Pyrocumulonimbus dhe vala e nxehtësisë në Kanada

Zjarr i egër në Kanada

Me verën temperaturat rriten në mënyrë dramatike në disa zona të planetit ku ka një klimë të ngrohtë. Ky është rasti në Kanada. Për shkak të valës historike të nxehtësisë që po ndodh në Kanada, janë formuar disa zjarre që kanë gjeneruar pirokumulonimbus. Këto janë re të prodhuara nga zjarret që kanë efekte në atmosferën që ia vlen të studiohet.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me pyrocumulonimbus dhe lajmet në lidhje me zjarret dhe valën e nxehtësisë në Kanada.

Vala historike e nxehtësisë në Kanada

retë e pirokumulonimbusit

Problemi i Kanadasë me temperaturat e larta është se Pas një vale nxehtësie mjaft të fortë që ishte gati të mbaronte, filloi një tjetër. Kjo situatë ka gjeneruar temperatura tepër të larta që i bëjnë pyjet më të prekshëm nga zjarret në pyje. Këto zjarre kanë qenë të mëdha dhe i janë shtuar të gjithë katastrofës që prek Kanadanë.

Nuk ka të bëjë vetëm me zjarret shkatërruese, por origjinën e pirokumulonimbusit. Këto formacione resh gjenerohen në zjarre masive shkatërruese të cilat, nga ana tjetër, shkaktojnë zjarre të reja për shkak të rrufesë që gjeneron. Ne duhet të kuptojmë se këto lloje resh të shoqëruara me zjarre gjithashtu kanë dinamikën e tyre të atmosferës. Rrezet që gjenerohen gjatë formimit të pirokumulonimbusit bien në pyll dhe i shtohen orës së nxehtësisë dhe mjedisit të thatë dhe të nxehtë zjarret vazhdojnë në zonë. Pyrocumulonimbus të tjerë kanë ndezur një spirale zjarri dhe rrufe që dukej si një apokalips.

Temperaturat deri në 49.6 gradë janë regjistruar në Kanada gjatë gjithë kësaj kohe që ka zgjatur vala e nxehtësisë. Këto vlera janë zakonisht një egërsi e vërtetë, jo vetëm për shkak të vendndodhjes së tyre gjeografike, por për shkak të vetë vlerës. Dhe a është kjo është gati 50 gradë e temperaturës në 50ºN të gjerësisë gjeografike. Kjo do të thotë që ne po kemi temperatura në shkretëtirë në Kanada. Asnjëherë nuk i kemi parë këto nivele të nxehtësisë deri në veri të planetit. Po flasim për temperaturat që janë regjistruar nga të dhënat meteorologjike dhe të temperaturave njerëzore.

Ngjarje historike e motit

vala e nxehtësisë në Kanada

Vala e nxehtësisë në Kanada është bërë një ngjarje historike meteorologjike e shpallur nga Organizata Botërore Meteorologjike. Dhe ne po flasim për një ngjarje frekuenca e përsëritjes së së cilës është një në çdo dhjetëra mijëra vjet. Origjina e valëve të nxehtësisë është për shkak të rrymës së avionit polar. Sjellja e saj disi e çuditshme ka gjeneruar këtë lloj vale nxehtësie në pjesën veriore të hemisferës veriore.

Veçanërisht mund ta nxjerrim në pah këtë situatë pasi ato janë fenomene që njihen edhe në Spanjë. Ato janë procese termodinamike që ndodhin në atmosferë gjatë verës. Origjina e valës së nxehtësisë ndodhi në Oqeanin Paqësor. Çelësi i kësaj qëndron në faktin se kjo masë ajrore po zbriste në lartësi ndërsa lëvizte drejt Kanadasë perëndimore. Të gjitha parcelat ajrore që zbresin nga lartësia gjatë këtij zhvendosje, ata iu nënshtruan një procesi ngrohjeje nga kompresimi adiabatik. Normalisht ky fenomen lidhet me fenomenin e rrëzimit që shoqërohet me bllokadën anormale anticiklonike që u zhvillua në këtë rajon.

Origjina dhe karakteristikat e pirocumulonimbus

pirokumulonimbus

Më parë kemi folur për retë formimi i të cilave e ka zanafillën në zjarret në Kanada. Vala e nxehtësisë ka shkaktuar një valë zjarresh gjigande dhe shkatërruese në pyje që po pushtojnë të gjithë rajonin dhe po shkatërrojnë gjithçka pas saj. Pyrocumulonimbus masivë kanë qenë të mëdha dhe shumë të shumta. As zjarret apokaliptike në Australi të viteve të mëparshme nuk kanë gjeneruar re aq të tmerrshme gjigante.

Isshtë një lloj reshje stuhi që e ka origjinën në nxehtësinë e gjeneruar në zjarret e pyjeve. Në këto raste, kushtet atmosferike janë të përshtatshme për të gjeneruar këtë lloj resh.

Pirokumulonimbus masiv

Oneshtë një gjë të formosh një pirokumulonimbus me madhësi normale të prodhuar nga kushtet mjedisore që ndodhin në një zjarr në pyll. Në varësi të nxehtësisë, dendësisë së bimësisë dhe kushteve atmosferike, këto re mund të jenë më të mëdha ose më të vogla. Ka ngjarje të shumta pirokonvektive që lidhen me zjarret, por shumë shkencëtarë konfirmojnë se kjo është më ekstremeja që është parë ndonjëherë.

Dhe kjo është fjalë për fjalë një stuhi zjarri që ka prodhuar mijëra goditje rrufe dhe pothuajse sigurisht zjarre të reja të panumërta. Spiralja e tmerrshme e këtyre kushteve mjedisore dhe formimi i Pyrocumulonimbus bazohet në faktin se këto re gjenerojnë mijëra goditje rrufe që përsëri gjenerojnë më shumë zjarre. Kjo spirale e ushqimit me zjarr mund të shkaktojë dëme serioze në pyje.

Ne e dimë që zjarret në pyje janë pjesë e ciklit të natyrës dhe se ka bimë që përfitojnë prej tyre. Sidoqoftë, shkatërrimi i tillë do të marrë shumë kohë për tu rikuperuar. Nëse kushtet atmosferike janë të përshtatshme, pirokumulonimbusi mund të formojë një mesociklon dhe të bëhet pirosupercell. Këto kushte mund të krijojnë tornado që mund të përkeqësojnë më tej problemin. Duke qenë një strukturë konvektive, ajo mund të organizojë dhe të gjenerojë katastrofa serioze.

Thjesht duhet të imagjinoni gjenerimin e reve të stuhisë që mund të gjenerojnë tornado, rrufe, zjarre të reja, etj. Totalshtë totalisht katastrofike. Pyrocumulonimbus brutal mund të shihet nga sipërfaqja dhe është mjaft një pamje për t'u parë.

Duhet të merret parasysh se kjo lloj situate serioze i është atribuar ndryshimit të klimës për shkak të faktit të temperaturave anormalisht të larta në një zonë ku zakonisht nuk ka asnjë. Ne po flasim për Kanadaja në përgjithësi ka temperatura të ulëta dhe ku ka reshje të mëdha dëbore çdo vit. Në këtë lloj të gjerësisë gjeografike është krejt e çuditshme të kesh temperatura më tipike për ekosistemet shkretëtirë.

Siç mund ta shihni, vala e nxehtësisë kanadeze është bërë një ngjarje historike për tu mbajtur mend krahas zjarreve australianë të viteve të kaluara. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth punës kanadeze të nxehtësisë dhe pirocumulonimbus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.