Pse qielli është blu dhe jo një ngjyrë tjetër?

qielli dhe retë

Kush nuk e ka bërë apo e ka bërë ndonjëherë këtë pyetje? Dhe ata mund të na e kanë thënë atë për… "theshtë pasqyrimi i oqeaneve!" Funnyshtë qesharake, nëse e bëjmë pyetjen mbrapsht, përgjigjja popullore pse oqeanet janë blu është zakonisht sepse qielli është blu. Ka diçka që nuk përshtatet mirë, apo jo? Sigurisht, nuk duhet të kërkoni se kush po "pikturon", por përkundrazi nga vjen ajo ngjyrë. Rrezet e bardha të diellit nga Dielli që ndërveprojnë me atmosferën, janë përgjegjësit kryesorë.

Kur rrezet e dritës kalojnë nëpër trupa transparentë ose të tejdukshëm, secili prej tyre ngjyrat që përbëjnë dritën e bardhë ndahen dhe lëvizin në një kënd të caktuar. Gjithmonë në varësi të mediumit nëpër të cilin kalojnë, drejtimi dhe forma do të ndryshojnë. Drita e bardhë e emetuar nga Dielli korrespondon me një fraksion të të gjitha valëve që përbëjnë spektrin elektromagnetik. Diapazoni i ngjyrave është i njëjtë me ylberin. Për të parë këtë zbërthim të ngjyrave, mjafton të bësh që një rreze drite të kalojë përmes një prizmi.

Zbërthimi i ngjyrave të dritës

spektri elektromagnetik i dritës

Spektri elektromagnetik

Ndërsa ngjyrat zbërthehen, gjatësia e valëve vjollcë dhe blu janë më të shkurtra sesa ato të verdhat (më të ndërmjetme) ose ekstreme të tyre, të kuqet, me gjatësi më të gjatë. Kjo është ajo që shkakton këtë lloj adhuruesi të ngjyrave. Kur rrezet e diellit kalojnë nëpër atmosferë, ata e bëjnë këtë përmes avullit të ujit, pluhurit, hirit, etj. Në këtë pikë, rrezet e dritës vjollcë dhe blu devijohen në një masë më të madhe sesa të verdhat dhe të kuqet.

Këto rreze, që përplasen vazhdimisht me grimcat e ajrit të ngarkuara me lagështirë, pluhur dhe hirit, shkaktojnë një ndryshim të vazhdueshëm në trajektoren. Ky proces njihet si "përhapje". Kjo është ajo që shkakton atë ngjyrë kaltërosh. Duke u përhapur katër herë më shpejt se ngjyrat e kuqe për shkak të gjatësisë më të shkurtër të valës, është ajo që na bën të kemi atë ndjenjë të përgjithshme blu dhe se nuk është e përqendruar në një pikë të vetme.

Po, qielli duket blu gjatë ditës. Por jo gjithmonë! Cast?

Shpjegim pse qielli është blu

Interpretimi grafik i hijeve të ndryshme | Gamavision

Rrezet që i përkasin spektrit të verdhë dhe të kuq janë të kundërta. Gjatësitë e tyre më të gjata të valës i bëjnë ata të shpërndahen më pak. Duke udhëtuar më tej në një vijë të drejtë, kjo bën që këto ngjyra të përzihen, duke dhënë një nuancë portokalli. Në varësi të kohës së ditës në të cilën jemi, ngjyra e qiellit, është e vërtetë që mund të ndryshojë. Diçka që mund ta shohim kur lind, kur perëndon dielli dhe e shohim Diellin afër nivelit të detit ose horizontit.

Rrezet e dritës këtu duhet të kalojnë nëpër një sasi më të madhe trashësie në atmosferë. Ndërveprimi i detyruar i një sasie shumë më të madhe të grimcave të avullit të ujit, pikave, pluhurit, etj., Përfundon duke detyruar sa vijon. Rrezet e dritës që priren të kaltër dhe vjollcë shpërndahen vazhdimisht anash. Rrezet afër spektrit të kuq, me trajektore të drejta, vazhdojnë, duke na dhënë atë më shumë ngjyrë portokalli dhe të kuqërremtë.

Gjithmonë varet nga sasia e hirit dhe pluhurit të pezulluar në ajër

muzg re të kuqe

Intensiteti i ngjyrës së kuqe që perceptohet në qiell gjatë lindjes ose perëndimit të diellit gjithmonë varet nga sasia e hirit dhe pluhurit të pezulluar në ajër, përveç avullit të ujit. Kjo është gjithashtu arsyeja kryesore që kur ka shpërthime ose zjarre, për shembull, sasia e pluhurit dhe hirit rritet dhe bën që ato ngjyra të shihen edhe më gjallërisht.

Një model i mirë i këtij fenomeni gjendet në Mars. Përveç kësaj, tani që ai do ta pushtojë atë, duhet diçka më e rëndësishme për të shpjeguar pse planeti gjithmonë duket i kuqërremtë. Preciselyshtë pikërisht për shkak të "sasisë së atmosferës" që është, ajo është shumë e mirë. Gjithashtu, ndryshe nga në Tokë, e cila është kryesisht oksigjen, atje ajo përbëhet kryesisht nga dioksid karboni. Së bashku me sasinë e madhe të oksidit të hekurit dhe grykave të erës që ngrenë pluhur, ata e bëjnë Marsin planetin e kuq, ndryshe nga Toka, planeti ynë blu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.