Ngjyra e Universit

ngjyra e universit

Një nga pyetjet më të përsëritura që qeniet njerëzore i kanë bërë vetes gjatë historisë është se çfarë ngjyra është universi. Duke parë imazhet në tekstet shkollore e kështu me radhë, është normale të mendosh se ngjyra e universit është e zezë. Megjithatë, realiteti është ndryshe.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë ngjyre është universi, karakteristikat e tij dhe pse e ka atë ngjyrë.

tipare kryesore

rruga e Qumështit

Universi përkufizohet si shuma totale e forma të ndryshme të materies, momentit, energjisë dhe kohës dhe hapësirës. Sipas teorisë së Big Bang-ut, universi mund të kuptohet se po zgjerohet vazhdimisht në tre dimensione hapësinore (lartësia, gjatësia dhe thellësia) dhe dimensioni i katërt (d.m.th. koha).

Universi drejtohet nga ligje të vazhdueshme fizike. Shumë prej tyre mund të verifikohen në Tokë, ndërsa të tjerat janë ende nën hetim ose aktualisht të panjohura. Distancat në univers janë aq të mëdha sa duhet të maten me vite dritë. Një vit dritë është i barabartë me distancën drita udhëton në një vit ose 9.500 milionë kilometra.

Universi i njohur deri më tani është vetëm një pjesë e gjithë universit sepse mund të jetë i pafund. Por universi i dukshëm ose i vëzhgueshëm është i fundëm, ai përmban të gjithë energjinë dhe të gjithë lëndën që ka ndikuar në të gjithë universin që nga krijimi i tij.

Universi i vëzhgueshëm ka karakteristika të përcaktuara, të cilat janë:

 • Bazuar në vëzhgimet, universi i vëzhgueshëm është i sheshtë në pamje ose formë.
 • Universi është rreth madhësisë së 46.500 miliardë vite dritë dhe shtrihet në të gjitha drejtimet nga Toka. Duhet mbajtur mend se planetët nuk janë qendrat e universit, por shërbejnë si këndvështrime që kufizojnë universin e vëzhgueshëm.

Galaktikat janë trupa qiellorë, yje dhe materie kozmike që janë të përqendruara në një rajon të hapësirës në përgjigje të forcës gravitacionale, që korrespondon me një njësi në të gjithë universin. Këto mund të klasifikohen në galaktika spirale, galaktika eliptike, galaktika të parregullta dhe galaktika thjerrëzash bazuar në formën e tyre. Universi kuptohet se përbëhet nga 4% atome, 23% materie e errët e ftohtë dhe 73% energji e errët.

 • Atom: Përcaktohet si grimca më themelore dhe më e rëndësishme e materies së zakonshme. Objektet e pajetë, toka, organizmat, madje edhe njerëzit janë bërë prej atomesh.
 • Lënda e errët: Një lloj lënde që nuk prodhon asnjë rrezatim elektromagnetik.
 • Energjia e errët: krijon presionin që bën që universi të zgjerohet me një ritëm të përshpejtuar. Megjithëse nuk ka prova eksperimentale për ekzistencën e energjisë së errët, ajo mund të shpjegojë lëvizjen e zgjerimit në univers në Modelin Standard që i përket kozmologjisë.

Ngjyra e Universit

galaktikat

Universi është një hapësirë ​​plot me të panjohura, dhe qenia njerëzore përpiqet të përgjigjet. Deri në diellin e sotëm dihet pak për pafundësinë e tij, gjë që ngre më shumë pikëpyetje për fenomenet që ndodhin brenda tij dhe materialet që e përbëjnë atë. Tani, një pyetje e thjeshtë por shumë e vjetër më në fund mund t'i përgjigjet: Çfarë ngjyre është universi?

Filmat fantastiko-shkencor dhe vëzhgimet tona të qiellit të natës mund të na bëjnë të besojmë se është i zi, ose të paktën disa nuanca shumë të errëta. Tani realiteti duket krejtësisht ndryshe.

Ngjyra e Universit, kjo është ajo që duhet të zbulojmë së pari. Ngjyra e Universit nuk është e zezë. Ivan Baldry, një profesor në Institutin e Astrofizikës Universitare John Moores (Liverpool, MB), shpjegoi për WordsSideKick.com se e zeza nuk është as një ngjyrë. Realiteti është se e zeza thjesht "nuk ka dritë të dallueshme".

Me fjalë të tjera, për sa kohë që ka dritë, ka ngjyrë: ai ndryshon sipas luhatjeve të vetë dritës. Në univers, yjet dhe galaktikat individuale lëshojnë vazhdimisht valë të ndryshme drite, kështu që mungesa e ngjyrës nuk do të jetë kurrë problem.

Pra, meqenëse Universi është plot dritë, Karl Glazebrook, profesor në Qendrën për Astrofizikë dhe Superkompjuter në Universitetin e Teknologjisë Swinburne (Australi), së bashku me Baldry dhe një grup tjetër kolegësh, u përpoqën të përcaktonin ngjyrën mesatare të Universit.

Si mund ta dallojmë ngjyrën e universit?

karakteristikat e universit

Thjesht, duke matur valët e rrezatimit elektromagnetik që ato lëshojnë. Sot e dimë se ky grup përfshin kategori si p.sh rrezet gama, rrezet X, ultraviolet, drita e dukshme, rrezatimi infra të kuqe, mikrovalët dhe valët e radios.

Për syrin e njeriut, pa përdorimin e mjeteve të tjera, vetëm drita e dukshme është e perceptueshme, sepse gjatësitë e saj valore janë të vetmet që ne mund të kapim natyrshëm. Pikërisht në këtë valë të vogël rrezatimi elektromagnetik gjejmë atë që ne e quajmë "ngjyrë".

Pra, për të përcaktuar se çfarë ngjyre është universi, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të matim gjatësinë e valës së dritës së dukshme të emetuar nga yjet dhe galaktikat. Pastaj, duke krijuar një shkrirje të të gjitha këtyre, ju mund të shihni ngjyrën "mesatare" të universit.

Kjo shumë e gjatësive të valëve është ajo që Baldry dhe Glazebrook e quajnë "spektri kozmik". Nëpërmjet sondazhit të tyre të vitit 2002, i ashtuquajturi 2dF Galactic Redshift Survey, ekipi i studiuesve mblodhi të dhëna nga gjatësi vale e dukshme në më shumë se 200,000 galaktika në universin e vëzhgueshëm.

Kjo është përpjekja më e madhe deri më sot për të përcaktuar ngjyrën e universit. Pasi të merret një "hartë" që tregon intervalet ekzistuese të gjatësisë valore, ato mund të mesatarizohen sipas hapësirës së ngjyrave CIE. Krijuar në vitin 1931 nga Komisioni Ndërkombëtar për Ndriçimin, ato janë në thelb një masë e aftësisë pamore të njeriut në kushte standarde.

Cila është ngjyra e vërtetë e universit?

Pasi të merren të dhënat tuaja dhe programi juaj kompjuterik të zhvillohet duke përdorur hapësirën e ngjyrave CIE, rezultatet e të dhënave të algoritmit janë disi të parashikueshme. Sipas studiuesve, ngjyra përfundimtare e spektrit kozmik është bezhë e lehtë, një përpjekje për t'iu afruar të bardhës.

Shumë e quajnë këtë ngjyrë si latte kozmike.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth ngjyrës së universit të karakteristikave të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.