Ndryshimi i klimës ndikon në mbijetesën e zogjve shtegtarë

ndryshimi i klimës dhe migrimi

Ndryshimi i klimës po bën ndryshim modelet e migrimit të shumë zogjve shtegtarë. Ndryshimet në temperaturat e ekosistemeve, përparimet në stinë, etj. Ata bëjnë që zogjtë të ndryshojnë lëvizjet e tyre.

Këto ndryshime migratore bazuar në përparimin, vonesën ose kohëzgjatjen mund të kenë pasoja serioze për mbijetesën e specieve të caktuara. Pse po ndodh kjo?

Ndryshimet në modelet e migrimit

folezimi i zogjve shtegtarë

Ndryshimi i klimës sjell pranverën përpara në shumë pjesë të botës. Kjo është arsyeja pse zogjtë bëjnë udhëtimin e tyre migrues javë më parë, pasi ata e perceptojnë që temperaturat janë tashmë më të këndshme për të qenë në gjendje të jetojnë dhe të fillojnë periudhat e tyre riprodhuese.

Studyshtë kryer një studim që analizon ndryshimet në modelet migratore të zogjve dhe se si ato mund të ndikojnë në mbijetesën e tyre. Studimi tregon se 15% e gati 1.800 specieve të shpendëve migrues në të gjithë botën rrezikojnë të zhduken. Arsyet më të dukshme janë: gjuetia e paligjshme, humbja e habitateve dhe efektet e ndryshimit të klimës.

Duhet të kemi parasysh që modifikimet që bëjnë njerëzit në mjediset natyrore rrezikojnë dhe shkatërrojnë habitatet e këtyre specieve migruese të shpendëve. Zogjtë migrues duhet të udhëtojnë në mënyrë që të gjejnë vende të përshtatshme për riprodhimin dhe gjetjen e ushqimit.

Në të gjithë botën ka 10.000 lloje zogjsh dhe midis tyre, 1.800 janë ato që kanë nevojë për të udhëtuar dhe për këtë arsye janë migruese. Këto të dhëna kanë për qëllim të inkurajojnë edukimin dhe ndërgjegjësimin e publikut për nevojën e mbrojtjes së këtyre zogjve dhe habitateve të tyre.

Zogjtë migrues dhe ndryshimi i klimës

zogj shtegtarë

Siç e përmenda më parë, ndryshimi i klimës shkakton rritjen e temperaturave dhe avancimin e stinëve. Kjo është arsyeja pse ka detyruar shumë specie zogjsh të ndryshojnë fenologjinë e tyre migratore. Gjithashtu i ka detyruar ata të ndryshojnë tokat e tyre të shumimit, speciet e tjera të ndryshojnë kohën e dimërimit dhe të tjerët të shkurtojnë periudhat e migrimit. Në fund të fundit, këto ndryshime po sjellin mbijetesa e shumë specieve migratore është në rrezik.

Megjithëse efektet negative të ndryshimit në sjelljen e shpendëve nuk janë plotësisht të qarta, pasojat janë të qarta. Shumë herë këto ndryshime nënkuptojnë që zogjtë nuk e lidhin ciklin e tyre të jetës me ushqimin që u duhet të konsumojnë. Kjo mund të shkaktojë probleme kur bëhet fjalë për të patur sukses më të mirë ose më të keq riprodhues.

Kjo situatë bëhet më serioze dhe me më shumë pasoja negative për zogjtë që janë më të vegjël, siç janë dallëndyshet, të cilat u shkurtojnë periudhën e migrimit. Ky shkurtim është për shkak të një klime më të butë dhe ndryshimi i klimës ndikon në të gjithë zinxhirin biologjik të zogjve, pasi zogjtë grabitqarë që hanë zogj janë gjithashtu të detyruar të ndryshojnë modelet e tyre të gjuetisë.

Ndryshimet në migrim dhe zhvillim të qëndrueshëm

ndryshimi i klimës dhe zogjtë shtegtarë

Për të nxitur zhvillimin e qëndrueshëm dhe ruajtjen e mirë të zogjve migrues dhe jo-migrues, është bërë një përpjekje për të promovuar një vetëdije që ndihmon marrëdhëniet midis qenieve njerëzore dhe natyrës në mënyrë që zogjtë të ruhen mirë pasi që ne ndajmë të njëjtin planet dhe kemi të njëjtat kufizime burimet. Ai gjithashtu përpiqet të tërheq vëmendjen për nevojën për një menaxhim të qëndrueshëm të burimeve natyrore. për të mirën e zogjve dhe të ardhmen e njerëzimit.

Duhet të kemi parasysh që migrimi për zogjtë është një udhëtim shumë i rrezikshëm dhe se i ekspozon kafshët që e bëjnë atë para një mori kërcënimesh. Shumë nga ato kërcënime ato janë shkaktuar nga aktivitetet njerëzore. Kjo është arsyeja pse kërkohet një përpjekje e madhe nga qeveritë, OJQ-të dhe të gjithë ata që janë të interesuar të ruajnë zogjtë për të siguruar rrugët migratore të zogjve. Në këtë mënyrë ato do të kenë ndikimin minimal në udhëtim dhe ne mund të sigurojmë mbijetesën e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.