Ndryshimi i klimës do të shkaktojë zhdukjen e parazitëve

parazitët e ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës po shkakton shumë ndryshime në ekosistemet përreth planetit. Rritja e temperaturave ndryshon zonën e shpërndarjes së shumë specieve dhe ndryshon shkëmbimin e ADN-së, duke shkaktuar shkëmbime gjenetike dhe të biodiversitetit.

Për më tepër, efektet e ndryshme të ndryshimit të klimës mund të shkaktojnë zhdukja e një të tretës së specieve të parazitëve deri në vitin 2070. Kjo mund të ndryshojë seriozisht ekosistemet dhe ekuilibrin e tyre ekologjik. Si mund të ndikojë kaq shumë klima në ekosisteme?

Parazitët dhe ndryshimi i klimës

Një studim ndërkombëtar i botuar në revistën Science Advances ka analizuar njëkohësisht parazitët dhe simbionet jo-parazitarë. Kjo është, ato që janë parazitë të një kafshe tjetër, duke përfituar nga burimet e saj dhe duke mbrojtur veten dhe, nga ana tjetër, ato që kanë një marrëdhënie të ndërsjellë në të cilën të dy speciet fitojnë (për shembull, marrëdhënia midis një likeni dhe një kërpudhe).

Për ta bërë këtë, autorët përdorën një bazë të dhënash të madhe globale të marimangave të pendëve të shpendëve, të cilat veprojnë si "pastrues" për pendët e zogjve. Për shkak të ndryshimit të klimës dhe rritjes së temperaturave, ekosistemet natyrore po pësojnë modifikime të papritura. Kështu, parazitët po kërcënohen më shumë se grupet e tjera biologjike. Ky grup organizmash përfshin krimba, krimba shiritash, krimba, pleshta, këpusha, morra dhe parazitë të tjerë.

Roli i parazitëve në ekosisteme

ndryshimi i klimës shkakton zhdukjen e parazitëve

Shumica e parazitëve që ne njohim mund të shkaktojnë një lloj sëmundjeje tek njerëzit, bagëtia dhe kafshët e tjera. Sidoqoftë, këta parazitë luajnë një rol themelor në funksionimin e ekosistemeve, pasi ato ndihmojnë në kontrollin e shëndetit të popullatave të egra dhe ruajnë qarkullimin e energjisë përmes rrjeteve trofike.

Për shkak se shumë parazitë kanë cikle jetësore që përfshijnë kalimin nëpër specie të ndryshme të nikoqirit, numri dhe larmia e parazitëve në një ekosistem përdoret si një indikator bio i statusit shëndetësor.

Duke përdorur parashikimet e klimës, studiuesit krahasuan se si do të jetë ndikimi i ndryshimit të klimës në situata të ndryshme mbi 457 specie parazitësh. Parazitët janë më të kërcënuar se speciet ku është vendosur.

Për më tepër, modeli më katastrofik i klimës parashikoi që më shumë se një e treta e specieve të parazitët mund të zhduken deri në vitin 2070, ndërsa modelet më optimiste treguan se humbja e specieve do të ishte 10%.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.