Takimi i ri i Klimës do të mbahet në Bon

COP23

Objektivi i Samiteve të Klimës është që gradualisht të modifikojë të gjitha udhëzimet dhe pikat për t'u marrë parasysh për luftën kundër ndryshimit të klimës me zbatimin e Marrëveshjes së Parisit.

Takimi i ardhshëm i Klimës (COP23) do të mbahet në Bon nëntorin e ardhshëm. Kjo COP23 synon të përparojë në rregullimet e Marrëveshjes së Parisit dhe të tregojë, mbi të gjitha, se ekziston një nevojë dhe një unitet i pjesës tjetër të anëtarëve të Marrëveshjes, pas vendimit të SH.B.A.-së për ta braktisur atë. Çfarë karakteristikash ka kjo COP23?

Samiti i Ri i Klimës

samiti i klimës

Ministrja gjermane për mjedisin, Barbara Hendricks, ka siguruar që COP23 synon të vazhdojë luftën kundër ndryshimit të klimës, duke qenë një sinjal i qartë politik. Me fjalë të tjera, ai dëshiron të përcjellë nevojën për të gjitha qeveritë e botës për të luftuar kundër ndryshimit të klimës.

"Ne jemi në një situatë të veçantë sepse është Samiti i parë i Klimës pas njoftimit nga Presidenti i SHBA Donald Trump se SHBA do të braktisë Marrëveshjen e Parisit. Ka të bëjë me dërgimin e një sinjali të qartë politik të unitetit ", tha ai.

Shumë anëtarë të Marrëveshjes së Parisit ishin të frikësuar kur panë që Trump u largua nga Marrëveshja e Parisit. Shtetet e Bashkuara janë shkaku i 25% të emetimeve globale të gazrave serrë. Sidoqoftë, Shtetet e Bashkuara nuk kanë më asnjë lloj lidhje ligjore kur bëhet fjalë për uljen e emetimeve të tyre. Frika pothuajse e përgjithësuar tek anëtarët e Marrëveshjes së Parisit ishte se ata besonin se largimi i Donald Trump do të shkaktonte një efekt domino.

Samiti i Bonit

Ky COP23 do të përpiqet të trajtojë se si vendet duhet të paraqesin planet e tyre të veprimit për të përmbajtur ngrohjen globale, në një mënyrë që është transparente dhe e krahasueshme. Për më tepër, do të ketë një diskutim për të parë se si vendet do t'i zbatojnë këto plane përmbajnë ngrohjen globale. Synimet e reduktimit të gazrave serë duhet të jenë gjithnjë e më ambicioze, pasi pasojat e drejtpërdrejta të ndryshimit të klimës janë gjithnjë e më të dukshme.

Tani bëhet fjalë për ndërmarrjen e veprimeve dhe fillimin e ndërmarrjes së hapave të veprimit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.