Përbërja e ajrit

Përbërja e ajrit

Në troposferë ka një seri gazrash që na lejojnë të jetojmë dhe të zhvillohemi siç bëjmë sot. Kjo seri gazesh njihet si ajër. Ajri është një përbërës jetësor i jetës në planetin tonë. Nuk është e rëndësishme vetëm për qenien njerëzore, por për çdo jetë të çdo qenieje të gjallë. Rëndësia e ajrit nuk mund të diskutohet, ashtu si rëndësia e ujit. Jo të gjithë e dinë përbërjen e ajrit që ne po thithim dhe pse është kaq i rëndësishëm.

Kjo është ajo për të cilën jemi këtu sot. Në këtë artikull ne do të flasim për përbërja e ajrit, funksionet që ka ajri në zhvillimin e jetës dhe çfarë po ndodh me ndotjen e ajrit sot.

Përbërja e ajrit që thithim

Ajri i Troposferës

Kur marrim frymë, ne jo vetëm që jemi duke përfshirë oksigjenin që na duhet për të jetuar dhe ne e dëbojmë CO2 që nuk është i nevojshëm nga trupi. Ajri që thithim përbëhet nga një seri gazesh që gjenden në mjedis. Padyshim, pas formimit të planetit, përbërja e ajrit në atmosferën tonë nuk ka qenë e njëjtë. Hasshtë transformuar për miliarda vjet.

Në fillim të formimit të saj, atmosfera primitive nuk kishte përmbajtje oksigjeni. Kjo atmosferë nuk mund të strehonte njerëz ose pothuajse ndonjë formë aktuale të jetës. Vetëm bakteret anaerobe dhe metanogjenet, pasi atmosfera në atë kohë ishte shumë e lartë në metan.

Sidoqoftë, meqenëse oksigjeni është i pranishëm në atmosferë, ai është bërë një nga gazrat kryesorë dhe më të rëndësishëm. Sidoqoftë, ne do të shohim përbërjen e ajrit në pjesë:

 • Azotit. Ky gaz është ai që përbën pothuajse të gjithë trashësinë e përbërjes së ajrit. Shtë në 78% të ajrit atmosferik. Importantshtë e rëndësishme sepse, megjithëse është një gaz inert për ne, është një përbërës thelbësor i aminoacideve dhe acideve nukleike. Këto elemente janë kryesore për qeniet e gjalla. Qenia njerëzore është e përbërë nga 3% azot. Shtë elementi që ne thithim me përqendrimin më të lartë në të gjithë troposferën.
 • Oksigjen. Isshtë pjesë e rreth 20% të ajrit që thithim. Edhe pse azoti është i rëndësishëm, oksigjeni është elementi më i rëndësishëm për qeniet e gjalla. Shtë e nevojshme të jeni në gjendje të kryeni frymëmarrje. Këtë element mund ta gjejmë edhe në trupin tonë, veçanërisht në sistemin e frymëmarrjes.
 • Dioksid karboni. Megjithëse vazhdimisht thuhet se përqendrimet e dioksidit të karbonit po rriten për shkak të rritjes së efektit serë dhe ndryshimit të klimës, ajo zë vetëm 0,03% të ajrit. Mos lejoni që ky informacion t'ju ngatërrojë. Kjo përqendrim është më se e mjaftueshme për të prodhuar këtë rritje të temperaturës globalisht. Shtë një element që ne e dëbojmë si produkt i mbeturinave gjatë procesit të frymëmarrjes.
 • ujë. Shtë një tjetër element jetësor për jetën e njeriut dhe për pothuajse çdo qenie të gjallë. Në atmosferë është gjetur gjithashtu në një përqindje prej 0,97%. Në këtë rast, ne e gjejmë atë në formën e avullit të ujit. Përqendrimi i tij nuk mund të jepet shumë i sigurt pasi varet shumë nga vendi ku po matim. Përqendrimet e avujve të ujit në atmosferë janë më të larta në nivelin e detit sesa kur jemi më larg.

Gazrat fisnikë si përbërje e ajrit

Ajer i paster

Gazrat fisnikë janë ato gaze inerte që nuk reagojnë me asgjë dhe janë plotësisht të qëndrueshme. Jo të gjithë kanë të njëjtën prani brenda përbërjes së ajrit, por në përgjithësi, ato përbëjnë 1% të gjithçkaje. Ne kemi këto gazra:

 • Argoni. Gasshtë gazi fisnik me praninë më të madhe.
 • neoni. Isshtë një gaz mjaft i bollshëm në univers dhe vepron në formimin e ajrit.
 • Helio. Ka pak prani në atmosferë pasi që lehtësia e tij ka bërë që të avullojë.
 • Metan Shtë një nga gazrat më të rëndësishëm serrë.
 • Krypton. Isshtë një gaz fisnik me pak prani.

Ndotja e ajrit

Ndotja e ajrit

Siç kemi përmendur më parë, përbërja e ajrit nuk ka qenë e njëjtë gjatë gjithë historisë së planetit tonë. Për më tepër, nuk po flasim që ajo të jetë e njëjtë në shekujt e fundit më parë deri më sot. Përmbajtja e gazit serë është rritur jashtëzakonisht shumë për shkak të aktivitetit njerëzor. Këto gazra trajtohen si ndotës sepse ndikojnë negativisht në zhvillimin e jetës dhe kushteve mjedisore.

Meqenëse ajri është një përbërës jetësor për mbijetesën e të gjitha qenieve të gjalla, ndotja që po shkaktojmë po dëmton shëndetin tonë dhe përgjithësisht përkeqëson botën në të cilën jetojmë. Ndotja e ajrit mund të ndodhë në disa mënyra. Sidoqoftë, më e zakonshmja dhe e bollshme është ajo e shkaktuar nga aktivitetet njerëzore në të cilat, kryesisht, mund të themi se ato janë industri dhe transport. Për shkak të përparimeve në shkencë dhe teknologji, çdo ditë ne po dërgojmë më shumë gazra serë në atmosferë që janë të dëmshme dhe të dëmshme nëse marrim frymë dhe ekspozohemi ndaj tyre.

Natyra ka ekuilibrin e saj ekologjik dhe, nëse përqendrimet e këtyre gazrave janë natyrore, në vetvete ato janë të afta të balancojnë përqendrimin e tyre dhe ta mbajnë atë të qëndrueshëm gjatë gjithë kohës. Sidoqoftë, me aktivitetin njerëzor dhe shkarkimet e tepërta në atmosferë, gjatë dekadave të fundit është shkaktuar që tashmë natyra është e paaftë të rregullojë në vetvete gabimet që njerëzit po bëjnë.

Si rezultat i ndotjes së ajrit nga prania e këtyre gazrave të dëmshëm, ajri që thithim po dëmtohet dhe shëndeti i të gjitha qenieve të gjalla po preket. Importantshtë e rëndësishme ta dini këtë ndotja mund të ndryshojë përbërjen e ajrit fillimisht, kështu që shfaqen më shumë gazra toksikë sesa po marrim frymë. E gjithë kjo përkthehet në probleme për shëndetin dhe qeniet e gjalla.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth përbërjes së ajrit dhe rëndësisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.