Plani Miliarder i Kinës për të pastruar ujërat e saj!

qytet i Shangait

Qyteti i Shangait, Kinë

Ndërsa Kina rritet si vend, duket se kështu janë edhe planet e saj. Duke u bërë gjithnjë e më shumë një fuqi e madhe botërore, ajo sapo ka njoftuar planin e saj ambicioz për të pastruar një pjesë të ujërave të saj në Kinë. Një grup prej 8.000 projekteve deri më tani këtë vit me një kosto prej jo më pak se 100.000 miliardë dollarë, 84.600 milion euro, sipas kursit aktual të këmbimit. Ministria kineze e mjedisit, e cila komunikoi investimin, komunikon se është për të pastroni ujërat më të ndotur në vend.

Plani lindi si një megaprojekt që filloi në 2015. Në të Veprimet do të ndërmerren për 325 vende të ujërave nëntokësore të ndotura, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mjedisit. Megjithëse është një qëllim i gjerë, plani nuk arrin mjaft në të gjitha zonat e prekura. Sipas atyre të regjistruara nga Ministria, ato arrijnë në një total prej 343 vendesh. Qeveria kineze e njeh se do të ketë një vonesë të lehtë në planet që kishte për këtë vit.

Ujë i ndotur tepër

uji i ndotur

Kina e klasifikon ujin e saj në gjashtë nivele, me një nivel nën 5 që është më i ulët, që do të thotë se Uji është aq i keq, sa nuk ka dobi për industri apo ujitje. Kaq keq e quajnë, e zezë dhe erë e keqe. Deri tani, ata kishin shënuar 2.100 site si të zeza dhe të qelbura. Pothuajse gjysma e tyre kishin përfunduar planet e trajtimit të ujit në gjysmën e parë të vitit, sipas Ministrisë.

Pjesa më e madhe e industria që përmban vendin, ka qenë përgjegjëse nga të gjitha këto vende me ujëra tepër toksike. Rregullimi i dobët i tij, së bashku me mbingarkesën dhe përdorimin e pesticideve dhe plehrave kimikë. Situata ekstreme që po përjeton vendi e ka bërë atë të kërkojë një zgjidhje drastike për këtë çështje.

Dhe është se të gjitha këto ujëra të zeza, kanë pasur efekte shumë negative. Sidomos nëse Kina dëshiron garantojnë sigurinë e ushqimit dhe energjisë në të ardhmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.