Përmbytjet në Gjermani

përmbytjet në Gjermani

L përmbytjet në Gjermani ata kanë tejmbushur të gjitha lajmet sot. Dhe nuk është për më pak katastrofa që ndodh në këtë vend. Të paktën 120 njerëz kanë vdekur dhe qindra të tjerë në Evropën Perëndimore janë zhdukur pas disa nga përmbytjet më të mëdha në dekada. Shirat rekord bënë që lumenjtë të derdhen, duke shkatërruar rajonin.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha lajmet në lidhje me përmbytjen në Gjermani dhe rreziqet me të cilat përballemi për shkak të ndryshimit të klimës.

Përmbytjet në Gjermani

shkatërrimi i shtëpive

Në Gjermani, ku numri i të vdekurve tani kalon 100, Angela Merkel bëri thirrje për një betejë të vendosur kundër ndryshimit të klimës. Të paktën 20 persona kanë vdekur në Belgjikë. Hollanda, Luksemburgu dhe Zvicra janë prekur gjithashtu. Shumë faktorë kontribuojnë në përmbytjet, por një atmosferë e ngrohtë e shkaktuar nga ndryshimi i klimës rrit gjasat e shirave ekstremë.

Bota tashmë është ngrohur rreth 1,2 ° C që kur filloi epoka industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në të gjithë botën nuk bëjnë shkurtime drastike të shkarkimeve.

Një plak u përpoq të hynte në një qytet që ishte pothuajse i shkatërruar. Ai tha se nipërit e mbesat e tij ishin gjithashtu atje, por ai nuk mund t'i gjente të afërmit e tyre. Edhe autoritetet kanë thënë se nuk janë të sigurt se sa njerëz ishin zhdukur. Nuk ka asnjë sinjal telefonik në pjesën më të madhe të zonës dhe komunikimi është pothuajse i pamundur. Por numri i sotëm i të vdekurve pritet të rritet dhe me kalimin e kohës, shkalla e kësaj katastrofe është bërë më e qartë.

Përgjatë lumit Ahr, ka mbetje të përdredhura të shtëpive të përmbytura, ura të thyera, kampe dhe parqe rimorkio. Për shumë njerëz që jetojnë atje dhe kanë verifikuar dëmet, është pothuajse e pamundur të imagjinohet pastrimi dhe fillimi nga e para. Përafërsisht 15.000 policë, ushtarë dhe shërbime të urgjencës janë vendosur në Gjermani për të ndihmuar në kërkimin dhe shpëtimin.

Në Belgjikë, imazhet dramatike të përmbytjeve tregojnë se automjetet tërhiqen nëpër rrugët e Verviers. Për shkak të rrezikut të vjedhjes, është vendosur një shtetrrethim brenda ditës.

Liege është qyteti i tretë më i madh i Belgjikës pas Brukselit dhe Antwerp, të cilët u urdhëruan të evakuohen të Enjten. Zyrtarët lokalë thonë se ata që nuk mund të largohen duhet të lëvizin në katet më të larta të ndërtesave të tyre. Lumi Meuse që përshkon qytetin u rrafshua të Premten në mëngjes, me një sasi të vogël të tejmbushur në disa zona.

Ndryshimet klimatike dhe përmbytjet në Gjermani

dëmtimet nga përmbytjet në Gjermani

Shkencëtarët dënojnë politikanët për dështimin në mbrojtjen e qytetarëve të tyre nga ngjarjet ekstreme të motit, të tilla si përmbytjet në Evropën Veriore dhe kupola e nxehtësisë në Shtetet e Bashkuara. Për shumë vite, ata kanë parashikuar që për shkak të ndryshimeve klimatike të bëra nga njeriu, shirat e verës dhe valët e nxehtësisë do të bëhen më intensive. Hannah Cloke, profesoreshë e hidrologjisë në Universitetin e Reading, tha: 'Vdekja dhe shkatërrimi i shkaktuar nga përmbytjet në Evropë është një tragjedi që duhet të ishte shmangur” Parashikuesit lëshuan një paralajmërim në fillim të kësaj jave, por vëmendje e pamjaftueshme iu kushtua paralajmërimit dhe përgatitjet ishin të pamjaftueshme.

Fakti që pjesa tjetër e Hemisferës Veriore po përjeton valë dhe zjarre të paparë të nxehtësisë duhet t'u kujtojë njerëzve se në një botë gjithnjë e më të nxehtë, klima jonë mund të bëhet më e rrezikshme.

Shkencëtarët thonë se qeveritë duhet të ulin emetimet e dioksidit të karbonit që kontribuojnë në ngjarje ekstreme dhe të përgatiten për mot më ekstrem. Sidoqoftë, në MB, e cila pësoi përmbytje të rënda të hënën, Komiteti Këshillimor i Qeverisë për Ndryshimet Klimatike u tha kohëve të fundit ministrave se përgatitjet e vendit për motin ekstrem janë më të këqija se pesë vjet më parë. Tha qeveria ka përmbushur vetëm një të pestën e angazhimeve të saj për uljen e emetimeve.

Vetëm këtë javë, qeveria britanike u tha njerëzve se nuk ka nevojë të ndërpresë fluturimet sepse kjo teknologji do të zgjidhë problemin e emetimeve dhe shumica e ekspertëve besojnë se kjo është një lojë e rrezikshme.

Shi të fortë

tejmbushja e lumit Ahr

Reshjet e mëdha të shiut vazhdojnë të jenë shqetësuese në të gjithë Evropën. Vëmendja e autoriteteve tani është përqendruar në Austri dhe pjesë të Bavarisë në Gjermaninë Jugore. Media austriake raportoi se ekipet e shpëtimit të emergjencave në zonën e Salzburgut u desh të shpëtonin disa njerëz nga shtëpitë e tyre, ku një rrugë e qytetit u përmbyt nga shiu i madh.

Sipas Reuters, zjarrfikësit në Vjenë, kryeqyteti austriak, thanë se sasia e reshjeve që ra në një orë të shtunën në mbrëmje tejkaloi rekordin për shtatë javët e mëparshme. Në Bavari, të paktën një person vdiq në përmbytje.

Duhet të merret parasysh se jo të gjitha ngjarjet ekstreme mund t'i atribuohen ndryshimeve tona klimatike që akoma nuk ka prova të mjaftueshme për të. Ngjarjet ekstreme të motit kanë ekzistuar për miliona vjet dhe nuk janë shoqëruar me ndryshimin e klimës. Megjithatë, ekziston një korrelacion midis rritja e temperaturave mesatare të planetit dhe rritja e dukurive ekstreme meteorologjike si përmbytjet në Gjermani.

A mund të shmanget?

Ka pasur një rritje të kritikave që qeveria gjermane nuk përdori të gjitha burimet në dispozicion, përfshirë televizionin publik, për të raportuar mbi ngjarjet gjatë përmbytjes. Katër ditë para tragjedisë serioze në Gjermani, sistemi thuhet se dërgoi një alarm në vend dhe Belgjikë. Megjithatë, nuk ka dobi dërgimi i një alarmi nëse njerëzit nuk dinë si të sillen në kushtet e përmbytjes dhe ata nuk janë të përgatitur për një katastrofë të tillë, ata nuk janë duke ruajtur ushqim, ujë dhe gjëra të tjera të domosdoshme. Ekspertët shpjeguan se, në çdo rast, është e vështirë të evakuoheni brenda pak orësh nga një vend afër një pellgu lumor dhe në një luginë si qyteti i Schulder.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth përmbytjeve në Gjermani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.