Ndryshimi i klimës mund të ndryshojë gjithashtu rrufetë

Rayo

Rrufeja është një fenomen spektakolar, por nëse jeni një nga ata që kënaqen duke parë qiellin papritur të ndriçohet gjatë një stuhie ... përfitoni, deri në fund të shekullit, sasia e tij mund të ulet deri në 15%.

Kjo është ajo që zbulon një studim të kryer nga studiues nga Edinburg, Leeds dhe Lancaster (Angli) që është botuar në revistën Nature Climate Change.

Studiuesit llogaritën incidencën e mundshme të rrufesë gjatë stuhive duke marrë parasysh lëvizjen e grimcave të vogla të akullit që formohen dhe lëvizin brenda reve. Ngarkesat elektrike grumbullohen në këto grimca, kjo është arsyeja pse fillojnë stuhitë dhe, si pasojë, rrufeja dhe tingulli karakteristik i tij i njohur si bubullima, të cilat mund të bëjnë që dritaret dhe madje edhe muret e një ndërtese ose shtëpie të dridhen.

Kështu, dhe duke pasur parasysh që, sipas parashikimeve, temperatura mesatare globale e planetit do të rritet me rreth 5 gradë Celsius deri në vitin 2100 dhe se sot prodhohen 1400 miliardë rrufe në botë, ekspertët arritën në përfundimin se numri i rrezeve do të ulet deri në 15%. Si pasojë, frekuenca e zjarreve në pyje, veçanërisht ato që ndodhin në rajone tropikale, do të preken.

rrezet

 

Profesori i Universitetit Leeds, Declan Finney tha se analiza "vë në dyshim besueshmërinë e parashikimeve të mëparshme»Për rrufetë dhe, për më tepër,» inkurajon studimin e mëtejshëm të efekteve të ndryshimit të klimës në akull dhe rrufe. Prandaj është një studim shumë interesant që shkakton studimin e mëtejshëm të efekteve që ky problem i madh ka për njerëzimin, i cili është ndryshimi aktual i klimës, i cili do të shërbejë për të mësuar më shumë rreth asaj që po ndodh në atmosferë.

Për më shumë informacion mund të bëni klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.