Rrezet globulare dhe Video Reale mbi to

vetëtima në qiell

Rrezet globulare, të njohura edhe si rrufeja e topit ose sferike, janë një lloj rrufe shumë i rrallë i panjohur për shumë njerëz. Shpesh, ata janë hutuar dhe u atribuohen fenomeneve që nuk kishin asnjë lidhje me rrufetë për shkak të asaj se sa ndryshojnë në sjelljen e tyre. Edhe pse ato kanë ekzistuar gjithmonë, nuk u studiua deri në vitin 2012 për herë të parë në një rajon të Kinës. Studiuesit u përplasën rastësisht në një rrufe globulare.

Studiuesit gjetën një top të kuq që "digjej" për disa sekonda në qiell, kishte një diametër prej afërsisht 5 metra, dhe më pas u zhduk. Ata zbuluan se kur formohet ky lloj rrufeje, disa minerale nga toka avullohen. Ato zakonisht përmbajnë silic, i cili në kushte ekstreme formon filamente silici. Këto fije digjen me oksigjen në ajër, duke krijuar atë top që panë studiuesit. Sidoqoftë, është një fenomen kaq i rrallë sa nuk është vërtetuar plotësisht se është për këtë arsye dhe janë bërë përpjekje për shpjegime të tjera.

Video dhe disa regjistrime që janë marrë

rrufe globulare ose rrufe topi

Përpjekje për të rikrijuar një rreze globulare në laborator

Njëri prej tyre daton nga 1908, një eksplorues rus me emrin Vladimir Arseniev. Në librin e tij «Në malet e Sijoté-Alín», ai flet për dëshminë e tij për një rreze globulare. Vladimir shpjegon se si ishte në një pyll, ishte një ditë e qetë, gjithçka ishte e qetë dhe ai pa atë shkëndijë të shfaqej. Ai e përshkruan atë si një dritë të bardhë mat, mesatarisht rreth 20 / 30cm. Topi në këtë rast zgjati për një kohë të gjatë. Ai tregon se si po lëvizte shumë afër tokës, pranë pemëve dhe shkurreve, por kurrë nuk binte në kontakt me ta, sikur t’i shmangte ato. Topi iu afrua dhe rreth 10 metra larg tij ai mund ta vëzhgonte me kujdes. Kishte si shtresa, ajo e jashtme u hap si dy herë, duke zbuluar një dritë kaltërosh brenda.

Një rast shumë i veçantë ndodhi në qytetin e Rosario, Argjentinë, më 25 shkurt 2012. Njëri prej këtyre rrezeve hyri në kuzhinë, dëshmitari verifikoi se si shpërtheu brenda saj në këtë rast, duke bërë që nëna e saj të binte përtokë. Shpejt gazetat u mbushën, dhe gjithashtu për të denoncuar nga ana e fqinjëve të këtij fenomeni.

Ekziston gjithashtu një rast i një shkëndijë (rrufe globulare) në rreshtin e një aeroplani me pasagjerë brenda. Ose ky që ka arritur të jetë filmoi verën e këtij viti të kaluar, në rajonin e Siberisë.

Diçka që vazhdon të tërheqë vëmendjen edhe sot dhe që parandalon një shpjegim të fortë shkencor dhe ku ka ende një debat, është mënyra në të cilën ndodhin këto fenomene dhe jetëgjatësia e madhe që kanë. Akoma, ka disa teori.

Hipoteza mbi formimin e rrezes globulare

dritë në qiell

Edhe pse për një kohë të gjatë fenomeni konsiderohej mit, pas 3000 dëshmish dhe dokumentacione ku burimet dhe shpjegimet e tyre për ato që kanë parë ndryshojnë shumë, sot ajo tashmë trajtohet si një fenomen i vërtetë dhe i pazakontë. Siç kemi komentuar, unë nuk e di saktësisht se si ndodh. Por ka disa teori:

Plazma shumë e jonizuar

Njëra prej tyre është ajo rrezja sferike mund të jetë një plazmë shumë e jonizuar nga fusha magnetike të vetë-gjeneruara. Por nuk është një teori shumë bindëse, nëse është kështu, gazi që e bën atë duhet të jetë shumë i nxehtë. Kjo do ta bënte atë shumë të lehtë dhe do ta bënte të ngrihej. Gjithashtu, një plazmë e nxehtë e kombinuar me një fushë magnetike nuk do ta bënte atë të zgjasë për aq kohë sa zgjat.

Format speciale të plazmës

Në këtë rast, një lloj plazme mund të përbëhet nga jone pozitive dhe negative, sesa jone pozitive dhe elektrone. Pra, rekombinimi mund të jetë shumë i ngadaltë, gjë që do ta bënte të besueshme se ato do të zgjasnin kaq gjatë. Gjithashtu, mund të jetë temperatura e ambientit, kështu që nuk do të jetë aq e lehtë dhe mund të ndodhë afër tokës, siç kemi parë. Këto rreze gjithashtu do të prodhohen nga materiale që gjenden në tokë, si për shembull silic (siç thamë në fillim të artikullit), nga avullimi i tyre nëse rrezja bie, por nuk prek tokën.

Rrezet globulare janë padyshim një demonstrim se ka ende shumë mistere për t'u zgjidhur dhe se ato po ndodhin. Kush e di nëse tani e tutje do të dokumentohen fenomene të çuditshme që u janë atribuar vetëm njerëzve që e kanë ëndërruar dhe janë reale. Do të jetë diçka që do ta zbulojmë me kalimin e kohës. Nga Rrjeti i Meteorologjisë do të jemi të vetëdijshëm për gjetjet e reja dhe do të vazhdojmë t'i ndajmë ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.