Energjia gjeotermale. Sera dhe zbatimi i tyre në bujqësi

Bimë gjeotermale

Bimë gjeotermale

Energjia gjeotermale është ajo energji që mund të merret duke përfituar nga nxehtësia e brendshme e Tokës. Kjo nxehtësi është për shkak të disa faktorëve, nxehtësisë së vet të mbetur, gradientit gjeotermik (rritja e temperaturës me thellësi) dhe nxehtësisë radiogjenike (prishja e izotopeve radiogjenikë), ndër të tjera.

Përdorimi i energjisë gjeotermale është i përhapur në disa vende si p.sh. Islandë e cila zë gati 70% të energjisë së përdorur për shkak të vendndodhjes së saj. Në zona të tjera me të njëjtat mundësi, të tilla si Azoret, nuk është aq e përhapur. Në vendet e tjera si Holandë përdorimi i tij është i kufizuar në ngrohje dhe në Madrid për shembull përdoret në sistemin e brendshëm të kondicionimit të ajrit në metro. Zbatimi në bujqësi, ende jo shumë i përhapur, mund të lejojë që të ketë sera të qëndrueshme për energjinë.

Energjia gjeotermale është energjia më efikase si nga pikëpamja e konsumit të energjisë dhe kursimeve ekonomike. Përfaqëson a kursim energjie dhe ekonomike midis 60 dhe 80% në krahasim me sistemet tradicionale të kondicionimit të ajrit të tilla si gazi ose nafta. Alsoshtë gjithashtu më efikase se energjitë e tjera të rinovueshme, të tilla si biomasa ose diellore, në krahasim me të cilat përfaqëson kursime prej më shumë se 50%.

Sera gjeotermale

Sera gjeotermale

Kërkohet përmes përdorimit të energjisë gjeotermale, jo vetëm për të siguruar bimët me kushtet më të mira mjedisore dhe të zhvillimit gjatë gjithë fazës së tyre të evolucionit, por gjithashtu për të ulur kostot e energjisë në maksimum dhe, më e rëndësishmja, për të ulur kostot e energjisë sa më shumë që të jetë e mundur ndotja atmosferike.

Serat për përdorim bujqësor kanë nevoja për energji që do të kërkonin rreth 400 ton karburant mesatarisht për hektar në muajt më pak të ngrohtë. Këto nevoja të karburantit fosil do të ulen në 0 me përdorimin e nxehtësisë së brendshme dhe gazit natyror që prodhohet në thellësi të caktuara.

Duke përdorur teknika të ndryshme të kondicionimit të ajrit, një temperaturë e përshtatshme mund të sigurohet gjatë gjithë vitit duke rritur temperaturën në dimër dhe duke ulur temperaturën e brendshme siç është e nevojshme në verë. Përdorimi i burimeve gjeotermale në kaskadë është shumë i shpeshtë, pasi jo të gjitha bimët kërkojnë të njëjtën konsum kalorik. Në modulet e para të serrës, në kontakt me ujin më të nxehtë, bimët me nevojën më të lartë do të gjenden. Ky përdorim i kaskadës kursen kosto dhe energji.

Kjo lloj energjie ka shumë përparësi: varësia e energjisë nga jashtë do të shmangej, mbetjet do të reduktoheshin në minimum dhe do të shkaktonin një ndikim më të ulët mjedisor sesa ato të gjeneruara nga energjia e djegies. Për më tepër, ky sistem ka kursime të mëdha, si ekonomike ashtu edhe të energjisë, dhe supozon një mungesë pothuajse totale të zhurmës së jashtme. Duhet gjithashtu të merret parasysh se është një energji e rinovueshme dhe nuk i nënshtrohet çmimeve të tregut. Madhësia e kërkuar për një impiant është shumë e vogël në krahasim me energjitë e tjera dhe ndikimi i saj vizual është shumë më i ulët pasi që nuk kërkon ndërtimin e digave, prerjen e pyjeve ose ndërtimin e depozitave të magazinimit të karburantit.

Megjithëse ka edhe disa pengesa: në disa raste emetimi i sulfurit të hidrogjenit që në sasi të mëdha nuk perceptohet dhe është vdekjeprurës, ndotja e ujërave aty pranë me substanca të tilla si arseniku, amoniaku, ndotja termike, përkeqësimi i peizazhit dhe që nuk mund të transporti (si energji primare) dhe përdorimi i tij është i kufizuar në vende të caktuara.

Më shumë informacion:Ndryshimi i klimës: a është planeti i dënuar me katastrofë?Evropa Veriore në gatishmëri për një stuhi të fortëImazhet më spektakolare të shpërthimit të vullkanit Grímsvötn,


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.