Pasojat e fenomenit La Niña

Fenomeni La Niña

Po bëhet gjithnjë e më e mundshme që dukuri Vajza, siç zbulon një raport i NOAA, por çfarë saktësisht do të ndodhë me këtë mot? Çfarë pasojash duhet të përballemi në muajt e ardhshëm?

El Niño po dobësohet ngadalë, i cili sigurisht është një lajm i mirë duke marrë parasysh që ka qenë më intensivi në kohët e fundit, por mund të mos kemi pse të gëzohemi kaq shpejt. La Niña mund të shkaktojë katastrofa të mëdha natyrore.

Cili është fenomeni La Niña?

Përmbytja e shkaktuar nga fenomeni La Niña

Fenomeni La Niña është pjesë e ciklit global të njohur si Lëkundja El Niño-Jugore (ENSO). Ky është një cikël që ka dy faza: ai i ngrohtë, i cili njihet si El Niño dhe ai i ftohtë, i cili është ajo që, me shumë gjasë, do të kemi në muajt e ardhshëm, e njohur si La Niña.

Kjo fillon kur erërat e tregtisë fryjnë shumë fort nga perëndimi duke shkaktuar uljen e temperaturave ekuatoriale.

Kur kjo të ndodhë, pasojat nuk vonohen të vërehen në të gjithë botën.

Pasojat e fenomenit La Niña

Ajo që mund të presim nga ky fenomen është si vijon:

 • Reshjet e shiut në Azinë Juglindore, pjesë të Afrikës, Brazilit dhe Australisë, ku përmbytjet do të bëheshin të zakonshme.
 • Frekuenca e stuhive tropikale dhe uraganeve në Shtetet e Bashkuara po rritet.
 • Reshje bore që mund të jenë historike në disa pjesë të SHBA.
 • Do të ketë thatësira të konsiderueshme në Amerikën perëndimore, në Gjirin e Meksikës dhe në Afrikën verilindore. Temperatura në këto vende mund të jetë disi më e ulët se zakonisht.
 • Në rastin e Spanjës dhe Evropës në përgjithësi, reshjet e shiut mund të rriten ndjeshëm.

Ju mund të lexoni raportin e NOAA këtu (në Anglisht).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Samuel Giraldo Mejia dijo

  Kjo faqe është e gabuar në imazhin që tregon se është fenomeni i vajzës pasi gjeneron thatësirë ​​më shumë sesa ujë për aq sa unë e kuptoj, shikoni në Wikipedia