Permafrost

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë permafrost. Isshtë një shtresë e nëntokës që është korja e tokës dhe që është e ngrirë përgjithmonë për shkak të natyrës së saj dhe klimës ku gjendet. Emri i saj vjen nga kjo ngrirje e përhershme. Edhe pse kjo shtresë e nëntokës është e ngrirë përgjithmonë, ajo nuk është e mbuluar me akull ose dëborë vazhdimisht. Gjendet në zona me klimë shumë të ftohtë dhe periglaciale.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin dhe pasojat e mundshme të shkrirjes së ngrirjes.

tipare kryesore

Ngrica e përhershme ka një moshë gjeologjike përveç 15 mijë viteve. Sidoqoftë, meqenëse ndryshimi i klimës po rrit temperaturat mesatare globale, kjo lloj toke rrezikon të shkrihet. Shkrirja e vazhdueshme e kësaj ngrica të përhershme mund të shkaktojë pasoja të ndryshme që do t'i shohim më vonë në këtë artikull. Isshtë një nga rreziqet më të mëdha që kemi hasur në drejtim të ndryshimit të klimës në këtë dekadë.

Acar i përhershëm është i ndarë në dy shtresa. Në një dorë, ne kemi pergelisol. Kjo është shtresa më e thellë e kësaj toke dhe është plotësisht e ngrirë. Ne anen tjeter, kemi molisolin. Molisole është shtresa më sipërfaqësore dhe mund të shkrihet më lehtë me një ndryshim të temperaturave ose kushteve aktuale mjedisore.

Ne nuk duhet ta ngatërrojmë ngricën e përhershme me akullin. Nuk do të thotë se është një tokë e mbuluar me akull, por se është një tokë e ngrirë. Kjo tokë mund të jetë jashtëzakonisht e varfër në shkëmb dhe rërë ose shumë e pasur me lëndë organike. Kjo do të thotë, kjo tokë mund të ketë një sasi të madhe të ujit të ngrirë ose mund të përmbajë pothuajse asnjë lëng.

Ajo gjendet në nëntokën e pothuajse të gjithë planetit në zona më të ftohta. Konkretisht E gjejmë në Siberi, Norvegji, Tibet, Kanada, Alaskë dhe ishujt e vendosur në Oqeanin Atlantik Jugor. Kjo zë vetëm midis 20 dhe 24% të sipërfaqes së tokës dhe është disi më pak se ajo që zënë shkretëtirat. Një nga karakteristikat kryesore të kësaj toke është se jeta mund të zhvillohet në të. Në këtë rast, ne shohim se tundra zhvillohet në tokën e përhershme të ngrirjes.

Pse është e rrezikshme shkrirja e ngrirjes së përhershme?

Duhet ta dini se për mijëra e mijëra vjet permafrost ka qenë përgjegjës për grumbullimin e rezervave të mëdha të karbonit organik. Siç e dimë, kur një qenie e gjallë vdes, trupi i saj po zbërthehet në lëndë organike. Kjo tokë thith lëndën organike duke pasur një sasi të madhe karboni në të. Kjo do të thotë që ngrica e përhershme ka qenë në gjendje të grumbullojë rreth 1.85 trilionë tonë metrikë të karbonit organik.

Kur shohim që ngrica e përhershme fillon të shkrihet ka një problem serioz si rezultat. Dhe ky proces i shkrirjes së akullit nënkupton që i gjithë karboni organik i mbajtur nga toka çlirohet në formën e metanit dhe dioksidit të karbonit në atmosferë. Kjo shkrirje po bën që gazrat serë të ngrihen në atmosferë. Kujtojmë që dioksidi i karbonit dhe metani janë dy gazra serë me aftësinë për të mbajtur nxehtësinë në atmosferë dhe për të shkaktuar një rritje të temperaturave mesatare globale.

Ekziston një studim shumë i dobishëm që është përgjegjës për regjistrimin e rritjes së temperaturave si një funksion i ndryshimit në përqendrimet e këtyre dy llojeve të gazeve serë në atmosferë. Shkaku kryesor i këtij studimi është të analizojë pasojën e menjëhershme të shkrirjes së akullit të përhershëm. Për të njohur këtë ndryshim të temperaturave, studiuesit duhet të shpojnë ambientet e brendshme për të nxjerrë disa mostra që të jenë në gjendje të regjistrojnë sasinë e karbonit organik të pranishëm në to.

Në varësi të sasisë së këtyre gazrave, mund të regjistrohen variacione klimatike. Me rritjen e madhe të temperaturave, këto toka që kanë ngrirë për mijëra vjet kanë filluar të shkrihen me një shpejtësi të pandalshme. Ky është një zinxhir që ushqehet vetë. Kjo është, shkrirja e ngrirjes së përhershme shkakton një rritje të temperaturave e cila, nga ana tjetër, do të shkaktojë shkrirjen edhe më të përhershme të ngrirjes. Pastaj shkoni në pikën ku temperaturat mesatare globale do të rriten në mënyrë dramatike.

Pasojat e shkrirjes së përhershme

Permafrost

Siç e dimë, ndryshimi i klimës rregullohet nga një rritje e temperaturave mesatare globale. Këto temperatura mesatare mund të shkaktojnë ndryshime në modelet meteorologjike dhe të shkaktojnë dukuri të jashtëzakonshme. Fenomene të rrezikshme si thatësira të zgjatura dhe ekstreme, frekuencë e shtuar e përmbytjeve, ciklone, uragane dhe fenomene të tjera të jashtëzakonshme.

Në komunitetin shkencor u vërtetua se një rritje në temperaturën mesatare globale prej 2 gradë Celsius do të shkaktonte humbjen e 40% të të gjithë sipërfaqes së zënë nga ngrica e përhershme. Meqenëse shkrirja e këtij dysheme shkakton humbjen e strukturës, bëhet shumë serioze pasi që dyshemeja mbështet gjithçka që është sipër dhe për gjithë jetën. Humbja e kësaj toke do të thotë të humbasësh gjithçka që është mbi të. Kjo gjithashtu prek ndërtimet e bëra nga njeriu dhe vetë pyjet dhe të gjithë ekosistemin e lidhur me të.

Acarja e përhershme e gjetur në Alaskën Jugore dhe Siberinë Jugore tashmë është duke u shkrirë. Kjo e bën gjithë këtë pjesë më të prekshme. Ka pjesë të ngricës së përhershme që janë më të freskëta dhe më të qëndrueshme në gjerësitë gjeografike më të larta të Alaskës dhe Siberisë. Këto zona duket se mbrohen disi më mirë nga ndryshimet ekstreme të klimës. Ndryshime drastike priteshin në 200 vitet e ardhshme, por ndërsa temperatura po rritet ata po shohin njëri-tjetrin para kohe.

Rritja e temperaturave nga ajri i Arktikut po bën që shkrirja e përhershme të shkrihet më shpejt dhe i gjithë materiali organik të zbërthehet dhe lëshon të gjithë karbonin e tij në atmosferë në formën e gazeve serë.

Shpresoj që ky informacion të mësojë më shumë rreth ngrirjes së përhershme dhe pasojave të shkrirjes së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.