Prizma e Njutonit

përthyerja përmes një prizmi

Njutoni ishte i pari që kuptoi se çfarë është ylberi: ai përdori një prizëm për të thyer dritën e bardhë dhe për ta zbërthyer atë në ngjyrat e saj bazë: të kuqe, portokalli, të verdhë, jeshile, blu dhe vjollcë. Kjo njihet si Prizma e Njutonit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për prizmin e Njutonit, karakteristikat dhe aplikimet e tij.

Cili është prizmi i Njutonit

prizmi dhe drita e Njutonit

Prizma e Njutonit është një instrument optik që na lejon të eksplorojmë dhe kuptojmë natyrën e dritës. Ajo u shpik nga shkencëtari britanik Isaac Newton në shekullin e XNUMX-të. të cilët dhanë kontribute të rëndësishme në fushën e optikës.

Aftësia kryesore e prizmit të Njutonit është të thyejë dritën e bardhë në ngjyrat përbërëse të saj. Kur një rreze drite e bardhë kalon nëpër prizëm, drita thyhet, d.m.th., ajo devijon nga rruga e saj origjinale për shkak të ndryshimit të shpejtësisë kur kalon në mes të prizmit. Kjo bën që drita të ndahet në gjatësi vale të ndryshme, duke rezultuar në një spektër ngjyrash nga e kuqja në vjollcë.

Ky fenomen njihet si shpërndarje e dritës. Njutoni tregoi se Drita e bardhë përbëhet nga një përzierje ngjyrash të ndryshme dhe se secila prej këtyre ngjyrave ka një gjatësi vale të ndryshme. Prizma e Njutonit na lejon të vlerësojmë vizualisht këtë dekompozim dhe na tregon larminë e ngjyrave që përbëjnë dritën që shohim çdo ditë.

Një tipar interesant i prizmit të Njutonit është aftësia e tij për të ndryshuar procesin e shpërndarjes. Duke vendosur një prizëm të dytë pas të parës, ne mund të rikombinojmë ngjyrat e shpërndara dhe të marrim përsëri dritë të bardhë. Ky fenomen njihet si përmbysja e dispersionit dhe tregon se drita e bardhë është një përzierje e të gjitha ngjyrave të dukshme.

Përveç përdorimit të tij në zbërthimin dhe rikombinimin e dritës, Prizma e Njutonit është përdorur edhe në spektroskopi, një teknikë që lejon analizimin e përbërjes kimike të një lënde duke studiuar dritën që ajo thith ose lëshon. Duke kaluar dritën përmes një kampioni dhe më pas përmes një prizmi, ne mund të shohim vija të errëta ose të ndritshme në spektrin që rezulton, duke na dhënë informacion për elementët e pranishëm në mostër.

Isak Njutoni dhe pak histori

thyerja e dritës

Isak Njutoni është shpesh një nga shkencëtarët e parë të mëdhenj që të vjen në mendje kur diskuton figura të shquara në histori. Historia e tij e mollës dhe gravitetit janë bërë mjaft të njohura. Ky fizikan la gjurmë në histori duke zhvilluar ligjet që rregullojnë lëvizjen e trupave qiellorë në Univers dhe atë të objekteve fizike në Tokë. Ligji i gravitetit universal dhe tre ligjet e mekanikës klasike janë dy shembuj të ligjeve të tilla.

Megjithëse puna e tij për dritën dhe ngjyrat nuk është aq e njohur, është po aq domethënëse. Përpara kërkimit të Njutonit në 1665, zakonisht besohej se ngjyrat prodhoheshin përmes disa reagimeve në xhami dhe se rrezet e diellit ishin natyrisht të bardha. Megjithatë, ai ishte i pari që vuri re se drita e bardhë ishte përgjegjëse për krijimin e ngjyrave, pasi ajo u fragmentua në to për shkak të atributeve të saj refraktive.

Kur kryeni një eksperiment bazë duke përdorur një prizëm përthyes, Ai bëri vëzhgimin se drita mund të ndahet në ngjyra të ndryshme. Për më tepër, ai kuptoi se objektet opake thithin ngjyra të caktuara ndërsa reflektojnë të tjerat, me ngjyrat që reflektohen janë ato që janë të dukshme për syrin e njeriut. Ky eksperiment ishte i një rëndësie të tillë sa u botua në Journal of the Royal Society në 1672, duke shënuar punimin e parë shkencor të botuar në histori.

Origjina e ngjyrave

Prizma e Njutonit

Filozofi Aristoteli ishte pionieri në identifikimin e ngjyrave. Gjatë shekullit të katërt para Krishtit, ai doli se të gjitha ngjyrat u krijuan nga kombinimi i katër ngjyrave themelore. Këto ngjyra shoqëroheshin me katër elementët që ata kontrollonin botën, duke përfshirë tokën, ujin, zjarrin dhe qiellin. Aristoteli gjithashtu vuri në dukje se ndikimi i dritës dhe hijes mund të ndikojë në këto ngjyra, duke i bërë ato më të errëta ose më të lehta dhe duke krijuar variacione të ndryshme.

Teoria e ngjyrave nuk përparoi deri në shekullin e XNUMX-të, kur Leonardo Da Vinci bëri një sërë vëzhgimesh. Ky burrë italian me shumë talent besonte se ngjyra i përkiste posaçërisht materies. Përveç kësaj, ai parashtroi shkallën fillestare të ngjyrave themelore të krijuar fillimisht nga Aristoteli, një shkallë që çoi në zhvillimin e të gjitha ngjyrave të tjera.

Da Vinci propozoi që e bardha të ishte ngjyra kryesore, duke pohuar se ishte e vetmja ngjyrë që lejonte pritjen e gjithë të tjerëve. Ai e lidhi të verdhën me tokën, të gjelbërt me ujin, blunë me qiellin, të kuqen me zjarrin dhe të zezën me errësirën. Megjithatë, nga fundi i jetës së tij, Da Vinci vuri në dyshim teorinë e tij kur vuri re se një kombinim i ngjyrave të tjera mund të krijonte jeshile.

Prizma e Njutonit dhe teoria e dritës

Në vitin 1665, Njutoni bëri një zbulim që ndryshonte jetën në laboratorin e tij. Duke kaluar dritën e bardhë përmes një prizmi, ai ishte në gjendje ta ndante atë në një spektër ngjyrash. Ky eksperiment i zbuloi atij se drita e bardhë përmbante të gjitha ngjyrat e dukshme. Elementi kryesor i përdorur në eksperiment ishte një prizëm transparent. Njutoni konfirmoi se rrezet e prodhuara nga prizmi ishin themelore dhe nuk mund të ndaheshin më tej. Për të verifikuar gjetjet e tij, ai rregulloi dy prizma në mënyrë të tillë që të lejonte që rrezet e kuqe nga prizmi i parë të takohen ndërsa kalonin nëpër të dytin, duke prodhuar përsëri dritë të bardhë.

Shfaqja e këtij fenomeni është e ngjashme me thyerjen e dritës në periferi të një pjese plastike ose xhami. Kjo rezulton në një larmi ngjyrash në sipërfaqe. Ky fenomen mund të vërehet edhe gjatë reshjeve me diell. Pikat e shiut veprojnë si prizma, duke copëtuar dritën e diellit dhe duke prodhuar një ylber të dukshëm.

Pas vëzhgimit tuaj, Njutoni zbuloi se përthyerja e dritës varej nga objekti në fjalë.. Si rezultat, objekte specifike të errët thithin ngjyra të caktuara në vend që t'i pasqyrojnë të gjitha ato. Më pas, Njutoni kuptoi se vetëm ngjyrat që pasqyrohen janë ato që arrijnë te sytë, duke kontribuar kështu në perceptimin e ngjyrës në objekt.

Shpjegimi i Njutonit zbuloi se një sipërfaqe që duket e kuqe është në fakt një sipërfaqe që thith të gjitha ngjyrat e dritës së bardhë përveç të kuqes, e cila reflektohet dhe më pas perceptohet nga syri i njeriut dhe interpretohet nga truri si ngjyra e kuqe.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për prizmin e Njutonit dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.