Ciudadanos propozon ndryshime në PHN për t'iu përshtatur ndryshimeve klimatike

situata e thatësirës në Spanjë

Duke pasur parasysh situatën e thatësirës që po vuan Spanja, grupi parlamentar i Ciudadanos ka paraqitur një propozim jo-ligjor (NLP) për të reformuar dhe përshtatur Plani Kombëtar Hidrologjik për ndryshimin e klimës. Këto reforma kanë një proces të gjerë të pjesëmarrjes sociale.

Si doni të reformoni Planin Kombëtar Hidrologjik përballë situatave të pafavorshme të thatësirës të shkaktuara nga ndryshimi i klimës?

Përshtatja ndaj ndryshimeve klimatike dhe sigurisë së ujit

rezervuarët

Ofshtë me rëndësi jetike të garantohet siguria e ujit për të gjithë vendin. Përballë situatës së paraqitur nga ndryshimi i klimës me një rritje të frekuencës dhe intensitetit të thatësirës (ne kemi parë tashmë që 2017 ka qenë viti i dytë më i thatë dhe i ngrohtë që nga viti 1965), Ciudadanos propozon një seri udhëzimesh për të përshtatur Planin Hidrologjik Kombëtar.

Zëdhënësi i debatit në Komisioni i Ndryshimeve Klimatike, Melisa Rodríguez, ka siguruar që ngrohja globale është një kërcënim që duhet të merret seriozisht, pasi që tashmë po shohim rezultatet. Për të vepruar për të mirën e të gjithë qytetarëve të Spanjës, është e rëndësishme të krijoni dhe zhvilloni një qasje rinovimi të politikës së vjetër për ujin në vend.

Propozimet për veprim për t'iu përshtatur ndryshimeve klimatike duhet të bëhen në dy seksione: afatshkurtra, deri në 2030 dhe afatgjata, deri në 2050.

Përveç sigurimit të sigurisë së ujit në vend, duhet të bëhet me një kosto të arsyeshme. Veprimet duhet të kapërcejnë kushtet e pafavorshme të paraqitura nga ndryshimi i klimës, jo vetëm nga thatësira, por nga rritja e temperaturave, shirat e rrëmbyeshëm dhe avullimi i shtuar dhe zjarret në pyje.

NLP nuk propozon masa specifike, por propozon dhjetë fusha të veprimit, përfshirë artikulimin kombëtar të burimeve ujore në një kontekst i pasigurisë klimatologjike; mirëmbajtjen dhe konservimin e punëve hidraulike dhe instalimeve në shërbim; shkripëzimi; kostoja e ujit ose bashkëpunimi publik-privat në sektorin e ujit.

Fushat e veprimtarisë

plani hidrologjik kombëtar

Fushat e veprimit të propozuara nga Ciudadanos për të reformuar Planin Hidrologjik janë si më poshtë:

 1. Vlerësoni ujin si një e mirë e domosdoshme, e pakët dhe publike dhe natyrën e tij ekonomike, përmes identifikimit, diagnostikimit dhe vlerësimit të disponueshmërisë dhe problemeve me të cilat duhet të përballemi me ndryshimin e klimës.
 2. Ridizenjoni instrumentet për një qeverisje dhe menaxhim më efektiv të ujit në një kontekst të pasigurisë klimatike. Kjo ngre probleme të shumta në lidhje me marrëdhëniet midis baseneve hidrografike dhe administratave publike të secilit bashkësi autonome.
 3. Përshtatni të gjitha infrastrukturat ku uji ruhet dhe transportohet në kushtet e kërkuara nga ndryshimi i klimës. Mblidhen veprime të tilla si rimodelimi i infrastrukturave dhe ndryshimi i funksionit të disa fazave.
 4. Mirëmbajtja dhe ruajtja e punëve dhe pajisjeve në shërbime, në lidhje me kërkesat e sigurisë dhe rezistencës së sistemit hidraulik. Vëmendje e veçantë ndaj rezervuarëve (deponitë, eutrofikimi dhe siguria e digave) dhe sistemet e shpërndarjes (kontrolli i humbjeve).
 5. Rritni prodhimin e ujit jo-natyror në Spanjë, siç është ai që vjen nga shkripëzimi. Përmirësimi i rendimenteve dhe kostove të shkripëzimit të ujit. Promovimi i përdorimit të ujërave të ndotura të rikuperuar për përdorime të tjera përveç konsumit njerëzor.
 6. La partneriteti publik-privat në sektorin e ujit. Roli i tij në sigurimin efikas të infrastrukturës hidraulike, funksionimin dhe menaxhimin e përdorimeve. Rregullimi ligjor. Uji, zhvillimi dhe modeli ekonomik.
 7. Rritja e menaxhimit të shërbimeve të ujit urban.
 8. Rregulloni kostot dhe çmimet e ujit.
 9. Rritja e inovacionit dhe zhvillimit të teknologjive që përmirësojnë ciklin hidrologjik dhe përdorimet e ujit, duke menaxhuar dhe përmirësuar ujëmbajtësit me planifikim më të mirë të kulturave.
 10. Gjenerimi i energjisë elektrike nga uji i depozituar për ta përfshirë atë në tranzicionin e energjisë Spanjolle.

Me të gjitha këto pajisje për t'u marrë me, Ciudadanos shpreson të jetë në gjendje të përmirësojë Planin Kombëtar Hidrologjik përballë ndryshimit të klimës, pasi është gjithnjë e më alarmante.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.