Ndryshimi i klimës po shkatërron shkëmbinj nënujorë koralesh në Japoni

i zbardhur me korale

L Shkëmbinj nënujorë koralesh ato janë ekosisteme shumë të ndjeshme ndaj ndryshimeve mjedisore. Ndryshimi i kripësisë, përqendrimi i ndotësve ose rritja e temperaturave mund të ndikojnë në komunitetin e koraleve. Ndryshimet klimatike Ajo po ndikon në shkëmbinj nënujorë koralesh për shkak të dy shkallëve të rritjes së temperaturave mesatare të ujit në zonën ku ato gjenden.

Koralet e mbetura rrezikojnë të zhduken nëse këto kushte vazhdojnë të ekzistojnë. Korali ndodhet pranë ishullit Ishigaki në arkipelagun Okinawa dhe është shpallur një rezervat natyror. Ka më shumë se 70 specie koralesh dhe konsiderohet si një nga shkëmbinjtë më të vjetër dhe më të mëdhenj në të gjithë hemisferën veriore.

Zinxhirët koralë zbardhin kur kushtet e mjedisit nuk janë të favorshme dhe ata vdesin. 97% e koraleve që përbëjnë këtë gumë janë zbardhur dhe 56% kanë vdekur. Ndërsa temperaturat mesatare të ujit rriten të shkaktuara nga ndryshimi i klimës dhe ngrohja globale, gumë koralore nuk mund të përshtatet me ndryshime të tilla dhe të vdesë. Me koralet, e gjithë fauna që lidhet me to dhe që varet nga koralet për të jetuar.

Ajo që ka shkaktuar rritjen e dy shkallëve në temperaturën e ujërave përreth ka qenë fenomeni meteorologjik i njohur si Djali. El Niño rrit temperaturat e ujërave sipërfaqësore të detit dhe ka kontribuar në zbardhjen e koraleve. Zbardhimi gjithashtu ndodh kur koralet përballen me ndryshime ekstreme në lëndë ushqyese dhe dritë.

Fakti që koralet fillojnë të vdesin vë në rrezik bollëkun e specieve të peshkut që varen nga shkëmbinj nënujorë për ushqim dhe vendet e fshehura. Nëse emetimet e gazeve serë vazhdojnë me ritmin që janë sot, rezervat e peshkut mund të bien ndërmjet 10 dhe 30% deri në vitin 2050 sipas të dhënave të IUCN.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.