Korrik 2017, rekord i ri global i temperaturës mesatare

çakmak i nxehtësisë së planetit

Meqenëse ka të dhëna globale për temperaturën mesatare, korriku i kaluar ka qenë gjysmë i lidhur me korrikun e kaluar të vitit të kaluar 2016. Ne mund të flasim se ka qenë po aq e nxehtë, megjithatë, dhe duke iu përmbajtur shifrave më të rrepta, ajo ka tejkaluar me 0,01ºC. Sidoqoftë, gjëja kurioze për këto të dhëna nuk është në vetvete ajo që ato përfaqësojnë, se ka qenë muaji më i ngrohtë i korrikut, por që nuk ishte parashikuar.

Vetëm disa muaj më parë, ne postuam se çfarë ishte nuk ka gjasa, që 2017 do të kthehej në një vit të rekordeve të temperaturësmegjithëse do të ishte gjithashtu e ngrohtë. Regjistrimet lokale janë regjistruar, disa kombëtare, por korriku konfirmon se nëse këto temperatura po ulen, ato po bëjnë kaq ngadalë. Regjistrimet mesatare globale datojnë nga viti 1880, pasi para matjeve që ekzistonin nuk e mbulonin planetin sa duhet. Për këtë arsye, ky muaj korrik ka qenë muaji më i ngrohtë i periudhës 1880-2017.

Temperatura të ngjashme në të gjithë muajt

temperaturat mesatare globale

Temperaturat mesatare globale në muaj që nga viti 1880

Me përjashtim të muajit korrik, të gjithë muajt e mëparshëm të këtij viti 2017, kanë qenë të barabartë ose më shumë se një e dhjeta më e ftohtë se ato të muajve të njëjtë të vitit 2016. Në grafikun e siguruar nga Instituti Goddard për Studime Hapësinore (GISS) , Departamenti i Analizës së Temperaturës së Sipërfaqes (GISTEMP) ka përgatitur këtë grafik ku mund të vërehet pothuajse një barazim me korrikun e kaluar 2016 në lidhje me temperaturën e lartë të pazakontë.

Raporti i një fenomeni të tillë mund të gjendet në faqen zyrtare të këtij departamenti të NASA-s në faqen tënde të internetit. Analiza e saj mujore korrespondon me të dhënat e 6.300 stacioneve meteorologjike të vendosura në të gjithë botën. Disa nga instrumentet e matjes gjenden në varka, anije, madje edhe stacione kërkimore të Antarktikut.

Edhe pse grafiku i mësipërm është shumë i qartë, NASA e bëri këtë animacion në fillim të këtij viti. Shfaqen temperaturat e ndryshme mesatare globale që kanë ndodhur që nga viti 1880. Ndryshimet që po përjetojmë janë më se të dukshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.