Retë misterioze të Lavdisë së Mëngjesit dhe shkaqet e tyre të mundshme

mëngjes lavdia re australia

Pamje ajrore e reve të lavdishme të mëngjesit të shumëfishtë

Retë e Lavdisë së Mëngjesit, në Spanjisht, retë e lavdisë së mëngjesit ose retë zvarritëse, është një nga retë më pak të shpeshta që ekzistojnë. Zakonisht gjenden midis Papua Guinesë së Re dhe Australia, në Gjirin e Carpentaria, në detin Arafura. Ato shfaqen midis muajve shtator dhe tetor dhe kur duket se gjithçka tashmë është zbuluar dhe shpjeguar, këto re janë rregulli që konfirmojnë përjashtimin. Formimi i tij është mjaft i pasigurt.

Shumë herë ato janë vërejtur në Meksikë, Mbretërinë e Bashkuar, Kanada ose Brazil. Ekspertët janë përpjekur të studiojnë origjinën dhe arsyen e formimit të saj, pa arritur një konsensus për formimin e saj.. Përveç kësaj, sjellja e tyre është larg reve më të zakonshme që jemi mësuar t'i shohim. Misteri që sillet rreth tyre rritet.

Si janë retë e Lavdisë së Mëngjesit?

Ata mund të matin deri në 1.000 kilometra në gjatësi, përafërsisht fillimi i Gadishullit Iberik. Madhësia e tij varion nga 1 deri në 2 kilometra të lartë. Përveç kësaj, ato shpesh shoqërohen nga erëra të forta, gryka dhe gërshërë të mëdha të nivelit të ulët. Në pjesën e përparme të saj ka lëvizje të shpejta të parcelave ajrore të zhvendosura vertikalisht, kjo është ajo që i ndihmon ata të kenë këtë formë rrotullimi dhe rrethore. Për shkak të shpërthimeve të larta, zhvendosja e tij arrin 60km / h! Dhe së bashku me erërat që e bëjnë atë të rrokulliset, siç mund ta shohim në video, shikimi i tij prodhon edhe një ndjesi tronditëse.

retë e lavdisë së mëngjesit

Megjithëse fenomeni nuk është sqaruar plotësisht, disa shkaqe i atribuohen. Disa nga konkluzionet që janë arritur, pavarësisht nga kompleksiteti që qëndron pas tij, është ai një shumicë e madhe e tyre formohet nga qarkullimet mezoskale të lidhura me flladet e detit ekzistuese në zona. Sistemet ballore së bashku me presionet e larta që kërkohen duket se favorizojnë formimin e tyre. Sigurisht, kur lagështia është e lartë, e cila është e brendshme për çdo re dhe, mbi të gjitha, kur era ka fryrë fuqishëm një ditë më parë. Sido që të jetë, në çdo rast, një pamje e mrekullueshme për të parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.