Përbërja e atmosferës së Tokës

Qiell blu me re që mbulojnë atmosferën e tokës

Nëse një planet është shumë larg ose shumë afër Diellit, është shumë e vështirë për të që të ketë një atmosferë mjaft të trashë për të mbështetur jetën. Ai që rrethon Tokën, shtëpinë tonë, është një shtresë e gaztë kush e ka lejuar atë të ndodhë. Deri më tani, asnjë planet tjetër nuk është gjetur që të "mburret" se ka banorë që jetojnë brenda tij.

Por Cila është përbërja e atmosferës së tokës dhe pse është kaq e rëndësishme?

Përbërja e atmosferës së Tokës

Retë e stuhisë

Përbërja e gaztë e atmosferës ka ndryshuar gradualisht për miliona vjet ndërsa gjeografia e Tokës ka evoluar. Aktualisht, tre gazra, azoti, oksigjeni dhe argoni, përbëjnë 99,95% të vëllimit atmosferik; nga këto, azoti dhe argoni janë gjeokimikisht inertë dhe pasi lëshohen në atmosferë, ato qëndrojnë atje; oksigjeni, përkundrazi, është shumë aktiv dhe sasia e tij përcaktohet nga shpejtësia e reaksioneve që lidhin depozitimin atmosferik të oksigjenit të lirë me depozitimin zvogëlues që ekziston në shkëmbinjtë sedimentarë.

Komponentët e mbetur të ajrit janë të pranishëm në sasi aq të vogla saqë përqendrimet e tyre zakonisht shprehen në pjesë për milion në vëllim. Ato janë si më poshtë:

 • neoni: 20,2
 • Helio: 4,0
 • metan: 16,0
 • Krypton: 83,8
 • Hidrogjen: 2,0
 • Ksenon: 131,3
 • ozon: 48,0
 • jod: 126,9
 • Radoni: 222,0
 • Dioksid karboni: 44
 • Avulli i ujit: 18

Këto gazra shfaqen në përmasa thelbësisht konstante deri në lartësi afër 80 km, prandaj quhen të përhershme. Sidoqoftë, roli thelbësor në fenomenet e motit bie mbi gazrat e ndryshueshëm, në veçanti avujt e ujit, dioksidit të karbonit, ozonit dhe aerosoleve.

Avulli i ujit

Qiell me re

Avulli i ujit është gazi që formohet kur uji kalon nga një lëng në një gjendje të gaztë. Shtë elementi kryesor i shumicës së proceseve meteorologjike, agjent efektiv i transportit të nxehtësisë dhe rregullatori termik.

Dioksid karboni

Isshtë një gaz pa ngjyrë, pa erë që është jetësor që të ekzistojë jetë në Tokë, pasi që është përgjegjësi kryesor për të ashtuquajturën efekt serrë. Aktualisht, një rritje e emetimeve të këtij gazi po shkakton një rritje të temperaturave.

ozon

Ky është gazi i vetëm atmosferik që thith pothuajse të gjithë rrezatimin ultraviolet diellor dhe prandaj përbën një zarf mbrojtës pa të cilin jeta në planet do të shkatërrohej.

Aerosole

Ata kanë një ndikim të rëndësishëm në transparencën e ajrit dhe kryejnë funksione që janë vendimtare për klimën, në thelb duke vepruar si bërthamat e kondensimit nga e cila formohen re dhe mjegulla, megjithëse ndonjëherë janë shkak i niveleve serioze të ndotjes së ajrit kur përqendrimi i tyre është i lartë.

Shtresat e atmosferës së Tokës

Atmosfera e tokës

Atmosfera e Tokës është e ndarë në pesë shtresa. Ershtë më e dendur në sipërfaqe, por dendësia e tij zvogëlohet me lartësinë derisa më në fund të venitet në hapësirë.

 • Troposfera: Layershtë shtresa e parë dhe është vendi ku e gjejmë veten. Isshtë gjithashtu vendi ku ndodh moti. Ndodhet në nivelin e tokës deri në 10 km lartësi.
 • Stratosfera: Nëse keni fluturuar ndonjëherë me një avion reaktiv, e keni arritur deri tani. Shtresa e ozonit gjithashtu do të gjendet në këtë shtresë. Ndodhet midis 10 km dhe 50 km lartësi.
 • Mesosfera: e cila është vendi ku "digjen" dhe shkatërrohen meteoritët. Ndodhet midis 50 dhe 80 km lartësi.
 • Termosfera: ku formohen dritat e shkëlqyera veriore. Isshtë gjithashtu vendi ku orbitojnë anijet kozmike. Ndodhet midis 80 dhe 500 km lartësi.
 • Ekosfera: e cila është shtresa më e jashtme dhe më pak e dendur që përfundon me përzierjen me hapësirën e jashtme. Ndodhet afërsisht midis 500 dhe 10.000 km lartësi.

Atmosfera dhe ngrohja globale

Ngrohja globale dhe atmosfera

Që nga Revolucioni Industrial, njerëzimi ka vazhduar të rrisë emetimet e gazrave serë dhe ndotësve të tjerë në atmosferë, gjë që ka bërë që temperatura mesatare globale të rritet 0ºC. Mund të duket pak, por realiteti është se është e mjaftueshme për të favorizuar formimin e dukurive meteorologjike gjithnjë e më të fuqishme, qofshin ato uragane, tornado ose thatësira.

Por pse po ndikon kaq shumë kjo rritje në dukje e parëndësishme në jetën në Tokë? Epo, ngrohja globale po bën që detet të ngrohen, dhe ndërkohë të acidifikohen. Oqeanet e ngrohtë mund të 'ushqejnë' uragane shkatërruese. Gjithashtu, akulli në rajonet polare po shkrihet. Ai akull që shkrihet duhet të shkojë diku, dhe sigurisht që shkon në det, duke shkaktuar një rritje të nivelit të saj.

Nëse nuk merren masa për të zvogëluar emetimet e gazrave ndotës, për të deri në fund të shekullit temperatura mund të rritet 2 gradë, Si minimum.

Pra, ne shpresojmë që të ketë qenë e dobishme për ju dhe se do të jetë më e lehtë për ju tani e tutje të njihni shtresat e ndryshme, si dhe përbërjen e atmosferës së Tokës dhe rolin e rëndësishëm që ato luajnë për jetën në këtë planet të vogël blu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yolanda dijo

  cila është përbërja e atmosferës tokësore

 2.   Ruben dijo

  Amazingshtë mahnitëse të njohësh përbërjen e atmosferës, është me të vërtetë magjepsëse sesi "receta" e përsosur për gazrat që e bëjnë të mundur jetën në tokë është falë një inteligjence shumë superiore

 3.   Alexander dijo

  Një element që duhet të matet në pjesë për milion, i cili nuk është më i rëndësishmi nga këto gazra (Radoni është mbi CO2, ndër të tjera), NUK përcakton ndryshimin e klimës. Këto janë cikle natyrore të tokës në të cilat ka pasur cikle më të ngrohta se ai që po ndodh.

 4.   Roberto Codo Isus dijo

  Cili është mekanizmi me të cilin CO2 kryen efektin serë?