Një tsunami kanarian kërcënon Shtetet e Bashkuara

Pamje ajrore e ishullit La Palma dhe Cumbre Vieja

Pamje ajrore e ishullit La Palma dhe Cumbre Vieja

Një numër i madh studimesh të kryera nga organizata të ndryshme kanë përcaktuar ekzistencën e një kërcënimi real të prodhimit të a dallgë gjigande në arkipelagun Kanarinë që do të arrinte të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme Shtetet e Bashkuara, shkatërrojnë bregdetin afrikan dhe prekin seriozisht një pjesë të madhe të Evropës Atlantike.

Megjithëse ka studime të tjera që e kanë përjashtuar këtë mundësi, provat gjeologjike sugjerojnë që gjatë një shpërthimi të ardhshëm të vullkanit Cumbre Vieja në ishullin La Palma, një tragjedi katastrofike mund të ndodhë me rënien e një masive shkëmbore midis 150 dhe 500 km³ shkëmb në det. Kjo në vetvete do të ishte një ngjarje me përmasa të konsiderueshme, por përtej kësaj, ajo që na bën të flasim madhësitë katastrofike është dallgë gjigande që do të prodhonte rënien e atij vëllimi shkëmbinjsh në det.

Pasojat dhe provat

Përdorimi i modeleve për të vlerësuar zhvendosjen e rrëshqitjes, madhësia e valëve të tsunamit që do të prodhonin rrëshqitjen e këtij lloji (150-500 km³) me një shpejtësi prej 100 m / s mund të kalonte të gjithë Atlantikun dhe të arrinte brigjet e Amerikës së Veriut. me shfletoj nga mesi 10-25 metra Në rastin më të keq.

Nëse do të ndodhte një valë e këtyre dimensioneve, rajone të tilla si Karaibet ose Florida do të prekeshin seriozisht, ashtu si edhe qytetet bregdetare si New York ose Boston. Jugu i arkipelagut Britanik dhe Gadishullit Iberik do të kishte një shkallë më të ulët të ndikimit, për shkak të morfologjisë së valës. Rasti i bregdetit afrikan është shumë më i tmerrshëm, pasi do të shkatërrohej plotësisht. dëmi personal dhe material do të ishte i paimagjinueshëm.

Gjatë historisë, situata të ngjashme janë vërejtur në arkipelagun Kanarie. El Golfo, një vullkan i vendosur në krahun verior të ishullit të hekur, është një shembull. Përmes sedimenteve të gjetura ka qenë e mundur të tregohet se a dallgë gjigande prodhuar nga rënia e një pjese të kalderasë së vullkanit gjiri arriti brigjet e Maderë (600 km në perëndim të Kanareve) rreth 15000 vjet më parë. Blloku që shkaktoi këtë tsunami kishte dimensione shumë më të vogla, kështu që tsunami i prodhuar nga rrëshqitja e tokës në La Palma mund të arrinte në Shtetet e Bashkuara.

Më shumë informacion - Statuja e Lirisë shtyn rihapjen e saj deri më 4 korrik ,  Japonia përmirëson sistemin e saj të paralajmërimit për tsunami , Tërmeti 4,9 trondit ishullin El Hierro

Burimi - Shoqëria gjeologjike e Amerikës, Këndi13


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.