Ndryshimi i klimës do të rrisë intensitetin e uraganeve

uragane

Siç kemi diskutuar në shumë raste, ndryshimi i klimës rrit frekuencën dhe intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit të tilla si thatësira, përmbytje dhe uragane.

Në fillim të muajit, Uragani Irma goditi Karaibet dhe ka shkaktuar dëme të mëdha. Uraganet ushqehen energjia e dhënë nga oqeanet. Prandaj, me rritjen e temperaturave të shkaktuara nga ndryshimi i klimës, shkencëtarët besojnë se ato do të rriten në intensitet gjithnjë e më shumë, megjithatë, ata nuk do ta bëjnë atë në frekuencë. Sa intensive mund të jenë ato uragane?

Shtimi i uraganit

Në mungesë të të dhënave satelitore në shkallë planetare para vitit 1970, është e pamundur të dihet se si evoluoi aktiviteti ciklonik në shekullin e XNUMX-të. Para instalimit të gjurmimit të plotë satelitor, edhe ciklonet shumë të forta mund të kalonin pa u vërejtur nëse nuk bënin dalje, për shembull. Prandaj maturia e shkencëtarëve.

Ndryshe nga të dhënat e reshjeve dhe kështu me radhë, uraganet duhet të vëzhgohen nga hapësira përmes satelitëve dhe të monitorohen. Pas studimeve të kryera që nga viti 1970, një rritje në frekuencën e cikloneve u vu re për 20 vjet, ndryshe nga midis 1970 dhe 1995.

Intensitet më të lartë të uraganeve

pasojë e uraganeve

Shtë e vështirë të parashikohet nëse numri i cikloneve që ndodhin në planetin tonë është për shkak të ndryshueshmërisë natyrore ose ndryshimit të klimës, duke pasur parasysh të dhënat e kufizuara që ekzistojnë sot. Në Paqësorin Veriperëndimor kishte një rënie e lehtë në aktivitetin ciklonik midis 1980 dhe 2010.

Sidoqoftë, modelet kompjuterike që punojnë për të simuluar klimën që do të ketë ky shekull, zbulojnë një rritje të mundshme të intensitetit të uraganeve, me intensitet më të madh në erëra dhe shira, dhe një ulje të mundshme të frekuencës së tyre në planet.

“Ciklonet me intensitet më të madh janë një nga pasojat e pritura të ndryshimit të klimës. Sa më e lartë të jetë temperatura e ujit dhe niveli i lagështisë, aq më i madh mund të jetë intensiteti i ciklonit. Sidoqoftë, këta dy elementë janë më intensivë për shkak të rritjes së efektit serë ”, shpjegon Valérie Masson-Delmotte, anëtar i GIEC, një grup global referimi për klimën.

Ka 7% më shumë lagështi në atmosferë për çdo shkallë le të nxehet planeti. Prandaj duhet të jemi të vetëdijshëm për intensitetin e uraganeve të ardhshëm.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.