Një rritje prej vetëm 0,5ºC ka qenë e mjaftueshme për të intensifikuar fenomenet meteorologjike

Thatësira ekstreme

Rritja e temperaturave në nivel global po shkakton shumë probleme në të gjithë botën. Ngjarjet e motit, duke përfshirë thatësira, valë të nxehtësisë dhe përmbytje, po intensifikohen.

Tani, falë një studimi të kryer nga një ekip shkencor nga Instituti i Kërkimeve mbi Efektet e Ndryshimeve Klimatike në Potsdam (Gjermani), i cili është botuar në revistën 'Klima Ndryshimi Natyra', ne e dimë atë një rritje prej 0,5 gradë Celsius ka qenë e mjaftueshme për t'i bërë kushtet ekstreme të motit më të gjata dhe më intensive.

Studiuesit analizuan temperaturat që kanë qenë në Tokë në dy periudha prej 20 vjetësh: nga 1960 në 1979 dhe nga 1991 në 2010 dhe ishin në gjendje të zbulonin se një rritje prej vetëm 0,5ºC ka qenë e mjaftueshme që kushtet ekstreme të motit të jenë ekstreme. edhe me shume. Për shembull, reshjet ekstreme të shiut janë rritur me gati 10% në një të katërtën e planetitNdërsa valët e nxehtësisë kanë zgjatur mesatarisht një javë në gjysmën e zonave të tokës.

Këto ndryshime shkojnë përtej ndryshueshmërisë natyrore. Përdorimi i vazhdueshëm i lëndëve djegëse fosile, si dhe ndotja e tokës, detit dhe ajrit po kontribuojnë për t’i përkeqësuar gjërat, deri në pikën që, pothuajse pa e kuptuar, nëse vazhdojmë kështu, do të vëmë në rrezik jetën e vetë . Në fakt, vetë ekspertët parashikojnë që Do të kemi gjithnjë e më shumë korrje të këqija, një furnizim më të ulët të ujit të pijshëm dhe valë ekstreme të nxehtësisë.

Ndotja e ajrit

Dhe kjo nuk është për të përmendur atë shkëmbinjtë koralorë, si dhe të gjithë banorët që mbrojnë veten në to, janë shumë të kërcënuar. Një det gjithnjë e më i nxehtë dhe acid nuk mund të jetë shtëpia e koraleve, pasi atyre u duhet gëlqere për t'u formuar.

Nëse nuk bëjmë asgjë, planeti Tokë në disa dekada do të jetë shumë i ndryshëm nga ai që njohim sot.

Nëse doni të dini më shumë, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.