Rreziqet reale potenciale të një Stuhie Diellore

shpërthim diellor

Kur flasim për stuhitë diellore, ka një datë që mund të vijë në mendje për disa. Fundi i gushtit, më 28th të vitit 1859, stuhia më e madhe diellore e regjistruar. Në intensitetin e tij kulm, i cili ishte midis 1 dhe 2 shtatorit, ai shkaktoi dështimin e sistemeve telegrafike në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut. Kjo ngjarje u pagëzua me emrin e ngjarjes Carrington, nga astronomi anglez Richard Carrington. Madhësia ishte aq e fortë, sa madje ata ishin në gjendje të vlerësonin dritat veriore në qytete si Roma dhe Madrid gjerësi të mesme dhe gjerësi të ulët si Havana ose Ishujt Havai.

Stuhia diellore Ai gjithashtu shkaktoi qarqe të shkurtra dhe zjarre në instalimet e fundit të kabllove telegrafike. Duke folur për sasinë e problemeve që shkaktoi fenomeni pak më shumë se 150 vjet më parë, kur niveli aktual teknologjik nuk ishte aty, është e lehtë të parashikosh që në një shoqëri kaq të lidhur me telekomunikacionet, pasojat do të ishin shumë më serioze. Varësia jonë aktuale nga e gjithë infrastruktura e rrjetit është më e lartë.

Çfarë janë stuhitë diellore?

Duke folur përafërsisht, Quhet një stuhi diellore në shpërthimet që Dielli jep drejt planetit tonë. Në rastin e 1859, i cili është ai që po krahasojmë në artikull, disa njolla të mëparshme u shfaqën në Diell përpara planetit tonë. Nuk ka të bëjë me synimin dhe dhënien tonë, madhësia që zë kur të na arrijë mund të përshkojë deri në 50 milion km. Rreth një e treta e distancës midis Diellit dhe Tokës.

Nxjerrja koronale e materies, shpërthimet, zgjati midis 40 dhe 60 orë për të arritur në planetin tonë. Shumica dërrmuese është e vërtetë se ato ndodhin në një mënyrë të zakonshme dhe të padëmshme, duke na lënë shfaqje të tilla si dritat e famshme veriore. Shumë herë ato janë më të forta dhe njihen si EMP (impuls elektromagnetik). Ato mund të dëmtojnë shumë nga strukturat tona moderne. Telefoni, radioja, rrjetet, interneti, etj.

Do të shkaktonte një katastrofë globale

shpërthim diellor

Madhësia e një ngjarjeje si ajo që ndodhi në 1859 do të shkaktonte domethënëse dëmtimi i satelitëve, rrjeteve dhe sistemeve elektrike, madje edhe impianteve gjeneruese të energjisë elektrike. Ne mund të vëzhgojmë stuhi të tjera me madhësi të konsiderueshme, edhe pse larg atyre që ishin përjetuar në atë kohë. Dëmet që kanë shkaktuar këto më "të vogla", ne mund t'i shohim ato të pasqyruara satelitë të tillë si ANIK E1 dhe E2. Të dy telekomunikimet që u dëmtuan në vitin 1994. Një shembull tjetër në vitin 1997 në Telstar 401. Të dy rastet janë gërryer nga rrezet kozmike në panelet tuaja diellore.

Satelitët tani po projektohen duke pasur parasysh "motin hapësinor", dhe megjithëse predhat e tyre janë më të forta, sistemet e tyre elektrike janë akoma të dobëta. Pasojat e dështimeve të tilla mund të shihen të pasqyruara në vitin 1994. Të dy satelitët telekomunikues shkaktuan probleme të shumta në sinjale. Duke ndikuar rrjete komunikimi, televizion, gazeta dhe radio kanale në Kanada.

Në 1989, një stuhi më pak e fortë se ajo e vitit 1859, bëri që hidrocentrali i Quebec në Kanada të mos funksiononte për më shumë se 9 orë. Dëmet dhe të ardhurat e humbura u vlerësuan në qindra miliona dollarë.

Si do të ishte?

Dritat e Veriut

Një nga gjërat kryesore që do të bënte do të ishte ajo ato do të shkrinin mbështjelljet e shpërndarjes së energjisë. Kjo që nga fillimi do të shkaktonte ndërprerje të mëdha dhe të gjera derisa të riparohen. Sistemet e shpërndarjes së ujit, të cilat kontrollohen elektronikisht do të preken gjithashtu.

Internet, sinjale GPS, telefonia, ata do të kishin një probabilitet të lartë për t'u prekur dhe falimentuar. Trafiku ajror duhet të ndërpritet. Familjet do të liheshin pa lidhje me rrjetet, dhe kjo do të çonte në keqinformim. Në varësi të madhësisë dhe numrit të satelitëve dhe strukturave të prekura, dëmtimi mund të zgjasë nga disa ditë në javë ose muaj. Disa parashikojnë që pasojat mund të zgjasin edhe me vite. Por pak nga pak i gjithë rrjeti do të rindërtohet.

Pyetja e madhe është, si do të reagonim ne si civilizim ndaj këtij fenomeni. Tek humbasin të gjithë strukturën tonë dixhitale, do të na linte shumë të pafuqishëm sa të kërkojmë zgjidhje gjithashtu. Pra, një stuhi e madhe diellore, mund ta themi atë do të na linte të paralizuar fillimisht. Pak nga pak me kalimin e kohës gjërat do të ktheheshin në normalitet.

Ka pasur lëvizje nga vendet, si projekti i famshëm Obama kur ishte president në SHBA. U nxit ndërmarr veprime për këtë lloj dukurie. Jo sepse ai besonte se mund të ndodhte, por që nëse do të ndodhte, ai nuk do ta shihte vendin e tij të zhytur në kaos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.