Pikat e Lagranzhit

pikat e Lagranzhit

A e dini se ka pika në orbitën e një objekti rreth një objekti tjetër ku mund të vendosim një satelit ose trup tjetër qiellor që mund të rrëshqasë mbi të dhe të mbetet në hapësirë, gjithmonë në të njëjtën distancë nga të dy objektet? Kjo njihet si Pikat Lagranzhiane Dhe ato janë më të dobishme sesa keni menduar.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë pikat e Lagranzhit, karakteristikat dhe rëndësia e tyre.

Cilat janë pikat e Lagranzhit?

vendndodhjen e pikave të Lagranzhit

Pikat e Lagranzhit janë një manifestim i mekanikës qiellore. Ata e marrin emrin e tyre për nder të matematikanit francez Joseph-Louis Lagrange, i cili i zbuloi dhe i studioi ato në thellësi në shekullin e XNUMX-të. Këto pika të veçanta gjenden në sistemin e formuar nga dy trupa që rrotullohen rreth një trupi të tretë, siç është një planet dhe hëna e tij, ose një planet dhe dielli.

Imagjinoni që keni dy trupa, njëri më i madh se tjetri, që rrotullohen rreth një pike qendrore, si Dielli. Epo, pikat e Lagranzhit janë vende specifike në këtë konfigurim ku graviteti i dy trupave balancohet në mënyrë të barabartë. Një mënyrë shumë e veçantë. Me fjalë të tjera, në këto pika, forca centrifugale dhe forca gravitacionale barazohen, dhe kjo krijon një lloj "pjeke pushimi" në hapësirë.

Por ku janë saktësisht këto pika? Epo, janë pesë pika Lagranzh në total, të numëruara nga L1 deri në L5. Pika L1 ndodhet midis dy trupave në orbitë, në të njëjtën linjë imagjinare që i bashkon. Pika L2, nga ana e saj, është në të njëjtën linjë, por në anën e kundërt të L1. Pikat L3, L4 dhe L5 formojnë një trekëndësh barabrinjës me dy trupat në orbitë, ku L3 është pika përballë trupit më masiv, dhe L4 dhe L5 të vendosura përkatësisht përpara dhe pas këtij trupi.

Pershkrim i detajuar

universi dhe pikat

L1

Sa më afër një objekt të jetë me diellin (ose me objektet që rrethon), aq më shpejt lëviz. Në këtë mënyrë, satelitët me orbita më të vogla se orbita e Tokës do të arrijnë në Tokë herët a vonë. Megjithatë, nëse e vendosim në mes, Graviteti i Tokës drejtohet në drejtim të kundërt me gravitetin e Diellit, duke anuluar një pjesë të shtytjes së Diellit, duke bërë që ai të rrotullohet me një shpejtësi më të ngadaltë. Nëse distanca është e saktë, sateliti do të udhëtojë mjaft ngadalë për të ruajtur pozicionin e tij midis tokës dhe diellit. Kjo është pika L1 që do të përdoret për të monitoruar sipërfaqen e Diellit, pasi avionët e grimcave nga atje arrijnë në L1 një orë para se të arrijnë planetin tonë.

L2

E njëjta gjë që i ndodhi L1 po ndodh në anën tjetër të Tokës, përtej orbitës sonë. OSENjë anije kozmike e vendosur atje do të ishte më larg nga dielli sesa ne dhe do të përfundonte duke mbetur prapa., por në distancën e duhur ndikimi gravitacional i diellit do t'i shtohej atij të tokës, duke bërë që satelitët të orbitonin rreth tokës.

L3

L3 është në anën e largët të diellit, pak prapa orbitës së planetit tonë. Objektet në L3 nuk mund të vëzhgohen kurrë nga Toka. Në fakt, kjo pikë përdoret shpesh në trillimet shkencore për të gjetur planetët që ndajnë orbitën tonë. Kjo është më pak e qëndrueshme se L1 ose L2. Çdo shqetësim do të bëjë që anija kozmike, sateliti ose sonda të fillojë të largohet prej saj, duke kërkuar përdorimin e vazhdueshëm të motorëve për të qëndruar në zonën e duhur. Kjo në thelb ndodh sepse planetët e tjerë janë më afër asaj pike sesa planeti ynë. Për shembull, Venusi kalon rreth 50 km nga pika L000 çdo 000 muaj.

L4 dhe L5

Pikat L4 dhe L5 janë të vendosura 60 gradë përpara dhe pas Tokës siç shihen nga Dielli, afër orbitës së Tokës. Ndryshe nga pjesa tjetër, L4 dhe L5 janë shumë rezistente ndaj çdo shqetësimi gravitacional. Për këtë arsye, pluhuri dhe materiali asteroid tentojnë të grumbullohen në këto zona.

Rëndësia e pikave të Lagranzhit

studimi i pozicionit të trupave qiellorë

Këto pika Lagranzh janë vende të veçanta sepse çdo objekt i vogël i vendosur mbi to do të mbetet i qëndrueshëm në lidhje me dy trupat që rrotullohen. Kjo do të thotë që një satelit ose anije kozmike mund të qëndrojë në një nga këto pika pa përdorur vazhdimisht shtytës. Kjo është arsyeja pse pikat Lagrange janë me interes të madh për eksplorimin e hapësirës dhe vendosjen e satelitëve në hapësirë.

Përveç dobisë së tyre praktike, pikat e Lagranzhit kanë edhe rëndësi teorike në studimin e mekanikës qiellore dhe dinamikën e sistemeve të trupave që rrotullohen. Zbulimi dhe kuptimi i tyre na kanë lejuar kanë një vizion më të plotë dhe më të saktë të lëvizjes së yjeve në hapësirë.

Rëndësia e vërtetë e pikave të Lagranzhit tejkalon dobinë e tyre thjesht praktike në eksplorimin e hapësirës dhe vendosjen e satelitëve. Këto pika përfaqësojnë një dritare magjepsëse për të kuptuar sjelljen e sistemeve dinamike në hapësirë ​​dhe na lejojnë të studiojmë fenomene komplekse në fushën e fizikës qiellore.

Përdorimet dhe aplikimet

Një nga aplikimet më të dukshme të pikave Lagrange është qëndrueshmëria e satelitëve në orbita. Duke vendosur një satelit në një nga këto pika, ne mund ta mbajmë atë praktikisht të palëvizshëm në lidhje me Tokën ose çdo trup tjetër në sistem. Kjo është veçanërisht e dobishme për misionet e vëzhgimit të Tokës, ku kërkohet një pozicion fiks për të marrë imazhe të detajuara të një rajoni specifik për periudha të gjata kohore.

Përveç kësaj, pikat e Lagranzhit ofrojnë gjithashtu mundësinë e krijimit të "yjësive" të satelitëve në orbitë rreth një trupi qiellor. Këto yjësi mund të përdoren për qëllime të ndryshme, si p.sh komunikimi global, monitorimi i klimës, vëzhgimi astronomik dhe eksplorimi i hapësirës. Duke shpërndarë satelitët në pika të ndryshme të Lagranzhit, ne mund të optimizojmë mbulimin dhe efikasitetin e misioneve tona hapësinore.

Një fushë tjetër ku ato janë me rëndësi të madhe është në hetimin dhe eksplorimin e asteroideve dhe kometave. Këto pika veprojnë si vende strategjike për të lokalizuar sondat hapësinore që dëshirojnë të studiojnë në detaje këto trupa qiellorë. Duke qëndruar në një pikë të Lagranzhit afër një asteroidi ose komete, sondat mund të hetojnë përbërjen, strukturën dhe sjelljen e tij pa pasur nevojë të konsumojnë sasi të mëdha karburanti për të mbajtur një orbitë të qëndrueshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth pikave Lagrange, karakteristikat dhe përdorimet e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.