Radar stuhi

radar stuhish

Në ditët e sotme, falë teknologjisë që zhvillohet çdo ditë, njeriu mund të parashikojë motin me më shumë saktësi dhe saktësi. Një nga pajisjet teknologjike për të kryer parashikimin e motit është radar stuhish. Siç sugjeron emri i tij, ai mund të na ndihmojë të parashikojmë vranësira të trasha dhe mjaft të paqëndrueshme për të shkaktuar stuhi.

Në këtë artikull do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për radarin e stuhisë, cilat janë karakteristikat dhe dobia e tij.

Çfarë është radari i stuhisë

stuhi në radar

Radari i stuhisë është një instrument i madh që përbëhet nga një kullë 5 deri në 10 metra e lartë me një kube sferike të mbuluar me të bardhë. Ka disa komponentë (antena, ndërprerës, transmetues, marrës ...) që përbëjnë radarin e vetë kësaj kube.

Qarqet e funksionimit të vetë radarit lejojnë vlerësimin e shpërndarjes dhe intensitetit të shiut, qoftë në formë të ngurtë (borë ose breshër) ose në formë të lëngshme (shi). Kjo është thelbësore për monitorimin dhe mbikëqyrjen meteorologjike, veçanërisht në situatat më delikate, siç janë stuhitë shumë intensive ose shirat e dendur, ku ka breza shiu shumë të fortë dhe statikë, domethënë, kur një sasi e madhe shiu grumbullohet në një vend në një vend. kohë të shkurtër, afat kohor.

Si funksionon radari i stuhisë

reshjet e shiut

Parimi i funksionimit të radarit të stuhisë bazohet në emetimin e rrezeve të rrezatimit të tipit mikrovalë. Këto rreze ose impulse rrezatimi udhëtojnë nëpër ajër në formën e disa lobeve. Kur pulsi has në një pengesë, një pjesë e rrezatimit të emetuar shpërndahet (shpërndahet) në të gjitha drejtimet dhe një pjesë reflektohet në të gjitha drejtimet. Pjesa e rrezatimit që reflektohet dhe përhapet në drejtim të radarit është sinjali përfundimtar që merrni.

Procesi përfshin kryerjen e pulseve të shumta të rrezatimit, së pari duke e pozicionuar antenën e radarit në një kënd të caktuar lartësie. Pasi të vendoset këndi i ngritjes së antenës, ajo do të fillojë të rrotullohet. Kur antena rrotullohet vetë, ajo lëshon impulse rrezatimi.

Pasi antena përfundon udhëtimin e saj, kryhet e njëjta procedurë për të ngritur antenën në një kënd të caktuar, e kështu me radhë, për të arritur një numër të caktuar këndesh lartësie. Kjo është mënyra se si ju merrni të ashtuquajturat të dhëna të radarit polare - një grup të dhënash radari të vendosura në tokë dhe lart në qiell.

Rezultati i të gjithë procesit Quhet një skanim hapësinor dhe kërkon rreth 10 minuta për të përfunduar. Karakteristika e impulseve të rrezatimit të emetuar është se ato duhet të jenë shumë energjike, sepse pjesa më e madhe e energjisë së emetuar humbet dhe merret vetëm një pjesë e vogël e sinjalit.

Çdo skanim hapësinor gjeneron një imazh, i cili duhet të përpunohet përpara se të përdoret. Ky përpunim imazhi përfshin rregullime të ndryshme, duke përfshirë heqjen e sinjaleve false të krijuara nga terreni, domethënë heqjen e sinjaleve false të krijuara nga mali. Nga i gjithë procesi i shpjeguar më sipër, krijohet një imazh që tregon fushën e reflektimit të radarit. Reflektueshmëria është një masë e madhësisë së kontributit të energjisë elektromagnetike në radar nga çdo pikëz.

Historia dhe aplikimet e së kaluarës

Para shpikjes së radarit të shiut, parashikimet e motit llogariteshin duke përdorur ekuacione matematikore dhe meteorologët mund të përdornin ekuacione matematikore për të parashikuar motin. Në vitet 1940, radarët u përdorën për të vëzhguar armiqtë në Luftën e Dytë Botërore; këta radarë shpesh zbuluan sinjale të panjohura, të cilat ne tani i quajmë Yufeng. Pas luftës, shkencëtarët e zotëruan pajisjen dhe e kthyen atë në atë që ne tani e njohim si radar i shiut dhe/ose i reshjeve.

Radari i stuhisë është një revolucion në meteorologji: flejon institucionet e mëdha meteorologjike të marrin informacion për parashikimin, Dhe gjithashtu mund të kuptoni paraprakisht dinamikën e resë, si dhe rrugën dhe formën e saj. , Shkalla dhe probabiliteti i shkaktimit të reshjeve.

Interpretimi i parashikimit që jep radari i reshjeve është i ndërlikuar, sepse edhe pse është një avancim në komunitetin meteorologjik, radari nuk jep të dhëna specifike për distancën dhe është e vështirë të dihet saktësisht vendndodhja e objektivit meteorologjik. Kjo është gjuha e folur.

Për të bërë parashikimet më të sakta, meteorologët studiojnë lëvizjet e mundshme përpara. Kur rrezet e diellit godasin retë, frekuenca e valëve elektromagnetike të emetuara në radar ndryshon, duke na lejuar të kuptojmë karakteristikat e reshjeve që mund të ndodhin.

Nëse ndryshimi është pozitiv, afrohet pjesa e përparme dhe probabiliteti i reshjeve do të rritet; përndryshe, nëse ndryshimi është negativ, pjesa e përparme do të tërhiqet dhe probabiliteti i reshjeve do të ulet. Kur i gjithë informacioni nga radari transmetohet në imazhin kompjuterik, pjesa e përparme e reshjeve do të klasifikohet sipas intensitetit të shiut, breshërit ose borës ... Një seri ngjyrash caktohen nga e kuqja në blu sipas intensitetit të shiut. .

Rëndësia në planifikimin e fluturimit

Imazhi i radarit të stuhisë

Gjëja e parë që duhet thënë është se radari i motit është një mjet vëzhgimi, jo një mjet parashikimi, kështu që na tregon situata e reshjeve (fshirja) kur mblidhen të dhënat.

Megjithatë, duke parë se si një sasi e madhe reshjesh evoluon me kalimin e kohës, ne mund të "parashikojmë" sjelljen e saj në të ardhmen: a do të qëndrojë në vend? A do të lëvizë në rrugën tonë? Më e rëndësishmja, a mund të planifikojmë fluturime për të shmangur zonat me stuhi të mëdha dhe reshje shiu?

Të dhënat e mbledhura nga radari paraqiten në formate të ndryshme të ekranit. Më pas, do të përshkruajmë dy aspektet më të rëndësishme të planifikimit të fluturimit dhe do t'i referohemi disa përmbajtjeve të tjera që ato janë nxjerrë edhe nga matjet e radarit Doppler.

Siç mund ta shihni, radari i stuhisë është mjaft i dobishëm për parashikimin e motit dhe mund të na ndihmojë në planifikimin e fluturimeve. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth radarit të stuhisë dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.