Satelitë artificialë

Kur flasim për satelitët natyrorë nuk u referohemi atyre trupave qiellorë që janë në orbitë mbi një trup tjetër qiellor me madhësi më të madhe. Sidoqoftë, kur i referohemi satelitë artificialë po flasim për ndonjë objekt të panatyrshëm që rrotullohet rreth një trupi qiellor. Këto objekte zakonisht kanë një objektiv specifik siç është kuptimi më i mirë i universit. Ata kanë lindur si rezultat i teknologjisë njerëzore dhe përdoren për të marrë informacion në lidhje me trupin qiellor që studion. Shumica e satelitëve artificialë rrotullohen rreth planetit Tokë. Ato kanë një rëndësi të madhe për zhvillimin e teknologjisë njerëzore dhe sot nuk mund të jetonim pa to.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me satelitët artificialë.

tipare kryesore

Satelitë artificialë

Ndryshe nga ajo që ndodh me satelitët natyrorë siç është hëna, satelitët artificialë janë bërë nga njeriu. Këto lëvizin rreth një objekti që është më i madh se ata pasi tërhiqen nga forca e gravitetit. Zakonisht janë makina shumë të sofistikuara që kanë teknologji revolucionare. Ato dërgohen në hapësirë ​​në mënyrë që të marrin një sasi të madhe informacioni rreth planetit tonë. Mund të themi se mbeturinat ose mbetjet e makinave të tjera, anije kozmike të drejtuara nga astronautë, stacione orbitale dhe sonda ndërplanetare nuk konsiderohen satelitë artificialë.

Ndër karakteristikat kryesore që gjejmë me këto objekte është se ato lëshohen me anë të raketave. Raketat nuk janë asgjë më shumë se çdo automjet, të tilla si një raketë, anije kozmike ose aeroplan që e çojnë satelitin lart. Ata janë programuar të ndjekin një itinerar sipas asaj që është vendosur. Ata kanë një funksion ose detyrë kryesore për të përmbushur, të tilla si vëzhgimi i reve, për shembull. Shumica e satelitëve të bërë nga njeriu që orbita rreth planetit tonë mbetet rreth tij duke u rrotulluar vazhdimisht. Nga ana tjetër, ne kemi satelitë që dërgohen në planete të tjerë ose trupa qiellorë që duhet të ndiqen në mënyrë që të marrin informacion dhe monitorim.

Përdorimet e satelitëve artificialë

Ekzistojnë disa lloje themelore të satelitëve artificialë që rrotullohen rreth Tokës: satelitët gjeostacionarë dhe satelitët polar. Këto janë ato kryesore sipas përdorimeve të tyre. Nëse duam të bëjmë një hartë dhe të marrim informacion specifik në lidhje me Tokën ose planetët e tjerë, këto satelitë përdoren. Për shembull, sistemi global i pozicionimit i njohur si GPS është marrë falë një rrjeti satelitësh artificialë që rrotullohen rreth planetit Tokë. Ky grup satelitësh përcaktojnë vendndodhjen dhe pozicionin e një objekti në planet përmes sistemeve telekomunikuese. Këto sisteme përfshijnë gjithashtu televizionin dhe celularët.

Ndër përdorimet që gjejmë të satelitëve artificialë janë objektiva shkencorë dhe të zbatuar. Disa shembuj të përdorimeve shkencore janë studimi i hapësirës së jashtme, rrezatimit diellor, planetëve, etj. Shembuj të tjerë të përdorimeve të aplikuara është vëzhgimi meteorologjik, spiunazhi ushtarak, ndjeshmëria në distancë dhe telekomunikacioni, ndër të tjera.

Duhet të merret parasysh se distancat në të cilat ndodhen satelitët gjeostacionarë dhe polarë janë të ndryshme. Disa janë në një distancë prej 240 kilometrash, ndërsa të tjerët janë në distanca ditore deri në 36.200 kilometra. Secili lloj i satelitit do të ketë avantazhe dhe disavantazhe të tjera në varësi të përdorimit të tij. Pjesa më e madhe e satelitëve që lëvizin rreth Tokës qëndrojnë brenda një hapësire prej 800 kilometrash dhe udhëtojnë me shpejtësi rreth 27,400 kilometra në orë. Shpejtësia e shpejtë që ata po lëvizin është e nevojshme në mënyrë që graviteti të mos i tërheqë ata poshtë.

Këto satelitë artificialë përbëhen nga dy pjesë themelore: antena dhe furnizimi me energji elektrike. Antena është përgjegjëse për dërgimin dhe marrjen e informacionit në fjalë. Burimi i energjisë mund të jenë si bateritë ashtu edhe panelet diellore. Këto janë të nevojshme që makineria të vazhdojë të funksionojë.

Llojet e satelitëve artificialë

Siç e kemi përmendur më parë, ekzistojnë dy lloje themelore të satelitëve që rrotullohen rreth Tokës. Ato janë si më poshtë:

  • Gjeostacionar: Ata janë ata që lëvizin në një drejtim lindje-perëndim mbi Ekuatorin. Ata ndjekin drejtimin dhe shpejtësinë e rrotullimit të Tokës.
  • Polare: quhen kështu sepse udhëtojnë nga një pol në tjetrin në drejtim veri-jug.

Brenda këtyre dy llojeve themelore kemi disa lloje të satelitëve që janë përgjegjës për vëzhgimin dhe zbulimin e karakteristikave të atmosferës, oqeaneve dhe masave tokësore. Ato konsiderohen me emrin e satelitëve mjedisorë. Ato mund të ndahen në disa lloje si janë gjeosinkron dhe heliosinkron. Të parat janë ato që rrotullohen rreth planetit me të njëjtën shpejtësi si rrotullimi i Tokës. Sekondat janë ato që kalojnë çdo ditë në të njëjtën kohë në një pikë të caktuar në planet. Shumica e satelitëve që përdoren në telekomunikacionin për parashikimin e motit janë gjeosinkronë.

Mbeturinat hapësinore dhe ndikimet

Ne nuk mund të mohojmë që satelitët artificialë kanë përmirësuar jetën e njeriut deri tani. Sidoqoftë, një satelit mund të shpërbëhet në atmosferë kur të kthehet. Pasi të keni përfunduar jetën e dobishme ose të keni mbledhur të gjitha të dhënat e nevojshme, keni disa mundësi. Mund të kthehet dhe të shpërbëhet në atmosferë ose ajo mund të bëhet hedhurinë hapësinore pasi mbetet rreth orbitës së një trupi qiellor për asnjë përdorim. Në rastin kur një satelit është i ulët, ai tenton të shpërbëhet duke hyrë në atmosferë në pjesë të ndryshme.

Numri i madh i satelitëve artificialë që po tërheqin planetin pa ndonjë dobi është i madh. Kjo është arsyeja pse ky grup satelitësh quhet hedhurinë hapësinore. Satelitët artificialë që mund të futen në orbitë janë thelbësore për jetën në shoqëri. Kjo shkakton një ndikim pozitiv në qenien njerëzore. Falë kësaj, ne mund të eksplorojmë planetë të tjerë, të zbulojmë meteoritë, të vëzhgojmë jetën në Tokë dhe të marrim informacion në lidhje me variablat klimatikë të një pike specifike në planet.

Nga pikëpamja ekonomike dhe e komunikimit, ato përdoren gjithashtu për të marrë sinjale televizive, radio, internet dhe telefonike. Sot nuk mund të jetonim pa to.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth satelitëve artificialë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.