Ngrohja globale zvogëlon numrin e rerave

Reno

Kafsha simbolike e festave të Krishtlindjeve, reja, po e ka të vështirë si rezultat i ngrohjes globale, sipas një studimi të prezantuar në takimin vjetor të Shoqatës Ekologjike Britanike (BES) në Liverpool dhe botuar në revistën Global Change Biology. Popullsia po zvogëlohet, dhe ata që po lindin qëndrojnë gjithnjë e më të vegjël.

A mund të jetë në rrezik zhdukjeje? Ndoshta Le të shohim pse.

Reja që lindi në Arktikun Norvegjez në 1994 kishte një peshë 55 kg, por ai që e bëri atë në 2010 peshonte dymbëdhjetë për qind më pak, domethënë 48 kg. 12% mund të duket pak, por duhet të merret parasysh se për këtë kafshë pesha është shumë e rëndësishme për riprodhimin dhe mbijetesën e specieveSipas Steve Albon, udhëheqësit të studimit, i cili shtoi: "Raportet kanë treguar se kur pesha mesatare e të rriturve është më pak se 50 kg, popullsia vuan një rënie të rëndë".

Temperaturat sipërfaqësore në Arktik janë, sipas shkencëtarëve, 2,8 gradë Celsius më të larta se në 2015, pra renë ka gjithnjë e më shumë probleme me të ushqyerin të likeneve dhe myshqeve pasi ato nuk janë më brenda mundësive të tyre pasi që janë të mbyllura nën një shtresë akulli gjatë dimrit. Një akull që bie në peisazhet me dëborë që i pengon këto kafshë të ushqehen.

Renë

Uria mund të shkaktojë një abort, ose të bëjë që foshnja të lindë me një peshë shumë më të ulët se normale, aq sa 61.000 renë kanë vdekur nga uria vetëm në Gadishullin Yamal, në Siberi, gjatë dimrit të vitit 2013 deri në 2014 për shkak të shiut të madh në dëborë.

Ekipi ka ndjekur renë e Arktikut që nga viti 1994, duke e kapur dhe matur atë nga mosha 10 muajshe, rrugën që ndoqi çdo dimër dhe atë që përdori për t'u kthyer vitin e ardhshëm duke marrë parasysh madhësinë dhe peshën e saj.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.