Shkalla Douglas

Shkalla e fryrjes Douglas

Të njohësh valët dhe gjendjen e detit, Shkalla Douglas. Me siguri ju keni dëgjuar një mijë herë në lajme kur shohim kohën që ata i referohen kohës në det si fryrje, stuhi, deti i rëndë, etj. Të gjitha këto terma i referohen gjendjes së detit në atë kohë në varësi të erës dhe intensitetit të saj. Në parim përdoret për të përshkruar sjelljen e valëve në ditët në vijim.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, kuptimin dhe rëndësinë e shkallës Douglas.

Origjina e shkallës Douglas

Kjo nomenklaturë që përdoret për të njohur dallgët dhe gjendjen e detit u krijua nga admirali anglez Henry Percy Douglas. Kjo shkallë u krijua në vitin 1917 dhe u përdor në shërbimin meteorologjik të marinës britanike. Në atë kohë ishte një shkallë me dy kode, një që u përdor për të vlerësuar gjendjen e detit në atë kohë dhe një tjetër për të përshkruar lartësinë e valëve të prekura nga era.

Nuk ka dyshim se është një nga shkallët më të përdorura gjatë gjithë historisë së meteorologjisë. Deri më sot përdoret ende për të përshkruar valët dhe gjendjen e detit në ditët në vijim. Përdoret kryesisht në raportet e motit në televizione që janë shumë të dobishme për anijet e peshkimit dhe anijet tregtare.

Triumfi i ngjitjes në Douglas është ai që ka një thjeshtësi e madhe dhe një mënyrë shumë përshkruese për të shpjeguar kushtet detare në çdo kohë. Këto karakteristika e kanë bërë shkallën Douglas të zgjasë shumë kohë dhe çdo profesionist i detit ose hobi detar mund të shesë raportet e motit.

Në mënyrë që të kuptohet shkalla Douglas duhet ta njohim lartësinë relative të valëve. Kjo lartësi pasqyrohet në kodin e parë të shkallës. Do të thotë lartësi e konsiderueshme e valëve. Ky kod i parë i referohet lartësisë së valëve që një vëzhgues me përvojë mund të shihte me sy të lirë në një pikënisje. Kjo pikë fillestare nuk ka pse të jetë nga bregu. Isshtë ekuivalente me lartësinë mesatare të të tretës së valëve më të larta.

Gjendja e detit në brigjet spanjolle

Shkalla Douglas

Kjo shkallë përdoret për të njohur gjendjen e detit në brigjet tona, drejtimet detare. Kjo mund të dihet falë vozave detare që ekzistojnë në rrjetin e ujit të thellë të vendosur larg nga vija bregdetare dhe në thellësi të madhe. Zakonisht janë të vendosura në një thellësi prej rreth 200 metrash në një mënyrë të tillë që matjet e tij të mos shqetësohen nga efekte të ndryshme lokale që mund të përfaqësojnë disa ndryshime për shkak të detit të hapur.

I gjithë rrjeti i avionëve bregdetarë është shpërndarë në afërsi të mjediseve portuale. Këto vozitje janë ankoruar në një thellësi prej 100 metrash. Shumica dërrmuese e matjeve të këtyre vozave shqetësohen nga profili i bregdetit dhe nga efektet e pjesës së poshtme. Prandaj, informacioni i mbledhur nga ky lloj gjurmë është informacioni që sigurohet në mënyrë përfaqësuese vetëm në kushtet lokale.

Si duhet të presim, gjendja e detit është e lidhur ngushtë me forcën e erës. Intensiteti i erës ishte paraqitur në tabelën e shkallës Beaufort. Kjo shkallë ishte e numëruar nga 0 në 12 me një emërtim të mbiemrave të përdorur gjerësisht në gjuhën bisedore të marinarëve. Me siguri keni dëgjuar disa nga këto terma që do të vendosim më poshtë në shkallën Beaufort:

 • Calma
 • Ventolin
 • Dembel, dembel
 • Bonancible, i freskët
 • Freskachon
 • i vështirë
 • Shumë e vështirë
 • i përkohshëm
 • Stuhi
 • Uragan

Lartësia e valës së shkallës Douglas

Kodi i parë që ka shkalla Douglas është lartësia domethënëse e valëve. Le të analizojmë cilat janë këto vlera:

 • Shkalla 0: pa valë. Gjendja e detit mund të shihet se sipërfaqja është e lëmuar si një pasqyrë. Nuk ka valë
 • Shkalla 1: deti kaçurrel. Deti fillon të ndryshojë në disa pjesë. Valët janë me madhësi deri në 10 inç.
 • Shkalla 2: marejadilla. Valët më të shkurtër por të shënuar mirë formohen këtu. Ata fillojnë të depërtojnë në kreshta të vogla me shkumë që nuk është shumë e bardhë, por më tepër e qelqtë në dukje. Valët mund të arrijnë një madhësi prej 50 centimetra.
 • Shkalla 3: stuhi. Oneshtë një në të cilën gjendja e detit mund të shihet se sa gjatë formohen topa me kreshta të bardha të shkumëzuara. Hereshtë këtu ku era e detit është mjaft e përcaktuar dhe mund të dallohet lehtësisht nga deti që mund të ekzistojë në sfond. Kur valët prishen, prodhohet një murmuritje që shpejt zbehet. Valët arrijnë një madhësi prej 1.25 metra.
 • Shkalla 4: ënjtje e fortë. Bishtat më të gjatë formohen me kreshta shkumash në të gjithë. Deti prishet nga një murmuritje e vazhdueshme. Këtu valët mund të arrijnë një madhësi prej 2.5 metrash.
 • Grado 5: i trashë. Valët shumë të larta fillojnë të formohen me zona të shkumës së bardhë që mbulojnë një zonë të madhe. Kur valët prishen, ato prodhojnë një zhurmë të fortë si hedhja e gjërave. Këtu valët arrijnë një madhësi maksimale prej 4 metrash.
 • Shkalla 6: shumë e trashë. Deti është krejtësisht i mërzitur dhe shkuma e bardhë formohet për të thyer kreshtat e valëve dhe fillon të rregullohet në grupe në drejtim të erës. Këtu valët arrijnë një madhësi maksimale prej 6 metrash.
 • Shkalla 7: e pyllëzuar. Këtu rritet dukshëm lartësia dhe gjatësia e valëve dhe kreshtave të tyre. Shkuma është rregulluar në breza të ngushtë në drejtim të erës. Këtu valët arrijnë një madhësi maksimale prej 9 metrash.
 • Shkalla 8: malore. Këtu janë valët e larta. Zonat e mëdha bëhen të mbuluara me shkumë në drejtim të erës. Këtu valët mund të arrijnë një madhësi maksimale prej 14 metrash.
 • Shkalla 9: e madhe. Valët bëhen aq të larta sa që ndonjëherë anijet mund të zhduken nga sytë në gjinjtë tuaj. Deti bëhet i mbuluar me shkumë të bardhë të rregulluar në breza në drejtim të erës. Këtu valët arrijnë madhësi më të mëdha se 14 metra.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ngjitjes në Douglas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hoze A. Duran dijo

  Ndoshta do të ishte e këshillueshme që të përdornit një lexim të dytë duke kërkuar gabime dhe kuptimin e fjalive, ose, Mark, dhe,, bardhë. . Nga ajo pikë, unë kam ndaluar së numëruari.

  Artikulli është interesant dhe më pëlqeu, por ...

  Një përshëndetje