Qentë blu shfaqen në Indi për shkak të ndotjes

Indian Bombay Dog Blue

Nivelet e ndotjes në Indi po arrijnë më shumë se nivele alarmante. Shumë qen filluan të shfaqen ditë më parë të lyer në të kaltër në qytetin e Bombeit dhe rrethinat e saj. Reagimi kryesor i njerëzve dhe autoriteteve ishte për të gjetur se kush kishte qenë përgjegjës. Në fund, ata gjetën fajtorin, nuk ishte një person, por lumi ku ata kishin larë.

Impiante industriale Taloja, afër lumit Kasadi, ata i ishin kushtuar vetvetes hedhja e mbetjeve toksike direkt në ujë për një kohë të gjatë. Një nga këto impiante industriale është një fabrikë që përdor ngjyrën për prodhimin e detergjentit. Mbeturinat e këtyre ngjyruesve janë hedhur në lumin që ndodhet 35 km nga qyteti dhe ato janë atje nuk ka asnjë dënim ligjor për ta bërë këtë. Siç raportohet dhe konfirmohet nga gazeta juaj lokale Hindustan.

Gjithsej u gjetën 6 qen

Vapa e madhe që po vuhet në qytet, i shtyu kafshët të freskoheshin në lumenj. Mos harroni se qentë nuk djersijnë, dhe ata akuzojnë nxehtësinë më shumë sesa vetë njerëzit. Pasojat e kësaj shkojnë përtej pikturimit blu. Somethingshtë diçka shumë e dëmshme, si për lëkurën tuaj, ashtu edhe kur pini ujë. i ndotur që shkon direkt në aparatin tuaj tretës.

Takimi nga ana e njerëzve ishte i frikshëm, sidomos para mosbesimit të mosnjohjes së arsyes pse në fillim. Organizatat për mbrojtjen e kafshëve tashmë kanë paraqitur ankesa dhe janë marrë masa për të rregulluar akte si këto. Të gjithë humbin, dhe kuptohet që po del nga kontrolli.

Rreth 76.000 njerëz punojnë në Taloja, ka 977 fabrika kimike, farmaceutike dhe përpunimi i ushqimit. Lumi Kasadi ka një nivel ndotjeje 13 herë më të lartë për atë që do të konsiderohej maksimumi i pranueshëm. Dhe është se, nëse nuk mund të marrim përgjegjësi për ndotjen që lëshojmë, si mund të përpiqemi vërtet të merremi me problemet?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.