Pse është i rëndësishëm oqeani?

oqean

Oqeani, shtëpi për shumë kafshë dhe qenie bimore. Rrallë ndalemi të mendojmë për ndikimin që ajo ka në klimë, pasi të gjitha jetët tona janë në sipërfaqen e tokës. Sidoqoftë, planeti ynë është i mbuluar nga 70% e ujit; domethënë, dita jonë në ditë është e përqendruar në vetëm 30%. Përveç kësaj, oqeanet përmbajnë pothuajse të gjithë ujin në Tokë: rreth 97%. Pjesa e mbetur prej 3% ndodhet në Polet.

Në këtë special do të zbulojmë pse është i rëndësishëm oqeani për të kuptuar klimën, dhe si ngrohja globale mund ta ndryshojë atë.

Rëndësia e oqeaneve

Arktik

Oqeanet janë rregullatorë termikë, që thithin dioksidin e karbonit. Ndërsa mbulojnë pothuajse të gjithë planetin, një sasi e madhe e CO2 absorbohet nga ujërat e tij. Natën ata lëshojnë nxehtësinë që thithnin gjatë ditës, kur kishte dritë dielli; por jo vetëm kaq, por vazhdimisht dërgoni avuj uji në atmosferë, duke formuar kështu retë. Falë këtij cikli thithjeje dhe emetimi, temperatura e planetit mbetet pak a shumë e qëndrueshme.

Por kjo jo vetëm që ndikon në temperaturën e ajrit, por gjithashtu në atë të tokës deri në një pikë, edhe pse është larg bregut, për shkak të rrymave të ndryshme oqeanike. Disa dallohen në botë, të tilla si Rryma e Gjirit ose Rryma Antarktik Rrethore. Ato luajnë një rol shumë të rëndësishëm në rregullimin e klimës dhe në ciklin e lëndëve ushqyese në ujë. Në këtë mënyrë, të gjitha kafshët që jetojnë në oqean kanë ushqimin e duhur për të mbijetuar, nga krilli tek peshkaqeni i bardhë.

Rrymat oqeanike mund të jenë i ftohtë, me origjinë nga gjerësia gjeografike polare dhe e butë, ose te ngrohte, të cilat janë ato që burojnë nga tropikët në gjerësinë gjeografike të lartë. Kur bashkohen disa, formohen të ashtuquajturat kthesa që në Hemisferën Veriore do të rrotullohen në drejtim të akrepave të orës, ose anasjelltas në Hemisferën Jugore.

Çfarë ndodh nëse oqeani nxehet shumë?

Oqeani dhe moti

Kjo është ajo që jemi aktualisht dëshmitarë: shumë bimë dhe kafshë fillojnë të vdesin, dhe disa arrijnë të përshtaten. Por të gjithë kanë shumë probleme. Algat dhe planktonet mbajnë kafshë të vogla si krili, dhe krilli hahet nga peshq shumë më të mëdhenj siç janë balenat dhe vulat. Kështu, zinxhiri ushqimor është në rrezik serioz, një rrezik që tashmë është këtu, sepse në shumë zona popullsia e krillit është zvogëluar me më shumë se 80%. Rritet Krill në ujëra të ftohtë, afër akullit të detit. Me rritjen e temperaturave, gjithnjë e më pak ka sipërfaqe të ngrirë.

Për më tepër, korali është një kafshë oqeanike që është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve. Ata kanë një marrëdhënie simbiotike me disa alga, në të cilat të dy marrin përfitime: algat, përmes fotosintezës, marrin sheqerna që ndajnë me koralet, e cila u siguron atyre një shtëpi të sigurt. Por kur uji është shumë i nxehtë, algat thjesht nuk mund ta kryejnë këtë proces jetësor, kështu që ata përfundojnë duke vdekur, dhe koralet zbardhen, dobësohen dhe përfundimisht thahen gjithashtu.

Oqeanet thithin deri në një të katërtën e CO2 që lëshojnë njerëzit, megjithatë ne mund të paguajmë një çmim të lartë. Detet po marrin gjithnjë e më shumë acid, dhe për të ruajtur ekuilibrin e brishtë për të cilin kanë nevojë kafshët dhe të gjitha qeniet që jetojnë në të, ajo duhet të jetë alkaline. Vetë midhjet ose koralet janë vetëm dy që nuk mund të mbijetonin në një det acid.

Ndikimi oqeanik në klimë

Rryma e Atlantikut të Veriut

Siç thamë, oqeani ndikon në klimë, qoftë ai i bregdetit apo mijëra kilometra larg tij. Falë asaj që njihet si Rryma termohaline, në Evropë mund të shijojmë një klimë të këndshme. Pa të, ne do të detyroheshim të vishnim rroba të ngrohta të leshta gjatë muajve të dimrit.

Kjo rrjedhë udhëtoni në të gjithë planetin, duke u ngrohur në Paqësorin dhe Oqeanin Indian deri në Antarktik, derisa të fundoset në Detin Norvegjez. Në atë kohë uji i ftohtë dhe i kripur zbret në thellësi, ku do të shkojë në gjerësitë gjeografike të ngrohta të Oqeanit Indian dhe Paqësorit ku do të rishfaqet dhe kështu do të përfundojë ciklin.

A ndikon kripa në rrjedhat?

Po, vërtet. Siç e dimë, kur porosisim një pije të butë me akull, ajo qëndron e notuar në sipërfaqe; Nga ana tjetër, nëse i shtojmë kripë ujit, ajo menjëherë do të fundoset. Shtyllat janë bërë me ujë të freskët, por sa më pak akull ka, Uji i Atlantikut të Veriut do të jetë më pak i kripur, dhe kjo mund të nënkuptojë se në Evropë do të përjetojmë dimra shumë të ftohtë. Ende, satelitët e NASA-s po monitorojnë nga afër shkrirjen e akullit dhe rrymave oqeanike në mënyrë që të përpiqen ta kuptojnë më mirë këtë sistem.

Pse është i rëndësishëm oqeani?

Deri më sot, ne kemi zbuluar vetëm 5% të oqeaneve. Për shkak të ngrohjes globale, do të ketë shumë specie që do të zhduken pa i parë ata as edhe një herë, dhe shumë të tjerë, të cilët shërbejnë si ushqim, mbase nuk mund të përshtaten.

Oqeani duhet të mbrohet dhe të kujdeset për shkak të tij ne të gjithë varen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.