Ndotja e mjedisit rreth planetit arrin nivele të paqëndrueshme

ndotja e tymit të fabrikës

KB paralajmëron se nivelet e ndotjes në të gjithë globin tashmë kanë arritur nivele të paqëndrueshme. Ekspertët thonë se ata po rrezikojnë seriozisht shëndetin e njeriut. Kjo gjithashtu ka pasoja dhe mund të gjendet në mënyra të tjera, si në ajër dhe në oqeane, tokë, ushqim dhe praktikisht në të gjitha vendet e planetit. Për më tepër, një model që Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi vitin e kaluar tregon se si 92% e banorëve të botës jetojnë në vende ku, shkallët e ndotjes, tejkalojnë nivelet maksimale të lejuara.

"Si njerëzim, ne po dëmtojmë planetin në një mënyrë krejtësisht të papranueshme". Këto janë fjalët e Ibrahim Thiaw, Zëvendës Drejtorit të KB për Mjedisin. Ai gjithashtu specifikoi se të varfërit janë më të prekshmit nga këto pasoja, dhe se kjo është gjithashtu pasuria e tyre kryesore. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se nuk është çështje vetëm e qeverisë, por këtu implikimi është i të gjithëve, organizatave, sektorëve privatë dhe secilit person individual.

Masat dhe shembujt e propozuar nga Thiaw

ndotja e qytetit

Një prej tyre janë oqeanet. Ishte një nga çështjet që u adresua në një konferencë të KB këtë qershor të kaluar. Kjo arriti kulmin në angazhimin e bashkësisë ndërkombëtare për të ruajtur dhe menaxhuar në mënyrë të qëndrueshme të gjitha ujërat detare. Përveç kësaj, studimet e fundit, po studiojnë ndikimin e gëlltitjes plastike nga planktonet në dete dhe si ndikon në pjesën tjetër të zinxhirit tropik. Dy vjet e gjysmë më parë, gëlltitja e mikropjeshtave plastike u filmua për herë të parë, pjesa më e dëmshme dhe më e vështirë për tu hequr qafe.

Thiaw e konsideroi si një qëllim jetësor për njerëzit që të ndalonin hedhjen e plehrave në oqeane dhe dete. Se ajo gjithashtu fillon të lëshojë mbishfrytëzimin e saj, si peshkimin dhe mineralet. Ka pritje për t'u marrë që do të ekspozohen në Asamblenë e Tretë Mjedisore nga Kombet e Bashkuara që do të mbahet nga 4-6 dhjetor në Nairobi, kryeqyteti i Kenisë.

Ndikimet e dëmshme të ndotjes së ajrit në shtatzënat

Ndotja e mjedisit ndikon drejtpërdrejt në shtatzëni, Kështu tregon një studim nga Barcelona Institute of Global Health (ISGlobal). Ndotja e prodhuar nga automjetet ndikon proporcionalisht se sa janë qytetet e mbushura me njerëz në lidhje me to. Ekspozimi mjedisor ndaj dioksidit të azotit (NO2) gjatë shtatzënisë, dhe pas këtij në vitet e para, ka një incidencë të lartë në aftësinë e vëmendjes së fëmijëve duke e ulur atë.

Ekziston gjithashtu një marrëdhënie midis ndotjes dhe aftësive njohëse. Sa më shumë ndotje, aq më e ulët është performanca njohëse dhe anasjelltas.

1.300 fëmijë nga Valencia, Sabadell, Asturias dhe Guipúzcoa morën pjesë në studim. Në të gjithë ata, nivelet e NO2 u vlerësuan nga para lindjes deri në 4-5 vjet, vazhdimisht dhe me ndjekje. Testi i performancës që u përdor ishte testi Kiddie-Coners.

Si ndikon ndotja e ajrit në hormonet e stresit

Ndotja, përveç performancës, është e lidhur me stresin. Kësaj radhe, një studim i kryer nga mjekë nga Universiteti Fudan, në Shangai, Kinë. Stresi, përveç efekteve psikologjike, ka efekte që, si ankthi, mund të ndodhin në trup. Isshtë diçka shumë e rrezikshme, dhe në situata të stresit kronik, dëmi zakonisht është më i madh. Sipas studimit, ata gjithashtu zbuluan se ndikon në nivelin e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut.

ndotja në qytetin e Shangait

Shanghai

Për të konkluduar se frymëmarrja e ajrit të ndotur rrit hormonet e stresit, studiuesit ata studiuan grimcat e grimcave (PM 2.5). Grimca të vogla që gjenden në ajër si rezultat i ndotjes, dhe kjo Ato maten më pak se 2 mm, janë shumë të lehta për të marrë frymë.

Ata zgjodhën midis studentëve nga Shangai dhe qytete të tjera më pak të ndotura, të gjithë të shëndetshëm. Ata ishin vendosur në dhoma, dhe të gjithë me filtra ajri. Por me një ndryshim, disa filtra funksionuan dhe të tjerët jo. Pas 9 ditësh ata ndryshuan, aty ku ishin filtrat e mirë, vendosën të këqijtë dhe anasjelltas. Gjatë gjithë procesit, ata matën përbërjen e molekulave të ndryshme të pranishme në urinë dhe gjak.

Përfundimi i nxjerrë nga studimi ishte se kur e gjejmë veten me ajrin e ndotur gjejmë më shumë hormone të stresit, të tilla si kortizoli, kortizoni, epinefrina dhe norapinefrina. Po kështu, rrisin nivelet e sheqerit, aminoacideve, acideve yndyrore dhe lipideve të pranishme në gjak. Përveç kësaj, presioni i gjakut u rrit me ndotjen.

E gjithë kjo bëri që studiuesit të pohojnë se e gjithë kjo akumulim çon në sëmundje të tilla si sëmundjet e zemrës dhe diabeti në planin afatgjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.