje, por ato janë shumë sporadike. Normalisht, këto reshje shoqërohen zakonisht me stuhi.

Shkretëtirat që kanë pak më shumë reshje kanë tendencë të kenë një nivel disi më të lartë të biodiversitetit. Mostrat që mund të gjenden janë shkurre rezistente ndaj thatësirës, ​​kaktus dhe bimë të tjera që i përkasin grupit të succulents. Kaktusi paraqitet në një formë të palosur dhe e lejon atë të zgjerohet kur thith ujin gjatë periudhave të shiut. Përveç kësaj, kur ka shira, bimët vjetore lulëzojnë në një mënyrë më të fuqishme.

Sa për kafshët, zvarranikët dhe insektet kanë treguar përshtatje të jashtëzakonshme në mjediset e thata. Shumica e tyre kanë zakone të natës për të shmangur temperaturat e larta të ditës. Ka edhe disa që janë aktive gjatë muajve të freskët. Ka disa ekosisteme që gjenden në lartësi të mëdha dhe në gjerësi gjeografike që bëjnë që ata të ekspozohen ndaj temperaturave të ulëta gjatë dimrit. Këtu kemi shkretëtirën e Nevada dhe Utah që zakonisht arrihet nga bora.

Kushtet në shkretëtirat e botës

Ne do të shohim cilat janë arsyet pse ekziston një amplitudë e madhe termike dhe një mungesë reshjesh në këto vende. Mjedise të thata zakonisht ndodhen në zona me presion të lartë që veprojnë si një kufi meteorologjik midis gjerësisë gjeografike tropikale dhe të butë. Në këto zona lëvizja e ajrit mbizotëron në sipërfaqe drejt anës së kundërt të zonave me presion të lartë. Ky ajër mbështetet nga ajri tjetër që zbret përmes niveleve më të larta si pjesë e qarkullimit të përgjithshëm të qelizave Hadley.

Ajri që fryn në shkretëtirat e botës karakterizohet nga të qenit i nxehtë dhe i thatë. Në nivelin e tokës ka përmbysje të temperaturës që çojnë në zonat qendrore të presionit të lartë për t'u karakterizuar nga mungesa e burrave dhe pak reshje. Nga ana tjetër, ne kemi dorën e njeriut që shkakton zona të caktuara ku ka të korra intensive ose që pyjet të prodhojnë një efekt negativ që shkakton shkretëtirëzimin. Shkretëtirëzimi është një nga ndikimet mjedisore që po shkakton humbjen e tokës pjellore në të gjithë botën dhe një reduktim të konsiderueshëm të biodiversitetit.

Një arsye tjetër pse këto kushte të pafavorshme ekzistojnë në klimën e shkretëtirës. Duke pasur zona me presion të ulët në nivelin e tokës që gjenerohen nga temperaturat e larta të ditës dhe qielli i pastër, ka zona ku termometrat ngrihen në vlera prej 40 gradë dhe më të larta.

Dyshemetë

Tokat e shkretëtirave të botës tregojnë shumë pak konsum dhe nuk përmbajnë asnjë humus. Ka një strukturë ranore dhe në disa prej tyre është e dukshme në rritjen e bimëve. Kjo rritje siguron një grumbullim të mbetjeve bimore në sipërfaqen e tokës dhe burimin e ushqimit për faunën. Mungesa e filtrimit të ujit dhe motit kimik i bën ato më pak pjellore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për shkretëtirat e botës dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.