Ngrohja globale nuk u ndal nga 1998 në 2012, zbulon studimi

Shkrirja e Arktikut

Imazhi - NASA

Sipas një studimi të ri të botuar në revistën 'Nature Climate Change', mungesa e të dhënave për temperaturën e Arktikut gjeneroi ngadalësimin e dukshëm të ngrohjes globale midis 1998 dhe 2012. Shkencëtarët nga Universiteti i Alaska Faibanks (UAF), së bashku me ekspertë të tjerë nga Kina, kanë ndërtuar atë që është grupi i parë në botë i temperaturave sipërfaqësore.

Duke vepruar kështu ata kanë zbuluar se shkalla e ngrohjes globale kishte vazhduar të rritet 0,112 gradë Celsius për dekadë në vend që të ulet në 0,05 gradë në dekadë gjatë asaj periudhe, siç mendohej më parë.

Ekipi i shkencëtarëve rillogariti temperaturat mesatare globale midis 1998 dhe 2012 dhe ajo që ata zbuluan ishte me të vërtetë dramatike: Arktiku është ngrohur shumë më tepër se pjesa tjetër e planetit mesatarisht. "Ne vlerësojmë një normë të re të ngrohjes globale të Arktikut në 0,659 gradë Celsius në dekadë në atë periudhë." Studimet e mëparshme kishin arritur në përfundimin se ngrohja kishte qenë 0,130 gradë në dekadë. Dihej tashmë që ishte një zonë shumë e ndjeshme, por ky raport i ri na tregon se situata reale është shumë më e keqe.

Shumica e vlerësimeve aktuale përdorin të dhëna globale që përfaqësojnë një periudhë të gjatë kohore, por Arktiku nuk ka një rrjet të fuqishëm instrumentesh për të mbledhur të dhëna për temperaturën. Prandaj, studiuesit u mbështetën në të dhënat e mbledhura nga Programi Ndërkombëtar i Arktikut në Universitetin e Uashingtonit (Shtetet e Bashkuara) dhe korrigjuan temperaturat e sipërfaqes së detit nga Administrata Kombëtare e Oqeanisë dhe Atmosferës së Shteteve të Bashkuara (NOAA). për të dhënat globale.

Akulli Arktik

Arktiku mbetet, dhe tani më shumë se kurrë, një zonë që studiuesit duhet të vazhdojnë të studiojnë, sepse nëse dikur besohej se nuk ishte aq e madhe sa të ndikonte në temperaturat mesatare globale, sipas shkencëtarit atmosferik Xiangdong Zhang, i UAF Qendra Ndërkombëtare e Kërkimit Arktik, Arktik »është një pjesë e domosdoshme e ekuacionit dhe përgjigja na prek të gjithëve'.

Për të mësuar më shumë, klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.