Bërja e planetit përsëri e gjelbër për të luftuar ndryshimin e klimës

Më 25 dhjetor 2013, imazhi satelitor i Projektit NASA GOES tregon një pamje të Hemisferës Perëndimore të Tokës në mëngjesin e Krishtlindjes. FOTO / HO / NASA SHKON PROJEKT AFP == E KUFIZUAR P TOR PERDORIMIN EDITORIAL / KREDITN E detyrueshme: "AFP PHOTO / NASA GOES Project / JO SHITJE / JO MARKETING / PA FAMILJE REKLAMUESE / SHPRNDARUR SI SH=RBIM T TO KLIENTVE =

Ndryshimi i klimës është problemi kryesor që kemi sot për të ardhmen. Gjithnjë e më shumë teknologji po zhvillohen të afta për të kërkuar zgjidhje ose alternativa ndaj këtij ndryshimi që prek të gjithë planetin.

Ne e dimë që roli i florës dhe faunës është rëndësi jetike për të ardhmen. Ruajtja e biodiversitetit dhe mos thyerja e zinxhirëve ushqimorë dhe cikleve biologjike janë një armë e mirë në luftën kundër ndryshimit të klimës. Shkencëtarët po studiojnë teknika të reja vëzhgimi që lejojnë të zbulohet më tej roli i florës dhe faunës.

Josep Penuelas është një ekolog i specializuar në ekologjinë globale, ekofiziologjinë e bimëve, ndjeshmërinë në distancë dhe ndërveprimet biosferë-atmosferë dhe i kushtohet hulumtimit të evolucionit të qenieve të gjalla dhe rolit të tyre në ndryshimin e klimës. Ai tha se efektet e ndryshimit të klimës në florë dhe faunë do të ishin më të dukshmet në fenologji. Kjo është, për shembull, kur hiqni gjethet nga pemët qumeshtit. Me ndryshimin e klimës diapazoni i temperaturës është shumë i ndryshëm nga ai normal. Në tetor është ende mjaft e nxehtë që pemët të interpretojnë se nuk kanë nevojë ende të hedhin gjethet.

E njëjta gjë vlen edhe për zogjtë shtegtarë. Këta zogj migrojnë në mënyrë që të kenë të rinj dhe të jetojnë në temperatura të këndshme. Sidoqoftë, me ndryshimet në temperatura, rrugët migruese ndryshojnë kohën e tyre. Kjo lloj gjëje është e lehtë për njerëzit për të vëzhguar dhe është një nga gjërat që ata kanë rëndësi të madhe në funksionimin e ekosistemeve të planetit. Duke zgjatur këto ndryshime fenologjike, mund të shkaktohen zëvendësime të disa specieve me të tjera dhe, për këtë arsye, ndryshime në zonën e shpërndarjes.

Ekologu konfirmoi se në studimet e kryera mund të vërehet se të dy njerëzit dhe bimët dhe kafshët i përgjigjen ndryshimit të klimës duke ndryshuar gjenetikisht shumë më shpejt sesa pritej. Sidoqoftë, duhet shtuar se ndryshimet gjenetike në mikroorganizmat janë shumë më të shpejta për shkak të shpejtësisë me të cilën ato riprodhohen dhe numrit të individëve. Kjo është arsyeja pse mikroorganizmat përshtaten më lehtë me efektet e ndryshimit të klimës sepse ato kanë shumë më shumë gjenerata në shumë më pak kohë.

Në studimet e kryera nga Peñuelas për të njohur shkaqet dhe pasojat e efekteve të ndryshimit të klimës në planet, gjuha e komunikimit që kanë lulet. Këto studime mund të japin të dhëna që janë thelbësore për të njohur marrëdhënien e florës me mjedisin që na rrethon.

Bimët shkëmbejnë më shumë gazra me atmosferën sesa mendojmë

Bimët shkëmbejnë më shumë gazra me atmosferën sesa mendojmë

Bimët komunikojnë me njëri-tjetrin, duke mos folur ose duke bërë gjeste, por ato shkëmbejnë qindra gazra me atmosferën. Më e njohur për fotosintezën është se ato shkëmbehen oksigjen, dioksid karboni dhe ujë, Por ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë është se ata gjithashtu shkëmbejnë hidrokarbure, alkoole dhe një sasi të madhe përbërjesh të gazta që prodhojnë një funksion biologjik jashtëzakonisht të rëndësishëm për të komunikuar me njëri-tjetrin.

Përveç kësaj, bimët jo vetëm që komunikojnë me njëra-tjetrën, por edhe me barngrënësit, grabitqarë të barërave që favorizojnë shpërndarjen e farërave të tyre në mënyra të ndryshme. Duhet shtuar gjithashtu se ky shkëmbim i gazrave me atmosferën shkakton një ndryshim në kiminë e atmosferës dhe, për këtë arsye, në cilësia e ajrit që marrim frymë. Normalisht, në vendet me një dendësi më të lartë të florës dhe bimësisë, ajri që thithet është më i pastër dhe i shëndetshëm pasi thith një sasi të madhe të dioksidit të karbonit të emetuar nga djegia e lëndëve djegëse fosile.

Ndryshimi i klimës theksohet nga djegia e lëndëve djegëse fosile

Ndryshimi i klimës theksohet nga djegia e lëndëve djegëse fosile

Në studimet e kryera nga Peñuelas, zbatohen teknikat e largëtimit për të qenë në gjendje të punojnë në një nivel global, rajonal dhe lokal. Kërkohet ndjeshmëria nga larg për të ndjekur këto ndryshime.

"Ajo që kemi verifikuar është se ne kemi një planet gjithnjë e më të gjelbër, ku ka më shumë biomasë të gjelbër, dhe ne ia atribuojmë këtë faktit që ne po fekondojmë planetin me dioksid karboni që është ushqimi për bimët."

Por nuk është gjithçka pozitive, pasi, sipas Peñuelas, gjëja shqetësuese për këtë situatë është se shkakton situatat e ngopjes. Kjo ndodh sepse bimëve u mungon uji për shkak të thatësirave për shkak të ndryshimit të klimës, ose u mungojnë lëndët ushqyese sepse ato janë shumë të kufizuara. Në rastin më të keq, faktori kufizues për bimët është mungesa e dritës.

Pasoja e mësipërme është se masa e gjelbër pushon së qeni aktive dhe thith CO2 që emetojmë dhe për këtë arsye rrit efektin serë. Për të zgjidhur këtë, duhet të merret parasysh se ekziston një kufiri i absorbimit të CO2 të planetit dhe se lloji i jetës me të cilën jemi mësuar duhet të ndryshohet pasi, nëse vazhdon kështu, planeti do të nxehej shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.