Ndikimi i Antarktidës në klimën e planetit

Antarktida dhe ndikimi i saj në klimë

Antarktida është kontinenti i ngrirë i planetit tonë dhe ka një rol të madh në rregullimin e klimës në të gjithë botën. Isshtë i aftë të ndikojë në temperaturat në të gjitha cepat e Tokës dhe të na ndihmojë të luftojmë ndryshimin e klimës.

Sidoqoftë, ndërsa temperaturat globale rriten më shumë, kapaciteti dhe madhësia e Antarktidës minohen. Si ndikon Antarktida në ekosistemet në të gjithë botën?

Ndikimet e Antarktidës në shkretëtirën Atacama

Antarktida shkrihet

Shtë e qartë se ndikimi i Antarktidës në një nivel global është aq i rëndësishëm sa ajo që ndodh në të do të përcaktojë klimën e pjesëve të tjera të botës, përfshirë ato që janë shumë larg këtij kontinenti. Për shembull, kjo masë e madhe e akullit ndikon në ekzistencën e shkretëtirës Atacama dhe qartësinë e qiellit të saj. Këto qiell konsiderohen më të mirët në planet për të qenë në gjendje të vëzhgojnë qiellin.

Por çfarë ka të bëjë Antarktida me ekzistencën e kësaj shkretëtire? Një nga faktorët që e bëjnë këtë shkretëtirë më të thatën në të gjithë planetin është pikërisht për shkak të ndikimit që ka Antarktida rryma oqeanike që ngrihet përgjatë brigjeve të Kilit. Kjo rrymë ftoh ujin dhe zvogëlon proceset e avullimit, gjë që zvogëlon reshjet e shiut dhe mbulimin e reve në zonë.

Lidhjet midis oqeaneve

shkrirja në antarktik për shkak të ndryshimit të klimës

Antarktida gjithashtu ka një efekt në lidhjen midis oqeaneve. Për të qenë në gjendje ta shpjegojmë atë në një mënyrë të thjeshtë, mund të thuhet se kur shkrihet uji i freskët nga akullnajat (i cili është më pak i dendur se uji i kripur) dhe bie në kontakt me rrymat oqeanike, ajo ndryshon kripësinë e saj, e cila ndikon në bashkëveprimin midis sipërfaqja e detit dhe atmosfera.

Për shkak se të gjithë oqeanet e botës janë të lidhur (është në të vërtetë vetëm ujë, ne thjesht e quajmë atë me emra të ndryshëm), çdo gjë që ndodh në Antarktidë mund të gjenerojë fenomene të tilla si thatësira intensive, shira të rrëmbyeshëm, etj. Kudo në planet. Mund të thuash se është si një efekt fluture.

Për shkak të ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale, temperaturat po rriten në të gjithë botën. Në Antarktidë, në Mars 2015, arritur temperaturat prej 17,5 gradë. Kjo është temperatura më e lartë e regjistruar në këtë vend pasi ka të dhëna për Antarktidën. Imagjinoni sasinë e akullit që duhet të shkrihet dhe të zhduket në këto temperatura.

Epo, katër ditë më vonë, shkretëtira e Atacama precipitoi në vetëm 24 orë të njëjtën sasi shiu që ra në 14 vitet e mëparshme. Shkrirja e akullit të Antarktikut shkaktoi një ngrohje në ujërat pranë shkretëtirës, ​​e cila rriti fenomenet e avullimit dhe shkaktoi retë kumulonimbus. Fenomeni i pazakontë i motit lëshoi ​​një seri përmbytjesh që u larguan gjithsej 31 të vdekur dhe 49 të zhdukur.

Ndikimi i Antarktidës në klimë

bllok që del nga Antarktida, larseni C

Qarkullimi i thellë i ftohtë i deteve, i krijuar në zonat e Arktikut dhe gjithashtu në pjesën perëndimore të Antarktidës, e bën kontinentin e bardhë një "rregullator të klimës planetare". Për shkak të faktit se Koreja ka verë të ngrohtë dhe dimër më të ftohtë, është e nevojshme të hetohet se çfarë ndodh në Antarktidë për të kuptuar rëndësinë dhe karakteristikat e këtyre fenomeneve.

Një nga shqetësimet aktuale të shkencëtarëve është se, për shkak të rritjes së vazhdueshme të temperaturave globale, rafti kolosal i akullit Larsen C. rrezikon të shkëputet. Ai është një bllok i rreth 6.000 kilometra katrorë që mund të shkëputen dhe të shkaktojnë ngjarje ekstreme në të gjithë botën. Në tre dekadat e fundit, dy pjesë të mëdha të raftit të akullt, të quajtur Larsen A dhe Larsen B, tashmë janë shembur, prandaj rreziku është i pashmangshëm.

Fatkeqësisht, fakti që ky lloj i fenomenit vazhdon të ndodhë nuk mund të shmanget më. Edhe nëse emetimet globale zvogëlohen menjëherë, temperaturat do të vazhdojnë të rriten për disa vjet, mjaftueshëm që Larsen C të derdhet përfundimisht. Toka është shtëpia jonë, e vetmja që kemi. Ne duhet të kujdesemi për të para se të jetë vonë


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.