Një ngritje prej 3 gradësh do të kërcënonte shtresën e ozonit

Shtresat e atmosferës

Imazh - Puli-sistem.net

Ne jetojmë në një botë ku rritja e vazhdueshme e temperaturave po shkakton shumë probleme brenda globit, të tilla si shkrirja dhe ngritja pasuese e nivelit të detit, thatësira gjithnjë e më intensive, ciklone më shkatërruese, por shpesh harrojmë shtresën e ozoni

Kjo shtresë, e cila shtrihet nga përafërsisht 15 km në 50 km në lartësi, është shumë e rëndësishme për të ruajtur shëndetin. Tani një studim gjithashtu ka zbuluar se një ngrohje prej 3 gradësh mund ta kërcënojë atë seriozisht.

Zhdukja e shtresës së ozonit, apo edhe zvogëlimi i saj, mund të rrisë numrin e rasteve me kancer. Kjo, e cila në fillim mund të duket e largët, mund të mos jetë deri tani. Rritja e temperaturave është një fakt i vërtetë në të gjithë planetin: kemi qenë për më shumë se 300 muaj rresht në të cilët vlerat regjistrohen mbi të zakonshmet.

Me ndotjen, shpyllëzimin, si dhe me përdorimin e produkteve toksike për mjedisin, qeniet njerëzore po e rrezikojnë veten dhe të gjitha format e tjera të jetës në këtë planet.

Sipas studimit, i cili është botuar në revistën Nature Communications, është shumë e rëndësishme që të merren masa globale për të rregulluar prodhimin e metanit, i cili është një problem serioz mjedisor në Evropë.

Vrima e shtresës së ozonit

Autorët e studimit, përfshirë Audrey Fortems-Cheiney të institutit francez Pierre Simon Laplace, përdorën një model të transportit kimik për të ekzaminuar se çfarë do të ndodhte me ozonin nëse temperaturat 2 ose 3 gradë më të larta do të arriheshin në skenarë të ndryshëm me faktorë të ndryshëm lehtësues.

Kështu, ata ishin në gjendje të vëzhgonin se në një skenar pa zbutur emetimet e gazeve serë, me një ngrohje prej 3ºC midis 2040 dhe 2069, nivelet e ozonit ishin 8% më të larta. Nëse bëhet realitet, zvogëlimet e arritura me zbatimin e rregulloreve të emetimeve të ozonit do të tejkalohen; Ose thënë një mënyrë tjetër: vrima në shtresën e ozonit, e vendosur rreth 15 km nga Antarktida, mund të bëhet më e madhe.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bora dijo

  Naten e mire,

  Mbase e kam gabim, por mendoj se studimi që lidhni i referohet ozonit troposferik, jo shtresës së ozonit (stratosferik) dhe nuk thotë që ajo do të ulet, por do të rritet, gjë që është e keqe pasi është toksike. Në fakt, në një paragraf të këtij neni thotë se "nivelet e ozonit do të rriten me 8% që mund të zmadhojnë vrimën mbi Antarktidë". Nëse nivelet e ozonit rriten, pse po rritet vrima?

  Unë këmbëngul, ndoshta po bëj një gabim, në këtë rast më fal injorancën. Të fala.