Përmbytjet do të rrezikojnë miliona njerëz brenda 25 viteve

Përmbytja në Kosta Rika

Përmbytjet janë dukuri meteorologjike të cilave do të na duhet të mësohemi. Sipas një studimi të botuar në revistën Science Advance, mund të jetë shkatërruese brenda 25 viteve të ardhshme si pasojë e ngrohjes globale.

Ndërsa temperatura rritet, dhe nëse nuk ndodh një Mini Ice Age, do të ketë ndryshime në modelet e reshjeve në të gjithë botën.

Shirat zakonisht janë të mirëseardhura, por kur bien në një mënyrë të rrëmbyeshme ato mund të shkaktojnë shumë probleme, jo vetëm nga rënia e pemëve dhe rrëshqitjet e tokës, por ato gjithashtu mund të vrasin shumë njerëz. Kështu, është e rëndësishme të dini se cilat janë rajonet më të rrezikuara, domethënë ato në të cilat do të jetë e nevojshme të merren masa mbrojtëse. Për t'i përcaktuar ato, studiuesit simuluan ndryshimet në modelet klimatike dhe hidrologjike në nivelin global të shoqëruara me rritjen e temperaturës, duke marrë parasysh shpërndarjen aktuale të popullsisë.

Kështu, ata mund ta dinë këtë shumica e Shteteve të Bashkuara, Evropës Qendrore, Afrikës Veriore dhe Perëndimore, si dhe India dhe Indonezia do të ishin ndër zonat më të prekura nga përmbytjet në 25 vitet e ardhshme.

Efektet e Uraganit Katrina

Nëse nuk merren masat e nevojshme, miliona jetë do të rrezikohen seriozisht. Vetëm në Kinë, rreth 55 milion njerëz do të ekspozohen ndaj këtyre fenomeneve shkatërruese; dhe në Amerikën e Veriut ata do të kalojnë nga 100.000 aktual në një milion. Fatkeqësisht, dhe siç ndodh shpesh në këto raste, vendet në zhvillim, si dhe ato qendra urbane me një dendësi të lartë demografike, do të jenë ato që do të kenë më shumë probleme në mbrojtjen e popullsisë së tyre.

Kjo duhet shtuar se, edhe nëse do të ishte e mundur të zvogëloheshin emetimet e dioksidit të karbonit, të cilat janë një nga ato përgjegjëse për ngrohjen globale, asgjë nuk mund të bëhej për të parandaluar që kjo të ndodhte.

Për më shumë informacion, mund të bësh klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.