Ngrohja globale favorizon mushkonjat

Mostra e mushkonjës tigër

L Mushkonja Ata janë një nga insektet më të bezdisshme atje, dhe një nga më të rrezikshmit. Estimatedshtë vlerësuar se ka 3200 specie, 200 prej të cilave ushqehen me gjak të kafshëve të tjera, dhe nga këto 200 ka disa, të tilla si Aedes albopictus (Mushkonja aziatike tigër) ose Anopheles gambiae, të cilat mbartin sëmundje vdekjeprurëse.

Ndërsa temperaturat globale rriten këto insekte Ata po kolonizojnë rajone që, deri më tani, kishin qenë shumë të ftohta për ta.

Mushkonjve u duhet vetëm ujë, nxehtësi dhe mjet transporti për tu përhapur. Me udhëtimet ndërkombëtare, ngrohjen globale dhe mjetet gjithnjë e më të zhvilluara të udhëtimit, ata po e kalojnë atë shumë lehtë; shumë madje. Dengue dhe sëmundja e etheve të verdha kanë dashur që tre shekujt e fundit të përhapen në të gjithë planetin, por Chinkungunya, virusi i Nilit Perëndimor dhe Zika që i ri 16 vjeç, shpjegon Bill Gates në dokumentarin »Mushkonja» prezantuar nga Discovery Channel sot, e enjte 6 korrik 2017 në 22.00:XNUMX.

Aktualisht, ka rreth 2500 miliard njerëz që jetojnë në ekspozim ndaj një shpërthimi të mundshëm të Zika, një virus që u identifikua në një pyll të Ugandës në 1947. Pavarësisht nga koha që ka kaluar, është një problem serioz për vende të tilla si Brazili, Porto Riko ose Shtetet e Bashkuara.

Mushkonja në fletë

Deri më tani, vezët dhe larvat vdisnin gjatë dimrit kur ngrinin, veçanërisht në vendet e hemisferës veriore; Megjithatë, rritja e temperaturave po i lejon ata të mbijetojnë muajt gjithnjë e më të ftohtë, kështu që ata shumohen më shpejt.

Lufta duket se ka mbaruar. Për shkak të rezistencës në rritje të mushkonjave ndaj pesticideve, disa kompani të tilla si Oxitec kanë filluar të inokulojnë meshkujt me një «gjen vrasës» që shkakton vdekjen e pasardhësve pas bashkimit me femrat, të cilat janë ato që mund të përhapin sëmundje. CEO i kompanisë, Hadyn Parry, thotë se popullsia e Aedes aegypti që ata përdorën në provë u zvogëlua me 82%, që është sigurisht shumë interesante.

Shpresojmë që brenda pak vitesh të kemi një produkt që është me të vërtetë efektiv për të kontrolluar, të paktën, ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.