Irradiance

Irradiance

Sot do të flasim për një lloj ndryshore që është mjaft e rëndësishme kur vendoset një lloj klime në një rajon të caktuar. Bëhet fjalë për rrezatim. Irradiance është sasia që mat energjinë për njësi të sipërfaqes së rrezatimit diellor incidental në një sipërfaqe të caktuar. Kjo sasi e rrezatimit diellor që godet një sipërfaqe matet mbi hapësirën dhe kohën e specifikuar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth rrezatimit dhe rëndësisë së krijimit të llojeve të klimës.

tipare kryesore

Rrezatim diellor

Irradiance është madhësia që na ndihmon të matim se sa rrezatimi diellor bie në një sipërfaqe të caktuar dhe gjatë një kohe të caktuar. Dihet që jo i gjithë rrezatimi diellor i gjeneruar nga dielli arrin në planetin tonë. Irradiance u shpreh në njësi të energjisë për zonë. Vlerat zakonisht deklarohen në vat për metër katror. Nëse i referohemi rrezatimit diellor, do të flasim për sasinë e rrezatimit që merr një sipërfaqe e caktuar për njësi të kohës.

Për shembull, mund të themi se rrezatimi në një vend është 10 vat për metër katror dhe orë. Kjo do të thotë që kjo sasi e rrezatimit diellor bie në një metër katror çdo orë. Në këtë mënyrë, ne mund të dimë se sa rrezatim diellor merr një sipërfaqe e caktuar me kalimin e kohës për të përcaktuar se çfarë lloj klime mbizotëron në një zonë të caktuar.

Ne e dimë që rrezatimi diellor është një variabël i rëndësishëm për vlerën e temperaturave në një vend. Nëse ky vend merr një sasi të madhe të rrezatimit diellor, është normale që të ketë një temperaturë më të lartë. Për më tepër, këto vlera janë ato që vendosin regjimin mbizotërues të erës dhe disa nga fenomenet atmosferike që japin reshje shiu. Dielli është motori që bën që fenomenet atmosferike të tilla si reshjet të gjenerohen në troposferë. Radiationshtë rrezatimi diellor që ngroh një pjesë të një sipërfaqeje, duke bërë që ajri përreth të nxehet dhe priret të rritet.

Në zonën ku ajri ngrihet, do të krijohet një lloj boshllëku që duhet të mbushet nga një masë tjetër e ajrit. Kështu vendosen regjimet e erës. Sa më shumë ndryshim të ketë midis dendësisë së ajrit, aq më e madhe është era. Për më tepër, këto janë kushtet e favorshme për krijimin e anticikloneve dhe stuhive.

Origjina e rrezatimit

Nga pikëpamja teknike, rrezatimi diellor në sipërfaqen e tokës është një mënyrë për të shtuar një interval të caktuar kohor në të cilin rrezatimi ndikon në një sipërfaqe të filtruar nga ndërveprimi i atmosferës. Të dhënat që rrezatimi diellor na jep në sipërfaqe do të varen nga koha e vitit, gjerësia gjeografike, klima në përgjithësi dhe koha e ditës në të cilën ndodhemi.

Rrezatimi elektromagnetik vjen nga dielli. Shtë një energji nga reagimi i shkrirjes bërthamore që zhvillohet vazhdimisht brenda diellit. Ky reaksion bërthamor dy bërthama hidrogjeni kombinohen për të formuar një bërthamë heliumi. Gjatë këtij kombinimi të atomeve, çlirohet një sasi e madhe e energjisë, e cila lirohet në formën e rrezatimit.

Duhet gjithashtu të merret parasysh se nxehtësia e gjeneruar nga ky reagim është përgjegjëse për diellin që është një masë gjigande inkandeshente që gjeneron nxehtësinë që arrin sipërfaqen e tokës. Ne duhet të kemi parasysh se planeti ynë është i vendosur në atë që njihet si "zona e banueshme". Kjo do të thotë, ishte mjaft afër që dielli të na ngrohë, por aq larg sa të mos na digjte.

Sipërfaqja e jashtme e diellit është rreth 5500 gradë Celsius. Ky yll lëshon një sasi të madhe të rrezatimit elektromagnetik në një gjatësi të gjerë vale dhe interval frekuence. Ky rrezatim elektromagnetik varion nga ultraviolet në infra të kuqe, rajoni i dukshëm për njerëzit quhet ylber. Spektri i rrezatimit diellor është ai që përfshin të gjitha gjatësitë e valëve që jep dielli, pavarësisht nëse ato janë të dukshme nga qenia njerëzore.

Llojet e rrezatimit

Nivelet e rrezatimit

Ekzistojnë disa lloje të rrezatimit në varësi të karakteristikave të tyre dhe origjinës së tyre. Ne do të analizojmë secilin prej tyre hap pas hapi:

  • Rrezatimi total diellor: është ajo matje që përfshin të gjitha gjatësitë e valës për njësi të vullnetit që ndikojnë në atmosferën e sipërme të planetit tonë. Zakonisht matet pingul me rrezet e diellit që hyjnë në atmosferë.
  • Rrezatimi i drejtpërdrejtë normal: është ai që mat sipërfaqen e tokës në një vend të caktuar. Për këtë, një element përdoret në sipërfaqen e vendosur pingul me diellin. Rrezatimi total i drejtpërdrejtë do të jetë i barabartë me rrezatimin jashtëtokësor mbi atmosferë, minus humbjet atmosferike për shkak të thithjes dhe shpërndarjes së dritës nga era dhe retë. Këto humbje mund të rriten ose zvogëlohen, varësisht nga koha e ditës, gjerësia gjeografike, mbulesa e reve, përmbajtja e lagështisë, ndër të tjera.
  • Rrezatim horizontale difuze: njihet edhe me emrin e rrezatimit difuz të qiellit. Ky është rrezatimi në të cilin rrezatimi nga drita e shpërndarë nëpër atmosferë arrin në sipërfaqen e tokës. Kjo sasi mund të matet në një sipërfaqe horizontale me rrezatim që vjen nga të gjitha pikat në qiell. Nëse atmosfera nuk do të ekzistonte, nuk do të kishte rrezatim horizontale difuze.
  • Rrezatimi horizontal global: Më në fund, ky lloj rrezatimi është ai që mat rrezatimin total të diellit në një sipërfaqe horizontale në tokë. Ajo llogaritet si shuma e rrezatimit direkt dhe rrezatimit horizontale difuze.

Të gjitha këto vlera janë vendosur në mënyrë që të njohin karakteristikat klimatike të një zone specifike. Përveç kësaj, ajo është përdorur në studime të shumta për zhvillimin dhe ndërtimin e energjive të rinovueshme që punojnë me diellin. Një shembull i kësaj është energjia diellore fotovoltaike. Për të kryer një studim të fizibilitetit të energjisë diellore fotovoltaike, është e nevojshme të dini sasinë e rrezatimit diellor që do të ndikojë në sipërfaqen e çatisë së shtëpisë gjatë gjithë vitit. Për më tepër, do të kërkohen vlera të variablave të tjerë si mbulimi i reve, lagështia dhe regjimi i erës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rrezatimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.