Pjesë të mikroskopit

mikroskopi

Mikroskopi është një instrument mjaft i lehtë për t’u përdorur me sy të lirë, por me shumë detaje që do të sjellin ndryshimin. Të gjitha pjesët dhe elementët që janë të përfshirë në manipulimin e dritës dhe formimin e një imazhi të zgjeruar gjenden në sistemin optik të një mikroskopi. Ka shumë pjesët e mikroskopit që duhet të përshkruhet në mënyrë që të kuptohet plotësisht operacioni.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë pjesët e mikroskopit dhe karakteristikat kryesore të tij.

Pjesët e mikroskopit: sistemi optik

pjesët e mikroskopit

Sistemi optik është pjesa më e rëndësishme e mikroskopit. Ne nuk po i referohemi sistemit të ndriçimit, i cili nga ana tjetër është sistemi optik. Ato klasifikohen për të qenë në gjendje të bëjnë dallimin midis elementeve që janë të ngarkuar të jenë në gjendje të devijojnë ose trajtojnë dritën dhe elementeve që ndihmojnë për të siguruar mbështetje strukturore midis të gjitha pjesëve të instrumentit. Të gjitha këto pjesë janë elemente të sistemit mekanik. Dy elementet kryesore që përbëjnë sistemin optik të një mikroskopi janë objektivi dhe syri. I gjithë sistemi i ndriçimit gjithashtu përfshin disa pjesë të tilla si ato janë fokusi, diafragma, kondensatori dhe prizmat optike.

Nëse një mikroskop ka një aparat fotografik dixhital, ai gjithashtu konsiderohet pjesë e sistemit optik. Le të shohim se cilat janë pjesët e një mikroskopi hap pas hapi. E para është objektivi. Bëhet fjalë për sistemin e çmendur është se është i vendosur afër kampionit dhe është ai që siguron imazhin e zmadhuar. Zmadhimi i një lente ka një vlerë konstante dhe është ajo që na tha marrëdhënia midis madhësisë së figurës dhe madhësisë aktuale të objektit. Për shembull: le të imagjinojmë se ne kemi vendosur mikroskopin në 40x. Kjo do të thotë se Imazhi që ne shohim do të jetë 40 herë më i madh se ai i objektit që ekziston mostra.

Imazhi i zmadhuar njihet si imazhi real. Shumica e mikroskopëve kanë objektiva të ndryshëm në mënyrë që të arrijnë nivele të ndryshme të zmadhimit. Mbani në mend se mikroskopët duhet të përshtaten me madhësinë e llojeve të ndryshme të mostrave. Do të ketë mostra më të mëdha dhe më të vogla. Këto e bëjnë të domosdoshme rregullimin e objektivit.

Një tjetër parametër që përcakton objektivin e një mikroskopi është hapja numerike. Ky parametër ka një rëndësi të madhe pasi është ai që përcakton rezolucionin. Për sa kohë që kemi një rezolucion të mirë, ne mund ta shohim mostrën më qartë.

Llojet e objektivave

llojet e lenteve

Le të analizojmë cilat janë llojet e ndryshme të objektivave që mund të gjenden në një mikroskop:

  • Objektivi akromatik: Isshtë më e thjeshtë dhe përdoret për të korrigjuar devijimin sferik në jeshile dhe devijimin kromatik në blu dhe të kuqe.
  • Objektivi apokromatik: është lloji më i përparuar i thjerrëzave dhe ndihmon në korrigjimin e devijimit kromatik në katër ngjyra. Mund të ndihmojë gjithashtu në korrigjimin e devijimit sferik në tre ngjyra.
  • Shenja e thatë: Ato janë ato që arrijnë një rritje të moderuar dhe përdoren më shumë pasi që janë shumë të lehta për t'u përdorur. Vetëm se ato përdoren në laboratorin e praktikave të garave universitare.
  • Objektivat e investimit: Ato janë krijuar për të qenë në gjendje të arrijnë zmadhim dhe rezolucion të lartë në një shkallë të gjerë. Ato kanë një hapje të lartë numerike, por kërkohet një mjet shtesë për ta pozicionuar atë midis kampionit dhe thjerrëzave.

Pjesët e mikroskopit: okulari

pjesët e një mikroskopi të plotë

Pika e syrit është tërësia e lenteve përmes të cilave ne vëzhgojmë shembullin me sy. Këtu mund të shohim një zmadhim të dytë të imazhit. Objektivi prodhon pjesën më të madhe të zmadhimit dhe këndi është ai që siguron madhësinë më të vogël që mund të shkojë ndërmjet 5x dhe 10x a. Mos ta harrojmë atë lente prodhon zmadhim 20x, 40x, 100x. As nuk duhet të harrojmë se, sa më e lartë të jetë zmadhimi, aq më e vështirë është të merresh me mprehtësinë.

Sistemi i lenteve të syve është përgjegjës për zmadhimin e imazhit dhe korrigjimin e disa prej devijimeve optike në një farë mase. Ato të njohura kanë një diafragmë që shërben për të zvogëluar reflektimet e dritës që shfaqen në lente. Ekzistojnë disa lloje të ndryshme të syzeve. Më të përdorurat janë syzet pozitive dhe ato negative të njohura. Pozitivet janë ato në të cilat drita së pari kalon nëpër diafragmë dhe më pas arrin në thjerrëzat. Syri negativ janë ato në të cilat diafragma ndodhet midis dy lenteve.

Burimi i dritës dhe kondensatori

Ato janë dy pjesë të një mikroskopi shumë interesant. Burimi i dritës është një element thelbësor që duhet të ketë çdo mikroskop. Essentialshtë thelbësore që të mund të lëshojë dritën e nevojshme që mund të ndezë shembullin tonë. Në varësi të burimit të dritës që ekziston në mikroskop, mund të bëjmë dallimin midis mikroskopëve të dritës së transmetuar dhe mikroskopëve të dritës së reflektuar. Të parat janë ato që kanë mungesën e dritës nën skenë. Sekondat janë ato që ndriçojnë kampionin nga faqja e sipërme e tij.

Mikroskopët kanë punuar gjithmonë me anë të një llambë inkandeshente që është e integruar në strukturë. Sidoqoftë, ajo tashmë është përmirësuar me teknologjinë e re pasi kishte disa disavantazhe. E para ishte konsumi i energjisë i këtyre llambave. E dyta ishte sasia e nxehtësisë që ata lëshuan, gjë që e bëri të vështirë mbajtjen e mostrave në gjendje të mirë. Mos ta harrojmë atë Testet duhet të kryhen me kampionin në gjendje të mirë gjatë gjithë kohës.

Sa i përket kondensatorit, ai është një nga pjesët e mikroskopit që ndërtohet nga një kombinim i lenteve dhe që drejton rrezet e dritës që emetohen nga burimi i dritës drejt kampionit. Ndodhet midis fazës dhe burimit të dritës. Gjëja më normale është që rrezet e dritës të ndjekin rrugë të ndryshme. Prandaj, kondensatori bëhet një element i rëndësishëm për të qenë në gjendje të ketë një ndikim të madh në cilësinë e imazhit që do të marrim.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth pjesëve të mikroskopit dhe cilat janë karakteristikat kryesore të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.